W trakcie prac zmierzających do odbudowy zamku, zbudowanego prawdopodobnie przez króla Baldwina III w XII wieku w zachodniej Galilei, odkryto położoną w pobliżu winiarnię. Unikatowość winiarni polega na tym, że ma dwa poziomy w osuszonym pomieszczeniu wcześniejszej winiarni z czasów rzymskich. Bizantyjczycy budowali duże winiarnie, lecz tak duże z czasów średniowiecza i wypraw krzyżowych dotychczas nie były znane.
Galilea jest dzisiaj znanym regionem winiarskim, choć winnice i wino znane były już w czasach rzymskich , a także w okresie wypraw krzyżowych m.in. z racji położonego niedaleko zamku w Monfort, zbudowanego przez Niemieckich krzyżowców , gdzie mieściła się nieco mniejsza winiarnia.
Budowa dużej winiarni w średniowieczu była związana z lennem, jakie w 1160 roku król Baldwin nadał Francuskiemu rycerzowi, zwanemu John z Haify. Mieszkańcy 10 miasteczek i wiosek na terytorium objętym lennem musieli świadczyć na rzecz wasala daniny. Można przypuszczać, że uprawiający winorośl oddawali całe lub część zbiorów winogron i dostarczali je do winiarni na zamku, która musiała być na tyle duża, aby pomieścić cały zbiór winogron. Około roku 1220 ziemie gdzie znajdował się zamek sprzedano Zakonowi Krzyżaków
Opracowano na podstawie :Crusader winery in Israel largest ever discovered by Rupert Millar, The Drink Business
O fascynującej historii wina dowiesz się więcej w książce: