„Efekt śmierci” winduje cenę burgundzkiego Grand Cru – Wielkiego Wina

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Przeglądając  zmiany  cen w 2019  roku publikowane przez Live-ex można zauważyć znaczne , nienotowane w ubiegłych latach, wzrosty cen  burgundów – od 20 do ponad 50%. Jedynie wzrost ceny Barolo Cappellano był większy – 65%.

Top 10 Burgundy price performers in the 2019 Power 100 Live-ex

Ten ton Burgundy 2019

Co kryje się za tym sukcesem cenowym burgundzkich win?

Ceny  burgundzkich Grands Crus są determinowane przez czynniki rynkowe, popyt i podaż, cenę pieniądza, rocznik (może mniej, aniżeli w Bordeaux),odmianę winogron, w coraz większym stopniu ocenami krytyków oraz technologię. Jednak w przypadku niektórych win nagłe skoki cen mogą być związane ze zjawiskiem określanym mianem „Efektu śmierci”.

Określenie to powiązane jest często z cenami obrazów. Kiedy umiera sławny malarz, ceny jego obrazów nagle rosną. Wiadomo, że już nie powstanie żadne, nowe dzieło mistrza. Podaż jego obrazów już nie zwiększy się. Podobnie jest w świecie wina. Produkcja wina z danej winnicy jest zawsze ograniczona. Także wraz ze śmiercią winiarza kończy się jego dzieło. Kiedy w październiku 2018 zmarł Henri-Frédéric Roch, dyrektor słynnej DRC – Domaine de la Romanée Conti oraz właściciel Domaine Prieuré-Roch, popyt na jego wina poszybował pod niebiosa, a w ślad za nim ceny .

Niespodziewany, gwałtowny wzrost ceny wina Prieuré Roch od momentu śmierci właściciela posiadłości winiarskiej pokazuje indeks :

Indeks Prieure Roch

Podobne zjawisko miało miejsce w 2005 roku, kiedy po śmierci Phillipa Engela, ceny renomowanego wina Rene Engel (wnuka Phillipa) z jego posiadłości gwałtownie wzrosły. Obecnie posiadłość jest własnością Frnacois Pinault, posiadacza Château Latour, i nosi nazwę Domaine de Eugénie. Ostatni rocznik Phillipa Engela, Grand Echezeaux  2004 przekracza  850 GDP za butelkę, a cena Domanie Eugenie Grand Echezeaux osiąga od 2006 roku średnio 300 GDP za butelkę.

Znaczne zmiany cen w 2019 roku dotyczą także innych burgundów, takich jak Roulot  + 27% .

Scena z filmu

Scena z filmu – Jean Marc Roulot i młodzi winiarze próbują wino

Winiarza Jean- Marc’ a Roulot możemy oglądać w filmie Cerdica Klapischa  z 2017 roku ” Ce qui  nous lie” ,polski tytuł „Nasz najlepszy rok”, gdzie gra rolę winiarza – menedżera pomagającego rodzinie, która po śmierci właściciela odziedziczyła winnicę w Burgundii, co z pewnością zwróciło uwagę nie tylko na jego zdolności aktorskie, lecz także na jego wina, które w rankingu Power 100 awansowały ze 123 na 40 miejsce.

Film „Nasz najlepszy rok”, którego akcja toczy się w Burgundii, oglądałem dwukrotnie. Jest to jeden z najlepszych filmów fabularnych o winnicy, winiarzach, winie, przywiązaniu do tradycji rodzinnej, tak charakterystycznej wśród  burgundzkich winiarzy. Obejrzeć koniecznie – dostępne na HBO GO i Netflix.

O posiadłości DRC Domaine de la Romanee Conti:

Ile za butelkę wyjątkowego, rzadkiego wina jest skłonny zapłacić kolekcjoner -1000, 10 000, 100 000 …..USD? Okazuje się, że dużo więcj, a ceny win kolekcjonerskich sięgają niebotycznych kwot.

 

Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Domaine Chandon de Briailles

Głębokie, złożone, finezyjne, czyste, urzekające.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Dafnios Liatiko Dafnes

Oryginalne wino, wysoka ocena. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

szukaj

youtube

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.

Podoba Ci się to, co czytasz?

Dostawaj powiadomienia o nowych wpisach prosto na skrzynkę.