Fascynująca historia wina, Wino Papieży – wykład otwarty

Wino staje się tak ważne, że papieże rezydujący w XIV wieku Awinionie, ustanawiają je piątym żywiołem.

Najstarsze ślady wina sprzed 6000 lat odkryto w Gruzji. Jednak korzenie współczesnego winiarstwa sięgają średniowiecznej Francji. Wino wytwarzają zakonnicy – Benedyktyni, Cystersi – na potrzeby liturgiczne, a także dla konsumpcji własnej. W zakonach wypijano średnio ponad litr wina dziennie per capita. Ośrodkami winiarstwa są klasztory Cluny i Citeaux w Burgundii. Wino papieży, dowiedz się więcej!

Clos de Vougeot – dawna winnica Cystersów w Burgundii

Wino papieży

Wyjątkową rangę winu nadają papieże z Awinionu. Wino staje się tak ważne, że papieże rezydujący w XIV wieku  Awinionie, ustanawiają je piątym żywiołem – obok wody, ognia, powietrza i metalu.

Pałac papieży w Awinionie

Kiedy Papież Jan XXII umiejscowił swoją letnią rezydencję w miasteczku Châteauneuf – du – Pape, wino tam wytwarzane tak mu zasmakowało, że ustanowił je „Winem Papieża”. Wino uzyskało rozgłos i popularność we wszystkich dworach i pałacach biskupich w całej Europie.

Wino oznaczone jako Châteauneuf du Pape jest dzisiaj – obok Grands Crus z Bordeaux i Burgundii – jednym z najlepszych, francuskich win czerwonych. Na pamiątkę Wina Papieża, butelkę zdobi inkrustacja symbolizująca papieską tiarę, położoną nad kluczami Świętego Piotra. Całość otacza napis Châteauneuf – du – Pape Contrôlée, wybity w literach gotyckich.

Dzisiaj w Watykanie – siedzibie papieży – tradycja związana z winem jest bardzo silna. W tym najmniejszym na świecie państwie konsumuje się duże ilości wina, około 60-70 litrów per capita rocznie. Popularne jest wino z wielu krajów, zwłaszcza z Hiszpanii. Ulubionym winem Jana Pawła II była Viña Pedrosa z regionu Ribera del Duero, natomiast dla Papieża Franciszka wina przygotowuje winiarnia Heras Cordon z regionu Rioja.

Papie Franciszek w spontanicznym geście w kierunku wiernego na Placu Świętego Piotra, fot.Cordoni.

Warto przywołać tutaj słowa Papieża Franciszka, który na audiencji dotyczącej cudu w Kanie Galilejskiej, gdzie na weselu Pan Jezus przemienił wodę w wino, powiedział:

…uroczystość weselna bez wina to powód do wstydu dla nowożeńców – wyobraźmy sobie uroczystość weselną przy herbacie.  Dla święta wino jest niezbędne

O fascynującej historii (wino papieży) dowiesz się na wykładzie – środa 30.06.2021 godz. 19:00.

prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Domaine Chandon de Briailles

Głębokie, złożone, finezyjne, czyste, urzekające.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Dafnios Liatiko Dafnes

Oryginalne wino, wysoka ocena. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

szukaj

youtube

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.

Podoba Ci się to, co czytasz?

Dostawaj powiadomienia o nowych wpisach prosto na skrzynkę.