Koronawirus groźny dla winiarskiego biznesu

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Epidemia koronawirusa w Chinach to tysiące chorych i setki przypadków śmierci, to także negatywny wpływ na chińską gospodarkę. Ucierpi  sektor winiarski tego kraju oraz winiarze z innych krajów, którzy eksportują duże ilości wina do Chin.

 

Koronawirus

Pracownik szpitala Wuhan Xiehe położonego w centrum epidemii, fot Xinhua

Od stycznia tego roku koronawirus zaraził w Chinach ponad 40 000 osób, z których ponad 900 zmarło. Jest to znacznie więcej aniżeli wywołała epidemia SARS w 2003 roku. Rząd podejmuje radykalne  środki aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się wirusa. Ponad 60 milionów mieszkańców prowincji Hubei, gdzie wybuchła zaraza, ma zakaz opuszczania miejsca zamieszkania, wielu podlega kwarantannie, zamykane są zakłady pracy i centra handlowe. W Pekinie i Szanghaju zachęca się do pracy w domu i ograniczania spotkań.

Wiele firm ograniczyło godziny pracy. Apple, Ikea i Starbucks zamknęły tymczasowo swoje sklepy. 27 krajów zawiesiło ruch lotniczy do i z Chin.

Ocenia się, że szkody gospodarcze związane z epidemią przełożą się na spadek wzrostu GDP Chin poniżej 6 % . Hotele, centra handlowe, restauracje są prawie puste. Obroty handlowe spadają, choć handlowcy liczyli na ich wzrost m.in. z racji obchodów Chińskiego Nowego Roku.

W Chinach i Hong Kongu odwołuje się ważne imprezy handlowe i sympozja poświęcone winu, w tym najważniejsze targi żywności i napojów w Chengdu – China Food and Drinks Exibition, które każdego roku  w marcu przyciągają ponad 200 000  handlowców i 6000 wystawców. Importerzy, hurtownicy, winiarnie nie będą mieć możliwości sprzedaży ubiegłorocznych zapasów wina, co pogłębi sytuację finansową sektora winiarskiego. Jedna z czołowych firm handlu detalicznego  napojami alkoholowymi zamknęła  600 sklepów w całych Chinach, a szacunki wskazują ,że z racji koronowirusa przemysł napojów straci 8-15% przychodów ze sprzedaży.

Z pewnością ucierpi en Primeurs win bordoskich w kwietniu tego roku, gdzie przedstawiciele Chin biorą zazwyczaj liczny udział. We Francji koronowirusa stwierdzono dotychczas u 11 osób ,a Air France zawiesiło loty do i z Chin. Także winiarze z Australii, których wina odnoszą coraz większe sukcesy wśród chińskich konsumentów obawiają się o losy eksportu na rynek Chin.

Według Vino Joy News

Więcej o regionach winiarskich i winach Chin w:

Cabernet Sauvignon ukryty za Wielkim Murem

Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY