Najlepsze marki wina na świecie 2023

Najlepsze marki wina na świecie 2023 - lista obejmuje aż 50 firm winiarskich! Już od 13 lat tworzy ją czasopismo Drink International.

Już trzynasty rok z rzędu czasopismo Drink International ogłasza “The World’ s Most Admired Wine Brands”, czyli najlepsze marki wina na świecie 2023 (a na pewno najbardziej znane i prestiżowe). Lista na rok 2023 obejmuje 50 firm winiarskich z całego świata. W jej ustaleniu brali udział eksperci, sommelierzy, handlowcy i dziennikarze z sześciu kontynentów.

Najlepsze marki wina na świecie 2023.

Najlepsze marki wina na świecie 2023 – jakieś zmiany wobec 2022?

Co zmieniło się w tegorocznym rankingu w stosunku do roku ubiegłego? Jakie marki poszły w górę, a które utraciły dotychczasową pozycję lub ponownie pojawiły się na liście?

W tym roku liderem The World ’s Most Admired Wine Brands została Antinori, kultowa winiarnia z Toskanii. Na podium znalazły się także Catena Zapata z Argentyny praz Penfolds z Australii.

 „The World ‘s Most Admired Wine Brands to elitarny klub, którego należy być częścią i z pewnością autorytet, jeśli chodzi o najbardziej szanowane marki w branży. Zdobycie miejsca na tej prestiżowej liście jest wielkim osiągnięciem i osobiście gratuluję 50 najlepszym tegorocznym finalistom. Dodatkowe brawa należą się Antinori za to, że została pierwszą włoską marką, która znalazła się na szczycie naszej listy od czasu jej powstania w 2011 roku”

Redaktor Drinks International, Shay Waterworth.

Najwięcej wyróżnionych marek wina (32 na liście) pochodzi z Europy, w tym 10 z Francji – głównie Grands Crus z Bordeaux, Doliny Rodanu i Burgundii – oraz 8 z Hiszpanii (głównie z regionu Rioja) i 7 z Włoch (głównie Super Tuscans z Toskanii i Piemontu).

Na pokreślenie zasługuje ogromny skok w górę, z 32. na 12. miejsce, marki francuskiego Château d’Yquem. Jedynego Premier Grand Cru z bordoskiego Sauternes, gdzie powstają kultowe, słodkie wina z winogron pokrytych szlachetną pleśnią. Podobnie wysoko, do pierwszej dziesiątki, przesunął się amerykański Ridge Vinery z Kalifornii.

Lista najbardziej podziwianych marek wina 2023!

Na podium – Antinori, Catena Zapata i Penfolds

Na medalowym podium The World’ s Most Admired Wine Brands 2023 znalazły się trzy prestiżowe marki, potwierdzając swoją najwyższą pozycję w winiarskim świecie – Antinori, Catena Zapata i Penfolds. Dwie pierwsze, to nazwy słynnych winiarskich rodzin z włoskiej Toskanii oraz argentyńskiej Mendozy, natomiast Penfolds to marka wina z australijskiego regionu Barossa Valey.

Antinori – kultowe Chianti Classico

Najlepsze marki wina na świecie 2023 - Antionri.

Nowa winiarni Antinori została zbudowana z miejscowych materiałów, fot. World’s Best Vineyards.

Marchesi Antinori to słynny, włoski producent wina, którego korzenie sięgają XIV wieku. Winiarnia słynie z doskonałych win Chianti oraz z Supertoskanów. Modernistyczna winiarnia projektu Marco Cosmonti składa się z trzech poziomów, w większości podziemnych. Na dachu ulokowana jest restauracja, a odwiedzający ma także możliwość zobaczyć kolekcję dzieł sztuki rodziny Antinori.

Główne wina Antinori:

 • Chianti Classico Riserva;
 • Tignanello (21. miejsce na liście);
 • Solaia.

Catena Zapata – wspaniały Malbec

Utworzona w 1902 roku rodzinna Bodega Catena Zapata jest w Argentynie pionierem w uprawie odmiany Malbec, położonych na dużych wysokościach w dolinach Andów. Historyczna Viñedo Adrianna leży na wysokości prawie 1800 metrów nad poziomem morza. Wina Catena są kompozycją winogron Malbec z kilku winnic, a nawet mniejszych parcel. Kupaż winogron Malbec z rożnych terroir i wysokości pozwala stworzyć doskonale zrównoważone i oryginalne wino. Wprawdzie wina Catena są najczęściej konsumowane na bieżąco, to mają duży potencjał dojrzewania i mogą leżakować aż do 20 lat.

Główne wina Catena Zapata:

 • Catena Alta,
 • Alamos,
 • Nicolas Catena Zapata,
 • Adrianna Vineyard,
 • Nicasia Vineyard.
Najlepsze marki wina na świecie 2023 - Zapata.

Winiarnia Catena Zapata architekturą nawiązuje do budowli Majów.

Penfolds – australijski Shiraz premium (najlepsze marki wina na świecie 2023)

W rankingach z poprzednich lat marka Penfolds zajmowała czołowe  miejsca. W 2023 roku uplasowała się na trzecim miejscu, wśród najlepszych marek wina na świecie. Marka należy do globalnej firmy Tresaury Wine Estates i jest szczególnie popularna w Chinach. Wina Penfolds powstają głównie z  odmiany Shiraz.

Główne wina Penfolds:

 • Penfolds Koonunga Hills
 • Barossa Valey Penfolds Grange
 • Barossa Valey Penfolds Bin
Najlepsze marki wina na świecie 2023 - Penfolds.

Winiarnia Penfolds w Barossa Valey, Australia

Najlepsze marki wina na świecie 2023 – spektakularny sukces marek i win z Włoch

Włoscy winiarze podnieśli jakość i renomę wielu win na najwyższy, światowy poziom, czego wyrazem jest spektakularny  awans marek i win włoskich na liście The World’ s Most Admired Wine Brands.

Jeszcze dziesięć lat temu, na liście roku 2013, znajdowała się tylko jedna marka z Włoch – Antinori, która uplasowała się na dalekim, 32. miejscu. Dzisiaj, aż siedem włoskich marek znajduje się na liście, w tym trzy w pierwszej dziesiątce rankingu. Trzy marki odnoszą się do nazwisk rodzin winiarskich – Antinori i Frescobaldi z Toskanii oraz Gaja z Piemontu, natomiast cztery, to nazwy wina:

 • Antinori z Toskanii ( słynie z Chianti Classico Riserva) – lider rankingu;
 • Sassicaia, najbardziej znane i cenione wśród Super Tuscans (6. miejsce);
 • Gaja, kultowe Barolo z Piemontu (7. miejsce);
 • Planeta z Sycylii (12. miejsce);
 • Tignanello ( Super Tuscan od Antinori 21. miejsce);
 • Ornellaia (Super Tuscan od Frescobaldi 33. miejsce);
 • Frescobaldi z Toskanii (34. miejsce).
Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY