Tannat – specjalność z Urugwaju

Różne kraje słyną z różnego wina, zaś Urugwaj - niewielki kraj z Ameryki Południowej - słynie z winogron i wina Tannat. Warto poznać!

Kraje winiarskie słyną z odmian winogron, które stały się symbolem wina z nich pochodzącego: Francja to m.in. Cabernet Sauvignon i Chardonnay, Włochy – Sagiovese, Hiszpania – Tempranillo, Austria – Zweigelt, Niemcy – Riesling, Australia – Shiraz, RPA – Pinotage, Argentyna – Malbec, Chile – Carmenere, i tak dalej. Natomiast Urugwaj, niewielki kraj z Ameryki Południowej, słynie z winogron i wina Tannat.

Winorośl dociera do Urugwaju w XVII wieku

Pierwsze szczepy winorośli dotarły do Urugwaju w XVII wieku z Hiszpanii. Winogrona służyły do konsumpcji lub wytwarzania wina domowego. Odmianą był prawdopodobnie Moscatel. Rozwój winiarstwa następuje po roku 1870 dzięki Pascualowi Harriague, hiszpańskiemu imigrantowi z Baskonii. Don Pascual zajmował się rolnictwem na 200 hektarach ziemi w miejscowości Caballada, w regionie Salto, niedaleko rzeki Urugwaj. Zbudował dużą winiarnię o zdolności produkcji wina do 2 milionów litrów.

Don Pascual Harriague oraz rycina z jego winiarni La Caballada nad brzegiem rzeki Urugwaj.

Próbował kilka odmian, szukając takiej, która przystosuje się najlepiej do miejscowej gleby i warunków. Znalazł winogrona Tannat i wyprodukował z nich wino czerwone, prezentując je w 1887 roku. Otrzymał pochwały i nagrody na targach w Barcelonie i Paryżu w 1888 i 1889 roku.

Współczesne winiarstwo Urugwaju, tylko Tannat?

Dzisiaj w Urugwaju jest 5 848 hektarów winnic, z czego prawie 1600 hektarów obsadzonych jest odmianą Tannat. Wino wytwarza 866 producentów w 164 winiarniach, głównie na południu kraju, w okolicach stolicy – Montevideo. 80% winnic obsadzonych jest odmianami czerwonymi a 20% białymi. Wśród czerwonych najwięcej powierzchni winnic zajmuje Tannat 27% całości oraz Merlot – 11%. Wśród odmian białych dominuje Ugni Blanc i Chardonnay.

Regiony winiarskie Urugwaju, w tym Tannat.

Urugwajskie winnice Bodegas Garzon.

Regiony winiarskie Urugwaju

Określając regiony winiarskie Urugwaju warto zwrócić uwagę na ich położenie na terenie kraju. Granice Urugwaju wyznaczają rzeki – na zachodzie żeglowna rzeka Urugwaj, nanosząca na okoliczne gleby osady bogate w składniki bazaltu. Z kolei na południu, ogromna rzeka Río de la Plata nanosi drobne osady, które tworzą gleby gliniaste, muliste i piaszczyste, zwłaszcza w pobliżu brzegu. Na skrajnej północy, płaskie wzgórza, gdzie klimat kontynentalny jest bardziej suchy i słoneczny. Z kolei na wschodzie, wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego, z górami i wzniesieniami do 390 metrów, gleby są bogate w elementy bazaltu i granitu.

W Urugwaju jest kilka regionów winiarskich, z których każdy ma oryginalne cechy:

Urugwaj to nie tylko Tannat, mapa regionów.

Regiony winiarskie Urugwaju, Vinopack.

Region metropolitalny

Największy region winiarski, zajmujący prawie 4700 hektarów, położony jest w części południowej kraju – wokół stolicy Montevideo, w takich departamentach jak Canelones, Montevideo czy San Jose. Tutaj dominują odmiany czerwone – Tannat, Merlot i Moscatel de Hamburgo. Tutaj jest także najwięcej winiarni. Obszar winnic jest pod wpływem rzeki Rio de la Plata i jej dopływów, stąd nie brakuje wody, a gleby w większości to osadowe muły oraz glina.

Inne regiony winiarskie są znacznie mniejsze, jak np. region południowy u ujścia Rio de la Plata, gdzie na ponad 600 hektarach winnic dojrzewają winogrona Tannat i Pinot Noir, czy region północny, położony wzdłuż rzeki Rio de Uruguay, z 184 hektarami winnic Moscatel de Hamburgo, Tannat i Cabernet Sauvignon.

Klasy win

Klasyfikacja win urugwajskich jest prosta. Wyróżnia się tylko dwie klasy:

  • wino stołowe Vino de Mesa;
  • wino jakościowe  VCP – Vino de Calidad Preferente. Oznaczenie wina jakościowego jako VCP znajdziemy na kapslu lub etykiecie wina.

Tannat – urugwajska specjalność

Upowszechniony w Urugwaju w XIX wieku przez baskijskich imigrantów Tannat stał się symbolem urugwajskiego winiarstwa i zdobywa coraz większą popularność wśród konsumentów na całym świecie. Obecnie Tannat zajmuje 1575 hektarów. Rocznie zbiera się około 30 milionów kilo winogron i wytwarza ponad 22 miliony litrów wina.

