Włoskie wina na topie

Handel najlepszymi osiągnął właśnie historyczne szczyty - zarówno wolumen jak i wartość obrotu. Dlaczego?

Handel włoskimi winami na wtórnym rynku osiągnął historycznie najwyższy poziom – zarówno pod względem wolumenu, jak i wartości obrotów. Wartości, które od roku 2015 wzrosły z 2 do 5 milionów GBP. Włoskie wina są na topie?

Do 2011 roku na rynku wtórnym dominowały wielkie wina z Bordeaux. Od tego czasu wina z Burgundii, Szampanii oraz z innych krajów zaczęły powiększać swój udział rynkowy. Szczególnie dynamiczny jest wzrost udziału win z Włoch, głównie z Piemontu – Barolo i Barbaresco oraz Toskanii – Super Tuscans. Włochy to obecnie trzecia grupa win na wtórnym rynku po Bordeaux i Burgundii, ich udział wzrósł z 2% w 2010 do 8,5% w 2020 roku.

W sierpniu wskaźnik Liv-ex notowań obrotów najlepszych win włoskich na rynku wtórnym przekroczył wartości z 2019 roku – umacniając wzrostową tendencję ich pozycji odnotowaną do kilku lat.

Najlepsze egzemplarze – popyt, podaż, obroty

Według raportu Liv-ex obroty najlepszymi włoskimi winami wzrosły w ostatniej dekadzie ponad 1500% – natomiast wartość tych win rosła w tym okresie średnio 9% rocznie. Tylko od stycznia do sierpnia 2020 wartość handlu tymi winami zwiększyła się aż o 70%. Najbardziej wzrósł popyt na prestiżowe wina – Barolo, Barbaresco, Brunello di Montalcino oraz Chinati Classico – w tym roku o ponad 300%. Po raz pierwszy łączna wartość obrotów Barolo i Barbaresco przekroczyła wartość dominujących dotychczas Super Tuscans.

Włoskie wina - Barolo, Barbaresco, Brunello di Montalcino oraz Chinati Classico.
Włoskie wina - Barolo, Barbaresco, Brunello di Montalcino oraz Chinati Classico.
fot. winnicaprofesora w sklepie Citywine Poznań.

Oczywiście, wina z toskańskiego regionu Bolgheri – gdzie powstają Super Tuscans – nadal są w czołówce. Choć dynamika wzrostu ich pozycji handlowej jest mniejsza. Indeks Italy 100 wzrósł w stosunku rocznym o 4,2%, co jest jednym z lepszych wyników indeksów Liv-ex, przy czym indeks Super Tuscans wzrósł o 8,8%.

Włoskie wina – skąd ten sukces?

Przyczyn jest kilka. Kupujący wina wysokiej jakości na rynku wtórnym dla bieżącej konsumpcji lub inwestycji już trochę nasycili się bordoskimi Grand Crus. Ponadto, niektóre roczniki są przeszacowane, co w konfrontacji ze spadkiem popytu na te wina w Chinach – prowadzi do zmian struktury rynku. Jednak udział rynkowy win bordoskich może wzrastać w najbliższym czasie – głownie z racji rocznika 2019, który jest bardzo dobry i stosunkowo tani (ceny en primeur 2019 są średnio kilkanaście procent niższe w stosunku do roku 2018).

Do popularyzacji win włoskich przyczynił się Robert Parker. Niekwestionowany lider wśród ekspertów wina, przez lata oceniał bordoskie Grands Crus. Obecnie skupia się na najlepszych winach z Włoch, przyznając im bardzo wysokie oceny – przekraczające 90/100 punktów. Nie bez  znaczenia jest coraz wyższa jakość włoskich win oraz oferowanie przez prestiżowe winnice ograniczonych ilościowo, specjalnych serii – jak na przykład:

  • Chianti Classico Riserva Gran Selezione.
prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY