Dla większości konsumentów Beaujolais jest znane z młodego wina Beaujolais Nouveau, którego święto obchodzi się każdego roku w trzeci czwartek listopada. Beaujolais Nouveau oraz gminne Beaujolais Village stanowią ponad 75% całej produkcji wina w regionie.
Obok popularnych, w regionie powstają wina o wysokiej jakości, określanie jako Crus de Beaujolais. Wina te wytwarzane są na dziesięciu wyznaczonych obszarach winnic, głównie w północnej części regionu. Wino z tych obszarów jest oznaczane miejscem pochodzenia AOC /AOP (Appellation d’Origine Contrôlée/ Appellation d’Origine Protegée).
Źródło: wineterroir.com
Wyjątkowe winogrona i oryginalna metoda produkcji wina
Wino z Beaujolais powstaje z odmiany Gamay, ciemnych winogron o jasnym soku. Jest to miejscowy szczep, istniejący od wieków, przystosowany do ubogich warunków glebowych (granitowego podłoża). We Francji jest niewiele winnic obsadzonych tą odmianą, przy czym aż 70% upraw zlokalizowanych jest w Beaujolais.
Ręczny zbiór winogron Gamay w Beaujolais
Ręcznie zebrane winogrona podlegają oryginalnej winifikacji
Zebrane ręcznie całe grona, łącznie z łodygą i szypułkami, umieszcza się w ściśle zamkniętych zbiornikach. Pod wpływem własnego ciężaru jagody puszczają sok. Powstaje środowisko pełne dwutlenku węgla, w którym kwas jabłkowy przekształca się w alkohol. Jest to fermentacja węglowa, która nadaje winom z tego regionu specyficzne cechy. Do momentu tłoczenia maceracja trawa krótko – tylko 4 dni w przypadku Beaujolais Nouveau i do 10 dni dla Crus.
Wino z odmiany Gamay ma sporą kwasowość, jest lekkie, ma mało tanin, jest owocowe w smaku i ma wyraźny zapach. Wino pije się jako młode, serwując je lekko schłodzone. Trwałość Beaujolais Nouveau sięga jednego roku, natomiast wina Village oraz Cru są bardziej trwałe, nawet do 4 lat.
Crus de Beaujolais
Ze względu na oryginalne właściwości, wina Crus można podzielić na trzy grupy – wina lekkie, o delikatnej strukturze i kwiatowych aromatach, wina o wyraźnej budowie, owocowe z mineralnymi nutami, oraz nadające się do dłuższego leżakowania.
Delikatne
Chiroubles (360 ha)
Już w średniowieczu wino wytwarzali tutaj Benedyktyni. Winnice AOC Chiroubles położone są na wysokich zboczach. Duże różnice temperatur między dniem i nocą, a także gleba z lekkich i skąpych piasków granitowych pozwalają produkować lekkie, świeże wino owocowe, o małej zawartości tanin i kwiatowych nutach piwonii.
Winnice i wina Chiroubles, fot.wikipedia.fr
Fleurie (870 ha)
Winnice AOC Fleurie zajmują łagodne wzgórza nakierowane na południowy zachód. Ziemia w winnicach zawiera sporo granitowych składników, które nadają winu elegancję, delikatność i wdzięk. Dalego Fleurie jest często określane jako „damskie” wino, w którym wybijają się aromaty kwiatów róży i fiołka.
Winnice Fleurie, fot.panoramio.com
Saint-Amour (320 ha)
Jest to jeden z najmniejszych obszarów Cru w Beaujolais. Gleby gliniasto-krzemowe przyczyniają się do powstawania win delikatnych i eleganckich, o aromatach czerwonych owoców i kwiatów piwonii. Wino pije się jako młode. Z racji swojej nazwy (Święta Miłość) zdobywa sobie coraz więcej zwolenników na całym świecie przy okazji Walentynek.
Winnice Saint-Amour, fot.geo.fr
Wina o wyrazistej strukturze
Brouilly (1 300 ha)
AOC Brouilly jest największym obszarem winiarskim Beaujolais, skupionym wokół wzgórza Briullly. Ziemia jest dość jałowa, głównie z pasków granitowych powstających z erozji wzgórza. Wina z tego regionu są obfite i bardzo owocowe. Brouilly, to popularne wino serwowane w paryskich bistro.
