Wino różowe – co powinieneś o nim wiedzieć?

W letnie dni dobrym wyborem są lekkie, owocowe wina różowe - odpowiednio schłodzone dają przyjemne uczucie rześkości. Czytaj więcej...

W letnie dni dobrym wyborem są lekkie, owocowe wina różowe – odpowiednio schłodzone dają przyjemne uczucie rześkości. Wina różowe zdobywają coraz większą popularność wśród konsumentów na całym świecie, choć w Polsce ich konsumpcja jest stosunkowo niewielka.

Oto kilka istotnych informacji o winie różowym, które warto poznać i wzbogacić swoją winiarską wiedzę w zakresie win różowych.

Wino różowe - dobre na wakacje.

Konsumpcja wina różowego w Polsce jest niewielka, fot. Idealwine.

Gdzie wytwarza się wino różowe?

Wino różowe wytwarza się prawie wszędzie tam, gdzie są czerwone odmiany winogron. Na świecie produkuje się ponad 24 miliony hektolitrów wina różowego rocznie – co stanowi około 10% globalnej produkcji wina.

80% wina różowego pochodzi z czterech krajów:

  • Francji,
  • Hiszpanii,
  • USA,
  • Włoch.

We Francji największą renomę mają wina różowe z Prowansji, półwytrawne z Doliny Loary (Rosé d’ Anjou), a także z Korsyki. W Hiszpanii doskonałe różowe powstają w regionach północnych- Navarra i Cigales, we Włoszech w Piemoncie, a w USA w Kalifornii.

Kolor i cechy wina zależą od metody winifikacji

Spoglądając na wino różowe w butelce lub kieliszku z łatwością zauważymy różnice – jedno będzie mieć jasny, blady odcień różu, inne będzie odznaczać się różem ciemniejszym, bardziej intensywnym. Tajemnica tkwi w metodzie winifikacji.

Wino różowe jest wytwarzane z czerwonych winogron. Nie jest więc mieszanką wina białego i czerwonego. Wyjątkiem jest  różowy szampan, który powstaje poprzez dodanie niewielkiej ilości wina czerwonego z Pinot Noir do białego Chardonnay.

Wino różowe - moje zdjęcia.

Odcień koloru i cechy wina zależą od metody winifikacji, fot. Winnica Profesora.

Odcień koloru i cechy wina zależą od metody winifikacji:

  • przy tłoczeniu soku bezpośrednio z czerwonych winogron i poddaniu go fermentacji w niskiej temperaturze – podobnie jak wina białego – kolor wina jest blady, a wino ma smak świeżości i jest aromatyczne.
  • natomiast jeśli winogrona są poddane krótkiej maceracji w zbiorniku – podobnie jak w przypadku wina czerwonego – kolor różowy jest bardziej intensywny, a wino ma bardziej solidną budowę.

Niezależnie od metody, produkcja wina różowego kończy się w ten sam sposób. Zabarwiony sok jest umieszczany w zbiorniku, gdzie fermentuje 10 -14 dni. Tyle czasu potrzeba do wytworzenia alkoholu.

Czy wino różowe należy pić jako młode?

Zdecydowana większość win różowych ma niewielką zdolność do długiego dojrzewania i pije się je jako młode. Wynika to z metody winifikacji wina, w której kontakt skorek z wyciśniętym sokiem jest minimalny lub bardzo krótki. W konsekwencji w winie różowym są niewielkie ilości garbników (tanin), które nadają winu bardziej solidną budowę i umożliwiają długie, wieloletnie dojrzewanie w beczce lub butelce.

Wina o bladym, jasnym kolorze różowym – uzyskiwane metodą szybkiego wyciskania soku – należy konsumować na bieżąco (1 – 2 lata od momentu produkcji). Natomiast wina o ciemniejszym kolorze, otrzymywane podczas krótkiej maceracji, konsumować  w ciągu 2-3 lat. Niektórzy winiarze wydłużają okres dojrzewania wina, m.in. poprzez dłuższą macerację lub dojrzewania w beczce. Na przykład wino z francuskiego Château Simone z Prowansji może dojrzewać nawet 10 lat.

W jakiej temperaturze serwować wino różowe?

Jak każde wino, także różowe wymaga odpowiedniej temperatury aby uwydatnić najlepsze cechy – zapachy i smaki:

  • różowy szampan i wino musujące powinien być dobrze schodzone, do temperatury 7-8 C;
  •  szampan wysokiej jakości, Vintage, o solidnej strukturze wymaga schłodzenia do 11-12 C;
  • wino różowe, lekkie o jasnym kolorze, najlepiej pić kiedy ma temperaturę 10 C;
  • wino różowe, aromatyczne o ciemniejszym kolorze należy pić w temperaturze 13-14%, podobnie jak niektóre wina białe.

Do jakich potraw wino różowe?

Lekkie wina o jasnym kolorze są najlepsze do dań prostych – zakąsek, świeżych serów, sałat i ryb. Sprawdzają się także jako aperitif. Natomiast różowe o solidnej budowie i ciemniejszym kolorze będą dobrym towarzyszem dań mięsnych czy grillowanych ryb, a nawet twardych serów.

Więcej na blogu o tym, do jakich dań wino różowe:

Opis doskonałych win różowych znajdziesz na blogu w zakładce Winnica Konesera:

Ciekawostki związane z winem różowym

Jedne z najlepszych win różowych powstają we francuskim regionie Prowansji. Nie tylko w wielu indywidualnych winnicach, lecz także w wytwórniach wielkich firm oraz winnicach słynnych aktorów i piosenkarzy.

 Swoje winnice i wino w Prowansji mają m.in:

  • Firma Chanel: posiadłość na wyspie Porquerolles;
  • Firma LVMH: château d’ Esclans oraz Château du Galoupet; 
  • Firma Pernod-Ricard: château Sainte-Marguerite;
  • George Clooney: domaine de Canadel;
  • George Lucas: Chateau Margüi;
  • Brad Pitt i Angelina Jolie: Château Miraval;
  • Kylie Minogue: Château Sainte Roseline;
  • John Malkovich : Les Quelles de la Coste.
Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY