Dzień Malbeca – “święto” 17 kwietnia

17 kwietnia każdego roku obchodzi się Dzień Malbeca. Winogron i wina, które jest symbolem winiarstwa Argentyny.

17 kwietnia każdego roku obchodzi się Dzień Malbeca. Winogron i wina, które jest symbolem winiarstwa Argentyny i osiąga coraz wyższe oceny wśród krytyków i konsumentów wina na całym świecie. Co warto wiedzieć o tym dniu?

Dzień Malbeca - 17 kwietnia!

Argentyna – obok Chile – to największy producent wina w Ameryce Południowej. Na obszarze ponad 220 000 hektarów winnic wytwarza się średnio 12 milionów hektolitrów wina rocznie. To plasuje Argentynę na piątym miejscu wśród światowych producentów wina. Regiony winiarskie Argentyny:

Dzień Malbeca i 2xM – Malbec i Mendoza

Malbec przywędrował do Argentyny w XIX wieku z Francji i znalazł tutaj doskonałe warunki do rozwoju. W winnicach położonych na dużych wysokościach u podnóża Andów – w chłodnym i nasłonecznionym klimacie – dojrzewają winogrona, których oryginalne cechy argentyńscy winiarze – w mistrzowski sposób – przenoszą do wina. Wprawdzie Malbec jest uprawiany we wszystkich regionach – od północnego Salta aż do południowej Patagonii – to jednak królestwem wina z tej odmiany jest Mendoza.

Dzień Malbeca - tak wygląda Malbec.

Winogrono Malbec.

Malbec to 21% powierzchni winnic kraju!

Spośród 220 000 hektarów winnic ponad 46 000 ha obsadzonych jest odmianą Malbec. Aż 85% (36 600 ha) znajduje się w regionie Mendoza, który  stał się synonimem stylu wina o bogatych aromatach, pełnych smakach dojrzałych owoców, wynikających z komponowania winogron z różnych miejsc.

Najlepsze wina Malbec powstają w podregionach Uco Valley i Luján de Cuyo!

autor.
Dzień Malbeca - 17 kwietnia!

Winnice Malbeca w Uco Valley w regionie Mendoza, fot. Camara de Turismo Mendoza.

Klimat jest suchy, w lecie prawie bez opadów. Dlatego winnice, położone na wysokości ponad 1000 metrów, są nawadniane wodami z topniejących w Andach śniegów. Zimne noce sprzyjają powstawaniu dobrej kwasowości w winach.

Wino z Malbec jest dobrze zbudowane, krzepkie, zrównoważone z wyraźną kwasowością. Ma bogaty bukiet owocowy z dominacją wiśni, jeżyn i konfitur.

Nazwa Malbec na etykiecie, czyli co świętujemy w Dzień Malbeca

Podobnie jak wielu producentów Nowego Świata, także winiarze z Argentyny umieszczają na etykiecie nazwę winogrona lub kompozycji (kupażu) winogron. Jeśli na etykiecie znajduje się napis Malbec oznacza to, że wino zostało wytworzone przynajmniej w 85% z tej odmiany. Natomiast jeśli wino jest kupażem odmian winogron, wówczas pojawi się takie oznaczenie jak – corte, mezcla, assemblage lub coupage. Najczęściej Malbec jest komponowany z Cabernet Franc lub Bonarda.

Catena Zapata i Zuccardi                             

Duże zasługi w  ukształtowaniu wysokiego standardu jakościowego argentyńskich win Malbec mają dwie rodziny winiarzy – Catena Zapata  oraz Zuccardi. Utworzona w 1902 roku, rodzinna Bodega Catena Zapata jest w Argentynie pionierem w uprawie odmiany Malbec w winnicach regionu Mendoza, położonych na dużych wysokościach w dolinach Andów. Historyczna Viñedo Adrianna leży na wysokości prawie 1800 m.n.p.m.

Historia Malbeca na etykiecie wina Catena Zapata, zainspirowana XVII-wiecznymi alegoriami Kontynentów. Postacie są alegoryczne i przedstawiają etapy historii Malbec poprzez symbole, a nie szczegóły historyczne.

Wina Malbec Catena Zapata są kompozycją winogron z kilku winnic, a nawet z mniejszych parceli. Kupaż winogron Malbec z rożnych terroir i wysokości pozwala stworzyć doskonale zrównoważone i oryginalne wino. Wprawdzie wina są najczęściej konsumowane na bieżąco, to mają duży potencjał dojrzewania i mogą leżakować aż do 20 lat.

Natomiast winiarnia Bodegas Zuccardi z  Uco Valle w regionie Mendoza położona jest na wysokości 1100 m.n.p.m w podregionie Paraje Altamira – należy do trzeciej generacji winiarzy Zuccardi.

Winiarnia Zuccardi.

Winiarnię wybudowano z miejscowego kamienia i piasku. Piwniczkę z winami oraz restaurację Piedra Infinita ulokowano w kopule. Stąd pochodzi jedno z najlepszych win Malbec –  Zuccardi Finca Piedra Infinita.

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Ten post ma jeden komentarz

  1. cezary

    jaka zbieznosc dat ….dzien tannata 14 kwietnia , dzien malbec 17 kwietnia …..

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY