Fascynująca historia wina, Wino Papieży – wykład otwarty

Wino staje się tak ważne, że papieże rezydujący w XIV wieku Awinionie, ustanawiają je piątym żywiołem.

Najstarsze ślady wina sprzed 6000 lat odkryto w Gruzji. Jednak korzenie współczesnego winiarstwa sięgają średniowiecznej Francji. Wino wytwarzają zakonnicy – Benedyktyni, Cystersi – na potrzeby liturgiczne, a także dla konsumpcji własnej. W zakonach wypijano średnio ponad litr wina dziennie per capita. Ośrodkami winiarstwa są klasztory Cluny i Citeaux w Burgundii. Wino papieży, dowiedz się więcej!

Clos de Vougeot – dawna winnica Cystersów w Burgundii

Wino papieży

Wyjątkową rangę winu nadają papieże z Awinionu. Wino staje się tak ważne, że papieże rezydujący w XIV wieku  Awinionie, ustanawiają je piątym żywiołem – obok wody, ognia, powietrza i metalu.

Pałac papieży w Awinionie

Kiedy Papież Jan XXII umiejscowił swoją letnią rezydencję w miasteczku Châteauneuf – du – Pape, wino tam wytwarzane tak mu zasmakowało, że ustanowił je „Winem Papieża”. Wino uzyskało rozgłos i popularność we wszystkich dworach i pałacach biskupich w całej Europie.

Wino oznaczone jako Châteauneuf du Pape jest dzisiaj – obok Grands Crus z Bordeaux i Burgundii – jednym z najlepszych, francuskich win czerwonych. Na pamiątkę Wina Papieża, butelkę zdobi inkrustacja symbolizująca papieską tiarę, położoną nad kluczami Świętego Piotra. Całość otacza napis Châteauneuf – du – Pape Contrôlée, wybity w literach gotyckich.

Dzisiaj w Watykanie – siedzibie papieży – tradycja związana z winem jest bardzo silna. W tym najmniejszym na świecie państwie konsumuje się duże ilości wina, około 60-70 litrów per capita rocznie. Popularne jest wino z wielu krajów, zwłaszcza z Hiszpanii. Ulubionym winem Jana Pawła II była Viña Pedrosa z regionu Ribera del Duero, natomiast dla Papieża Franciszka wina przygotowuje winiarnia Heras Cordon z regionu Rioja.

Papie Franciszek w spontanicznym geście w kierunku wiernego na Placu Świętego Piotra, fot.Cordoni.

Warto przywołać tutaj słowa Papieża Franciszka, który na audiencji dotyczącej cudu w Kanie Galilejskiej, gdzie na weselu Pan Jezus przemienił wodę w wino, powiedział:

…uroczystość weselna bez wina to powód do wstydu dla nowożeńców – wyobraźmy sobie uroczystość weselną przy herbacie.  Dla święta wino jest niezbędne

O fascynującej historii (wino papieży) dowiesz się na wykładzie – środa 30.06.2021 godz. 19:00.

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY