Kraje winiarskie słyną z odmian winogron, które stały się symbolem wina z nich pochodzącego: Francja to m.in. Cabernet Sauvignon i Chardonnay, Włochy – Sagiovese, Hiszpania – Tempranillo, Austria – Zweigelt, Niemcy – Riesling, Australia – Shiraz, RPA – Pinotage, Argentyna – Malbec, Chile – Carmenere, i tak dalej. Natomiast Urugwaj, niewielki kraj z Ameryki Południowej, słynie z winogron i wina Tannat.
Winorośl dociera do Urugwaju w XVII wieku
Pierwsze szczepy winorośli dotarły do Urugwaju w XVII wieku z Hiszpanii. Winogrona służyły do konsumpcji lub wytwarzania wina domowego. Odmianą był prawdopodobnie Moscatel. Rozwój winiarstwa następuje po roku 1870 dzięki Pascualowi Harriague, hiszpańskiemu imigrantowi z Baskonii. Don Pascual zajmował się rolnictwem na 200 hektarach ziemi w miejscowości Caballada, w regionie Salto, niedaleko rzeki Urugwaj. Zbudował dużą winiarnię o zdolności produkcji wina do 2 milionów litrów.
Don Pascual Harriague oraz rycina z jego winiarni La Caballada nad brzegiem rzeki Urugwaj.
Próbował kilka odmian, szukając takiej, która przystosuje się najlepiej do miejscowej gleby i warunków. Znalazł winogrona Tannat i wyprodukował z nich wino czerwone, prezentując je w 1887 roku. Otrzymał pochwały i nagrody na targach w Barcelonie i Paryżu w 1888 i 1889 roku.
Współczesne winiarstwo Urugwaju, tylko Tannat?
Dzisiaj w Urugwaju jest 5 848 hektarów winnic, z czego prawie 1600 hektarów obsadzonych jest odmianą Tannat. Wino wytwarza 866 producentów w 164 winiarniach, głównie na południu kraju, w okolicach stolicy – Montevideo. 80% winnic obsadzonych jest odmianami czerwonymi a 20% białymi. Wśród czerwonych najwięcej powierzchni winnic zajmuje Tannat 27% całości oraz Merlot – 11%. Wśród odmian białych dominuje Ugni Blanc i Chardonnay.
Urugwajskie winnice Bodegas Garzon.
Regiony winiarskie Urugwaju
Określając regiony winiarskie Urugwaju warto zwrócić uwagę na ich położenie na terenie kraju. Granice Urugwaju wyznaczają rzeki – na zachodzie żeglowna rzeka Urugwaj, nanosząca na okoliczne gleby osady bogate w składniki bazaltu. Z kolei na południu, ogromna rzeka Río de la Plata nanosi drobne osady, które tworzą gleby gliniaste, muliste i piaszczyste, zwłaszcza w pobliżu brzegu. Na skrajnej północy, płaskie wzgórza, gdzie klimat kontynentalny jest bardziej suchy i słoneczny. Z kolei na wschodzie, wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego, z górami i wzniesieniami do 390 metrów, gleby są bogate w elementy bazaltu i granitu.
W Urugwaju jest kilka regionów winiarskich, z których każdy ma oryginalne cechy:
Regiony winiarskie Urugwaju, Vinopack.
Region metropolitalny
Największy region winiarski, zajmujący prawie 4700 hektarów, położony jest w części południowej kraju – wokół stolicy Montevideo, w takich departamentach jak Canelones, Montevideo czy San Jose. Tutaj dominują odmiany czerwone – Tannat, Merlot i Moscatel de Hamburgo. Tutaj jest także najwięcej winiarni. Obszar winnic jest pod wpływem rzeki Rio de la Plata i jej dopływów, stąd nie brakuje wody, a gleby w większości to osadowe muły oraz glina.
Inne regiony winiarskie są znacznie mniejsze, jak np. region południowy u ujścia Rio de la Plata, gdzie na ponad 600 hektarach winnic dojrzewają winogrona Tannat i Pinot Noir, czy region północny, położony wzdłuż rzeki Rio de Uruguay, z 184 hektarami winnic Moscatel de Hamburgo, Tannat i Cabernet Sauvignon.
Klasy win
Klasyfikacja win urugwajskich jest prosta. Wyróżnia się tylko dwie klasy:
- wino stołowe Vino de Mesa;
- wino jakościowe VCP – Vino de Calidad Preferente. Oznaczenie wina jakościowego jako VCP znajdziemy na kapslu lub etykiecie wina.
Tannat – urugwajska specjalność
Upowszechniony w Urugwaju w XIX wieku przez baskijskich imigrantów Tannat stał się symbolem urugwajskiego winiarstwa i zdobywa coraz większą popularność wśród konsumentów na całym świecie. Obecnie Tannat zajmuje 1575 hektarów. Rocznie zbiera się około 30 milionów kilo winogron i wytwarza ponad 22 miliony litrów wina.
