Wina z Gaskonii

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Gaskonia – królestwo Armaniaku i białego wina

Gaskonia, region w zachodnio-południowej Francji, oblany od zachodu wodami Atlantyku, natomiast od południa, opierając się o Pireneje, graniczy z Hiszpanią. Dla większości Gaskonia przywodzi na myśl dwa skojarzenia. Pierwszym jest z pewnością d’Artagnan, słynny Gaskończyk, który jako czwarty muszkieter uwieczniony został w powieści Aleksandra Dumasa. Pierwowzorem tej postaci był gaskoński szlachcic Charles de Batz-Castelmore. Drugim, jest ceniony na całym świecie winiak, znany pod nazwą Armaniaku. Uprawy winorośli zajmują kilkanaście tysięcy hektarów, przy czym spora część winogron wykorzystywana jest do produkcji 52-60 % destylatu, który dojrzewa w dębowych beczkach i w końcu staje się Armaniakiem.

Gaskonia region

Ź: lefigarovin

Pomnik d’Artagnana w Paryżu, Wikipedia

Gaskonia to nie tylko Armaniak. Region znany jest z dobrych win białych, dostępnych po umiarkowanych cenach. Wina białe pochodzą z ponad 8000 hektarów winnic, położonych głównie w departamencie Gres, obsadzonych dominującymi w regionie szczepami Colombard, Ugni Blanc i Sauvignon. Od 2009 roku region winiarski Côtes de Gascogne – wzgórza, rozciągające się w północno-wschodniej części Gaskonii- posiada oznaczenie IGP Indication Géographique Protégée (Chronione Oznaczenie Geograficzne). Obok win oznaczonych IGP produkuje się duże ilości wina stołowego. Obecnie winnice uprawia około 1400 plantatorów, których większość zrzeszona jest w spółdzielniach produkcyjnych. Producentów niezależnych jest tylko 150. Roczna produkcja wina białego wynosi średnio 800 000 hektolitrów, z czego 70 % jest eksportowane, głównie do Wielkiej Brytanii oraz USA. Ostatnio gaskońskie wina trafiają także do Polski.

vin cotes de gascogne.fr

Winnice Gaskonii, Vin cotes de gascogne.fr

***

l’escargot, Domaine de l’ Herré, 2015, IGP Côtes de Gascogne

Wino pochodzi z Domaine de l’ Herré. Winnice, zajmujące obszar 130 hektarów, położone są na najlepszych ziemiach, gdzie charakterystyczny dla Gaskonii mikroklimat pozwala osiągać odpowiednią kwasowość białych win. Od połowy Sierpnia aż do Października noce stają się chłodniejsze a dni ciepłe. Tworzą się mgły, które w naturalny sposób nawadniają winnice i winogrona.

Donaime de Herre winnica

Winnice Domaine de l’Herre na tle Pirenejów, fotcapwineint.com

Uprawia się takie szczepy jak Sauvignon, Colombard, Chardonnay oraz Gros Manseng. Zbiory winogron odbywają się w chłodniejszych okresach dnia i są natychmiast dostarczane do produkcji, gdzie prasy wyciskają sok z winogron. Fermentacja trwa 21 dni. Powstają wina o bogatym aromacie i przyjemnym smaku. Wina z Domaine de l’ Herré posiadają oznaczenie IGP Côtes de Gascogne.

escargot butelka

Wino o oryginalnej nazwie l’escargot (ślimak) powstało w 100 % z winogron Sauvignon Blanc. Dlatego posiada charakterystyczne dla tego szczepu smaki owocowe. Odpowiednio schłodzone jest orzeźwiające i zrównoważone w degustacji, choć w końcówce nieco kwaskowate. Jest to jednak cechą wielu młodych win białych. Świetnie komponuje się z daniami z ryb ,owocami morza czy z sałatką z avocado i krewetek. Dobrze smakuje także jako aperitif. Cena w sklepvininova.pl jest korzystna i wynosi 33 PLN.

Ocena: 

45

***

Terrasse de Vasconie, 2016, IGP Côtes de Gascogne

 

Kolejnym winem z regionu Gaskonii jest Terasse de Vasconie. Młode wino cechują zapachy i smaki owoców cytrusowych i zielonago jabłka.W strukturze wyczuwa się pewną kwasowość. Wino można pić jako aperitif, także do dań  z ryb oraz serów kozich. Serwować schłodzone do temperatury 8-10C.

Wino znalazłem w Lidlu po bardzo korzystnej cenie 15 PLN za butelkę.

 Ocena:

Bez tytułu

 

 

Picture of Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Ten post ma jeden komentarz

  1. Justyna

    Nie Gres tylko Gers :p

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY