Wina musujące – moda, czy trwała tendencja wzrostu?

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Wprawdzie szampan jest nadal królem win musujących, amatorzy trunku z bąbelkami mają do wyboru wiele innych win o dobrej relacji ceny do jakości.

Od kilku lat sprzedaż win musujących rośnie szybciej aniżeli tzw. win spokojnych. Szczególny wzrost popytu odnotowują szampany różowe.  Na szczeblu światowym najwięcej wina musującego sprzedają Włochy, następnie Francja, Niemcy i Hiszpania, a wśród największych konsumentów dominują Niemcy, wyprzedzając Francuzów, Rosjan, Amerykanów i Włochów.

Szampan babelki 2

Oprócz szampana we Francji powstaje wiele win musujących, które noszą nazwę Crémant. Do najbardziej znanych należą  wina musujące z Alzacji –Crémant d’ Alsace, Burgundii – Crémant de Bourgogne, Bordeaux – Crémant de Bordeaux, Doliny Loary- Crémant de Loire i wiele innych.

Dynamiczny wzrost sprzedaży odnotowują Prosecco, wino musujące  z Włoch, oraz Cava z Hiszpanii zwłaszcza, że ich ceny są konkurencyjne w stosunku do szampana. Zmienia się także forma picia wina musującego. Coraz większym powodzeniem cieszą się różnego rodzaju koktajle na bazie wina musującego.

Dr Oetker  potentatem na rynku win musujących

Niemiecka firma Dr Oetker jest znana z dań mrożonych, deserów, galaretek, pizzy i innych produktów spożywczych. W skład grupy wchodzi także Henkell & Co ( nie mylić z Henkel, firmą produkująca wyroby chemii gospodarczej). Otóż Henkell ( prze dwa l) specjalizuje się w produkcji i dystrybucji napojów alkoholowych i jest światowym liderem win musujących Sekt (marka Henkell), Cava (Frexinet oraz Cavas Hill) Prosecco (marka Mionetto) Cremant de Loire -Saumur Gratin& Mayer, a nawet szampana Alfred Gratin. Od ponad roku Dr Oetker posiada 50,67% udziałów w firnie Frexinet, największym producencie wina Cava.

Aperol plus Prosecco = Spritz

Ten nowy koktajl stał się szkolnym przykładem sukcesu handlowego. Włoska grupa Campari kupiła  w 2003 roku markę Aperol inwestując także w rozpowszechnienie napoju z gorzkich pomarańczy, rabarbaru i wyciągu z ziół.

Aperol Spritz,Fickr.com

Aperol Spritz, Fickr.com

Prawdziwy sukces odnosi dzisiaj Spritz, najlepiej sprzedający się na świecie koktajl, składający się z Aperolu i Prosecco. Firmy winiarskie z Veneto, gdzie powstaje Prosecco zacierają ręce. Sprzedaż wina szybko rośnie, zwłaszcza eksport, który stanowi aż 75% całej produkcji – ponad 640 milionów butelek rocznie.

Świetlana przyszłość

Producenci szampana i win musujących spodziewają się utrzymania wzrostowej tendencji sprzedaży zwłaszcza tych, konkurencyjnych cenowo w stosunku do szampana, którego średnie ceny oscylują między 21 – 22 Euro za butelkę. Duże nadzieje pokładane są w rynkach azjatyckich, w Japonii gdzie wina musujące znajdują wielu amatorów, oraz w Chinach. Także rynek w Polsce jest oceniany przez wielu winiarzy jako rozwojowy zwłaszcza,  że sieciowe i specjalistyczne sklepy oferują szeroka gamę oryginalnych szampanów  oraz wszelakich win musujących. Szczególnie Prosecco zdobywa coraz większą popularność wśród polskich konsumentów.

Książka, z której poznasz świat wina:

Ostatnie dni letniej promoci, z kodem GRECJA2019 dostaniesz 10% zniżki na swój egzemplarz  >>KUP TUTAJ<< 

ksiażka o winie, znawca wina, przewodnik po świecie wina

Picture of Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY