Wino może być ciekawą inwestycją alternatywną, pod warunkiem przestrzegania pewnych zasad. Jakie wina kupować, w które inwestować, które winnice preferować?
Jak budować portfel win inwestycyjnych? Podstawowe zasady inwestowania w wino
Przede wszystkim należy pamiętać, że z inwestycją w wino wiąże się ryzyko, które można ograniczyć przestrzegając pewnych zasad. Oto kilka podstawowych zasad, którymi się kieruję:
- francuskie klasyki podstawą inwestycji;
- różnicuj kraje i regiony winiarskie;
- szukaj win organicznych, biodynamicznych, a nawet naturalnych;
- kupuj wina młode z najlepszych roczników;
- śledź rynek i nowości ze świata wina.
Wielkie Wina podstawą inwestycji
Podobnie jak w przypadku portfela giełdowego, ważne jest, aby zarezerwować część swojej inwestycji na wielkie klasyki, wina, cieszące się uznaniem na całym świecie.
Klasyki dają pewność zachowania wartości, a w razie potrzeby, łatwiejszą odsprzedaż wina w dłuższej perspektywie.
W przypadku wielkich win należy wziąć pod uwagę efekt rzadkości, który sprzyja waloryzacji wina. Np. słynne wino Pterus z Pomerol jest wytwarzane zaledwie w ilości 30 000 butelek rocznie. Podobnie, jak niektóre climats Grands Crus z Burgundii oraz wina z małych, szczególnych działek , jak np. Malbec River od Catena Zapata czy hiszpańskie winnice wyjątkowe – viñedos singulares.
Francuskie Wielkie Wina podstawą inwestycji
Grands Crus – Wielkie Wina – z Bordeaux, Burgundii i Doliny Rodanu powinny zawsze stanowić większość win w portfelu inwestycyjnym. Grands Crus są cenione za swoją trwałą wartość i rzadkość, co czyni je stabilną lokatą kapitału. Inwestowanie w te wyselekcjonowane wina zapewnia zarówno zabezpieczenie przed inflacją, jak i potencjalne zyski wraz z upływem czasu.
Grands Crus: Duhart Milon z Bordeaux, Chateau Figeac z Saint Emilion, Cols de Lambrays z Burgundii, Le Pavillon Hermitage z Doliny Rodanu fot. Winnica Profesora.
W portfolio inwestycyjnym opartym na winach, kluczową rolę odgrywają najbardziej prestiżowe regiony i etykiety. Warto skupić się na winach o ugruntowanej renomie, które charakteryzują się wyjątkową jakością i potencjałem wzrostu wartości:
- Grands oraz Premeir Crus z Burgundii, w tym wina białe;
- ikony Bordeaux z Médoc, Saint Emilion, Pomerol;
- wspaniałe, o charakterystycznych cechach z Doliny Rodanu – Châteauneuf du Pape, Hermitage, Côte Rotie.
Różnicuj kraje i regiony winiarskie
Wina z Włoch, Hiszpanii a także z krajów i regionów Nowego Świata – USA, Argentyny, Chile, Australii, RPA są coraz częściej uwzględniane w portfelach inwestycyjnych:
- Włochy – Barolo i Barbaresco z Piemontu;
- Włochy – Super Tuscans, Chianti Classico Gran Selezione , Brunello di Montalcino z Toskanii;
Wielkie Wina Włoch – Barolo, Barbaresco, Brunello di Montalcino, fot. Winnica Profesora.
- Argentyna – Catena Zapata Malbec River;
- Chile – Almaviva, VIK;
- Australia – Penfolds, Henschke;
- USA – Opus One, Screaming Eagle, Stags’ Leap z Kalifornii.
Wielkie Wina – VIK z Chile, Catena River z Argentyny i Henschke Hill of Grace z Australii fot. Winnica Profesora.
Szukaj win organicznych, biodynamicznych – podstawowe zasady inwestowania w wino
Wina organiczne, biodynamiczne i nawet naturalne – masowo przyciągają miłośników wina. Oczywiście pod warunkiem, że są wysokiej jakości. Na aukcjach wartościowy udział win wyprodukowanych metodami organicznymi lub biodynamicznymi przekracza 24% i rośnie.
Kupuj wina młode z najlepszych roczników
Warto rozważyć kupowanie win młodych i realizować korzystne wyceny , kiedy wino osiągnie szczyt jakościowy i będzie go mniej na rynku. Można celować w wina z najlepszych roczników – ich ceny są 2-3 krotnie wyższe aniżeli z gorszych roczników.
W Bordeaux świetne roczniki to na przykład 2020, 2019, 2015, 2010, 2009. Również dla win z Chile i Argentyny rocznik 2020 jest dokonały, a najlepsze wina osiągają noty ponad 94/100. Także dla szampanów rocznik jest bardzo ważny. Szampany z winogron jednego rocznika – Vintage – są rzadkie i cenne dla inwestycji. Słynny szampan Dom Perignon jest wytwarzany tylko jako rocznikowy.
Śledź rynek i nowości ze świata wina – podstawowe zasady inwestowania w wino
Inwestowanie w wino nie jest zalecane dla początkujących. A już na pewno nie dla tych, którzy nie chcą tracić czasu na dobre zapoznanie się z rynkiem. Z każdą inwestycją związane jest ryzyko, a ten wpis nie jest formą doradztwa, rekomendacji ani reklamy. Jego celem jest wyłącznie edukacja, którą warto kontynuować.
Informacje o rynku wina znajdziemy m.in. na stronach firm aukcyjnych takich – jak np. iDealwine czy Liv-Ex – gdzie publikowane są trendy rynkowe, notowania cen, wyniki i analizy aukcji oraz wiele innych. W momencie sprzedaży można uzyskać aktualną wycenę win.
Zawsze lepiej jest wybierać wina, które lubisz. Jeśli zwrot z inwestycji będzie niższy od oczekiwań – zawsze można pocieszyć się degustacją wina – autor bloga.