Urugwajski Tannat jest wyjątkowy z racji charakterystycznego terroir – gleby, klimatu i metod winifikacji. Uprawia się go głównie na południu kraju, w departamencie Canelones, niedaleko wybrzeży oceanu. Atlantycki klimat, opady, morska bryza, zachmurzenie sprawiają, że winogrona dojrzewają wolno, utrzymując kwasowość, bez zbyt wysokiego alkoholu.
Mikroklimat tworzy szczególną, zrównoważoną strukturę wina Tannat, z charakterystycznymi nutami czerwonych owoców i przypraw oraz umiarkowaną kwasowością. Wino ma dużo polifenoli, korzystnych dla zdrowia – 2,7 razy więcej resweratrolu aniżeli inne odmiany.
Winogrono Tannat, Commons Wikimedia.
Nowe winnice, gdzie posadzono sklonowane winorośle, wytwarzają wina o mocniejszej budowie, mniejszej kwasowości i owocowych aromatach. Tannat jest również komponowany z innymi odmianami, zwłaszcza z Merlotem.
W Urugwaju wino Tannat poddaje się dojrzewaniu w beczkach – 6 miesięcy, wtedy wino ma potencjał leżakowania 3-7 lat, oraz 18 miesięcy, wówczas wino może leżakować do 15 lat.
Bodega Pisano, Tannat i nie tylko
Jedną z prestiżowych winnic urugwajskich jest Bodega Pisano. Tradycja tej firmy rodzinnej sięga końca XIX wieku. Winnica powstała na początku XX wieku w okolicach Rio de la Plata. Obecnie winnice Pisano prowadzi trzech braci. Roczna produkcja jest niewielka, to głównie wino Tannat oraz kupaż z Merlotem.
Bodega powstała w 1924 roku ma obecnie około 30 hektarów winnic, a wiek niektórych winorośli sięga ponad 100 lat. Kolejne generacje winiarzy Pisano ulepszały winnicę i stopniowo podnosiły jakość wina wytwarzanego z winogron Tannat.
„Na początku lat 90. stanęliśmy przed dylematem między zbyt dużą uprawą w celu obniżenia kosztów a udoskonaleniem jakości i dodaniem wartości do tego produktu. Zdecydowaliśmy się na to, co potrafiliśmy zrobić, czyli na stworzeniu produktu, który można docenić, wykreować nazwę. Zaczęliśmy więc tworzyć to, co jest naszą marką Pisano – Rzemiosło w dobrych winach”
Gustavo Pisano, wywiad La Mañana.
„Mamy piwnicę z winami, w której trzymamy roczniki, czasem generujemy nowe wina, małe partie, nie chodzi o to, żeby konkurować z tradycyjnymi kanałami, ale żeby mieć tam inną ofertę. Teraz wprowadzamy na rynek wino o nazwie πsano (zabawa z liczbą pi) z nową czerwienią na lato, którą można schłodzić, to jest coś dziwnego, ale zależy nam na rozwijaniu nowych doświadczeń w winach”
Gustavo Pisano, wywiad La Mañana.
Wina Pisano zdobywają coraz większe uznanie ekspertów i konsumentów w wielu krajach. Znajdziemy je również w Polsce, choć urugwajskie wina są u nas jeszcze mało znane.
Wino Pisano RPF Reserva Personal de la Familla, Tannat 2018
Kraj i region: Urugwaj, Region Progreso.
Producent: Cesar Pisano e Hijos S.A.
Rodzaj i odmiana: czerwone, wytrawne, 100% Tannat.
Ocena: 4,6/5.
Wino o kolorze ciemnej, intensywnej wiśni , bogaty, długo utrzymujący się aromat czerwonych owoców: czarnej porzeczki, jeżyny. W smaku dobrze zrównoważone, łagodne, okrągłe taniny, wyraźna, lecz stonowana kwasowość. W sumie świetne, oryginalne wino oddające cechy urugwajskiego terroir.
“Wysoka ocena Winnicy Profesora – 4,6/5”
autor.
RPF na etykiecie – co znaczy?
RPF – Reserva Personal de la Familla – Osobista Rezerwa Rodziny.
Początkowo wino reserva było wytwarzane w niewielkich ilościach dla własnej konsumpcji. Próbowali je także nasi przyjaciele – i tak o winie dowiadywało się coraz więcej osób. Teraz jest ono jednym z najbardziej ekskluzywnych i prestiżowych naszych win. W jego wytwarzaniu wykorzystujemy tylko najlepsze winogrona, pochodzące z działek o małej wydajności i najlepszych roczników. Słonce, gleba, beczka i praca winiarza tworzą razem wyjątkowe win, pielęgnowane z pasją, tak jak potrafią to tylko prawdziwi rzemieślnicy.
tłumaczenie autora bloga. Opis umieszczony jest na tylnej etykiecie wina Pisano RPF Tannat.