Winnice Brouilly, fot. hachette-vin.com
Côte de Brouilly (310 ha)
Jest to serce winnic Brouilly, położone na terenach lepszej jakości, o dogodniejszej, choć niekiedy nawet północnej, ekspozycji. Wino AOC Côtes de Brouilly ma moc ziemi, z której pochodzi, zapachy polnych kwiatów i smaki minerałów.
Widok na winnice Côtes de Brouilly, fot. wikipedia
Juliénas (580 ha)
Winnice AOC Juliénas rozpościerają się na zachodzie regionu, na ubogich i suchych ziemiach granitowych, przeplatanych warstwami manganowymi, które przechodzą w tereny osadowe i napływowe. Winogrona, chronione od północnych wiatrów, dojrzewają później aniżeli w innych winnicach Beaujolais. Wina Juliénas mają silnie zapachy, z aromatami brzoskwini i czerwonych owoców. Równocześnie wino jest dobrze zbudowane, a kilkuletnie dojrzewanie w butelce podnosi jego jakość.
Winnice Juilénas, fot.lesgrappesleparisien.fr
Régnié (400 ha)
O ile większość crus uzyskała oznaczenie pochodzenia AOC w latach 1930tych, o tyle Régnié dopiero w 1988 roku. Podłoże z różowego granitu sprawia, że wino które tam powstaje jest dość soczyste i zawiera niewiele tanin.
Winnice wokół miasteczka Régnié, fot.beaujolais.com
Wina do leżakowania
Chénas (270 ha)
AOC Chénas to najmniejszy obszar crus Beaujolais, położony w sąsiedztwie prestiżowego Moulin-à-Vent. Wino stąd pochodzące posiada bogaty bukiet kwiatowy, podobny do burgundzkiego Pinot-Noir. Jego cechy jakościowe rozwijają się z czasem, dlatego najlepiej konsumować wino kilkuletnie.
Winnice Chénas, fot.wikipedia
Moulin-à-Vent (660 ha)
Jest to najbardziej znane i doceniane wino z Beaujolais. Winnice posadowione są na piaskach różowego granitu i kruchym gresie, przetykane manganowymi żyłami, co nadaje winu intensywny kolor. Wino młode rozwija smaki kwiatowe i owocowe z przewagą fiołka i wiśni. Wraz z upływem czasu pojawiają się nuty irysa, zeschłej róży oraz przypraw, coraz bardziej przypominające dobre wino burgundzkie.
Winnice i wina Moulin à Vent, fot.hachette-vin.com
Le Morgon (1 100 ha)
Winnice AOC Morgon zajmują ogromny teren Beaujolais i wyrażają istotę szczepu Gamay, zwłaszcza na szczególnym, wulkanicznym obszarze Côte du Py. Łupki granitowe, nasycone tlenkami żelaza i manganu stanowią bazę dla gleby, na której rozwijają się winorośle i winogrona Gamay, tworząc wino o zapachach dojrzałych owoców, takich jak wiśnia i śliwka. Wina z dobrych roczników posiadają zdolność do długotrwałego dojrzewania.
Winnice Morgon, fot.beaujolaisvignoble.com
Na rynku w Polsce
Najwięcej młodego wina z Beaujolais pojawia się w polskich sklepach w listopadzie, z okazji święta Beaujolais Nouveau. Oferta tego wina trawa jednak krótko, a ceny są przystępne – w granicach 20 – 30 PLN za butelkę. Najlepsze wina Crus de Beaujolais są osiągalne w niektórych sklepach specjalistycznych w cenach 60 – 70 PLN za butelkę. Natomiast w sklepach sieci handlowych, Auchan, Cerrefour, Lidl ceny są niższe, choć wina pochodzą od mniej znanych producentów.
Ten post ma 2 komentarzy
Pingback: Święta Miłość na Walentynki | Winnica profesora
Pingback: Święta Miłość na Walentynki – Winnica Profesora