Urugwajski Tannat jest wyjątkowy z racji charakterystycznego terroir – gleby, klimatu i metod winifikacji. Uprawia się go głównie na południu kraju, w departamencie Canelones, niedaleko wybrzeży oceanu. Atlantycki klimat, opady, morska bryza, zachmurzenie sprawiają, że winogrona dojrzewają wolno, utrzymując kwasowość, bez zbyt wysokiego alkoholu.

Mikroklimat tworzy szczególną, zrównoważoną strukturę wina Tannat, z charakterystycznymi nutami czerwonych owoców i przypraw oraz umiarkowaną kwasowością. Wino ma dużo polifenoli, korzystnych dla zdrowia – 2,7 razy więcej resweratrolu aniżeli inne odmiany.

Winogrono Tannat.

Winogrono Tannat, Commons Wikimedia.

Nowe winnice, gdzie posadzono sklonowane winorośle, wytwarzają wina o mocniejszej budowie, mniejszej kwasowości i owocowych aromatach. Tannat jest również komponowany z innymi odmianami, zwłaszcza z Merlotem.

W Urugwaju wino Tannat poddaje się dojrzewaniu w beczkach – 6 miesięcy, wtedy wino ma potencjał leżakowania 3-7 lat, oraz 18 miesięcy, wówczas wino może leżakować do 15 lat.

Bodega Pisano, Tannat i nie tylko

Jedną z prestiżowych winnic urugwajskich jest Bodega Pisano. Tradycja tej firmy rodzinnej sięga końca XIX wieku. Winnica powstała na początku XX wieku w okolicach Rio de la Plata. Obecnie winnice Pisano prowadzi trzech braci. Roczna produkcja jest niewielka, to głównie wino Tannat oraz kupaż z Merlotem.

Winnica, gdzie produkuje się między innymi wino z Tannat.

Bodega powstała w 1924 roku ma obecnie około 30 hektarów winnic, a wiek niektórych winorośli sięga ponad 100 lat. Kolejne generacje winiarzy Pisano ulepszały winnicę i stopniowo podnosiły jakość wina wytwarzanego z winogron Tannat.

„Na początku lat 90. stanęliśmy przed dylematem między zbyt dużą uprawą w celu obniżenia kosztów a udoskonaleniem jakości i dodaniem wartości do tego produktu. Zdecydowaliśmy się na to, co potrafiliśmy zrobić, czyli na stworzeniu produktu, który można docenić, wykreować nazwę. Zaczęliśmy więc tworzyć to, co jest naszą marką Pisano – Rzemiosło w dobrych winach”

Gustavo Pisano, wywiad La Mañana.
Wino Tannat.

„Mamy piwnicę z winami, w której trzymamy roczniki, czasem generujemy nowe wina, małe partie, nie chodzi o to, żeby konkurować z tradycyjnymi kanałami, ale żeby mieć tam inną ofertę. Teraz wprowadzamy na rynek wino o nazwie πsano (zabawa z liczbą pi) z nową czerwienią na lato, którą można schłodzić, to jest coś dziwnego, ale zależy nam na rozwijaniu nowych doświadczeń w winach”

Gustavo Pisano, wywiad La Mañana.

Wina Pisano zdobywają coraz większe uznanie ekspertów i konsumentów w wielu krajach. Znajdziemy je również w Polsce, choć urugwajskie wina są u nas jeszcze mało znane.

Wino Pisano RPF Reserva Personal de la Familla, Tannat 2018

Kraj i region: Urugwaj, Region Progreso.

Producent: Cesar Pisano e Hijos S.A.

Rodzaj i odmiana: czerwone, wytrawne, 100% Tannat.

Ocena: 4,6/5.

Wino Pisano RPF Reserva Personal de la Familla, Tannat 2018 dostaje ocenę prawie 5.

Wino o kolorze ciemnej, intensywnej wiśni , bogaty, długo utrzymujący się aromat czerwonych owoców: czarnej porzeczki, jeżyny. W smaku dobrze zrównoważone, łagodne, okrągłe taniny, wyraźna, lecz stonowana kwasowość. W sumie świetne, oryginalne wino oddające cechy urugwajskiego terroir.

“Wysoka ocena Winnicy Profesora – 4,6/5”

autor.

RPF na etykiecie – co znaczy?

RPF – Reserva Personal de la Familla – Osobista Rezerwa Rodziny.

Początkowo wino reserva było wytwarzane w niewielkich  ilościach dla własnej konsumpcji. Próbowali je także nasi przyjaciele – i tak o winie dowiadywało się coraz więcej osób. Teraz jest ono jednym z najbardziej ekskluzywnych i prestiżowych naszych win. W jego wytwarzaniu wykorzystujemy tylko najlepsze winogrona, pochodzące z działek o małej wydajności i najlepszych roczników. Słonce, gleba, beczka i praca winiarza tworzą  razem wyjątkowe win, pielęgnowane z pasją, tak jak potrafią to tylko prawdziwi rzemieślnicy.

tłumaczenie autora bloga. Opis umieszczony jest na tylnej etykiecie wina Pisano RPF Tannat.
Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY