Historia wina – w Izraelu odkryto największą winiarnię z okresu wypraw krzyżowych

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

W trakcie prac zmierzających do odbudowy zamku, zbudowanego prawdopodobnie przez króla Baldwina III w XII wieku w zachodniej Galilei, odkryto położoną w pobliżu winiarnię. Unikatowość winiarni polega na tym, że ma dwa poziomy w osuszonym pomieszczeniu wcześniejszej winiarni z czasów rzymskich. Bizantyjczycy budowali duże winiarnie, lecz tak duże z czasów  średniowiecza i wypraw krzyżowych dotychczas nie były znane.

Zamel Baldwina

Galilea jest dzisiaj znanym regionem winiarskim, choć winnice i wino znane były już w czasach rzymskich , a także w okresie wypraw krzyżowych m.in. z racji położonego niedaleko zamku w Monfort, zbudowanego przez Niemieckich krzyżowców , gdzie mieściła się nieco mniejsza winiarnia.

Budowa dużej winiarni w średniowieczu była związana z lennem, jakie w 1160 roku król Baldwin nadał Francuskiemu rycerzowi, zwanemu John z Haify. Mieszkańcy 10 miasteczek i wiosek na terytorium objętym lennem musieli świadczyć na rzecz wasala daniny.  Można przypuszczać, że uprawiający winorośl oddawali całe lub część zbiorów winogron i dostarczali je do winiarni na zamku, która musiała być na tyle duża, aby pomieścić cały zbiór winogron. Około roku 1220 ziemie gdzie znajdował się zamek sprzedano Zakonowi Krzyżaków

Opracowano na podstawie :Crusader winery in Israel largest ever discovered  by Rupert Millar, The Drink Business

O fascynującej historii wina dowiesz się więcej w książce:

ksiazka-o-winie znawca-wina

Razem z kodem GRECJA2019 dostaniesz 10% zniżki na swój egzemplarz  >>KUP TUTAJ<< 

ksiażka o winie, znawca wina, przewodnik po świecie wina

Picture of Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY