Najstarsze ślady wina sprzed 6000 lat odkryto w Gruzji. Jednak korzenie współczesnego winiarstwa sięgają średniowiecznej Francji. Wino wytwarzają zakonnicy – Benedyktyni, Cystersi – na potrzeby liturgiczne, a także dla konsumpcji własnej. W zakonach wypijano średnio ponad litr wina dziennie per capita. Ośrodkami winiarstwa są klasztory Cluny i Citeaux w Burgundii. Wino papieży, dowiedz się więcej!
Wino papieży
Wyjątkową rangę winu nadają papieże z Awinionu. Wino staje się tak ważne, że papieże rezydujący w XIV wieku Awinionie, ustanawiają je piątym żywiołem – obok wody, ognia, powietrza i metalu.
Kiedy Papież Jan XXII umiejscowił swoją letnią rezydencję w miasteczku Châteauneuf – du – Pape, wino tam wytwarzane tak mu zasmakowało, że ustanowił je „Winem Papieża”. Wino uzyskało rozgłos i popularność we wszystkich dworach i pałacach biskupich w całej Europie.
Wino oznaczone jako Châteauneuf du Pape jest dzisiaj – obok Grands Crus z Bordeaux i Burgundii – jednym z najlepszych, francuskich win czerwonych. Na pamiątkę Wina Papieża, butelkę zdobi inkrustacja symbolizująca papieską tiarę, położoną nad kluczami Świętego Piotra. Całość otacza napis Châteauneuf – du – Pape Contrôlée, wybity w literach gotyckich.
Dzisiaj w Watykanie – siedzibie papieży – tradycja związana z winem jest bardzo silna. W tym najmniejszym na świecie państwie konsumuje się duże ilości wina, około 60-70 litrów per capita rocznie. Popularne jest wino z wielu krajów, zwłaszcza z Hiszpanii. Ulubionym winem Jana Pawła II była Viña Pedrosa z regionu Ribera del Duero, natomiast dla Papieża Franciszka wina przygotowuje winiarnia Heras Cordon z regionu Rioja.
Warto przywołać tutaj słowa Papieża Franciszka, który na audiencji dotyczącej cudu w Kanie Galilejskiej, gdzie na weselu Pan Jezus przemienił wodę w wino, powiedział:
…uroczystość weselna bez wina to powód do wstydu dla nowożeńców – wyobraźmy sobie uroczystość weselną przy herbacie. Dla święta wino jest niezbędne…