„Efekt śmierci” winduje cenę burgundzkiego Grand Cru – Wielkiego Wina

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Przeglądając  zmiany  cen w 2019  roku publikowane przez Live-ex można zauważyć znaczne , nienotowane w ubiegłych latach, wzrosty cen  burgundów – od 20 do ponad 50%. Jedynie wzrost ceny Barolo Cappellano był większy – 65%.

Top 10 Burgundy price performers in the 2019 Power 100 Live-ex

Ten ton Burgundy 2019

Co kryje się za tym sukcesem cenowym burgundzkich win?

Ceny  burgundzkich Grands Crus są determinowane przez czynniki rynkowe, popyt i podaż, cenę pieniądza, rocznik (może mniej, aniżeli w Bordeaux),odmianę winogron, w coraz większym stopniu ocenami krytyków oraz technologię. Jednak w przypadku niektórych win nagłe skoki cen mogą być związane ze zjawiskiem określanym mianem „Efektu śmierci”.

Określenie to powiązane jest często z cenami obrazów. Kiedy umiera sławny malarz, ceny jego obrazów nagle rosną. Wiadomo, że już nie powstanie żadne, nowe dzieło mistrza. Podaż jego obrazów już nie zwiększy się. Podobnie jest w świecie wina. Produkcja wina z danej winnicy jest zawsze ograniczona. Także wraz ze śmiercią winiarza kończy się jego dzieło. Kiedy w październiku 2018 zmarł Henri-Frédéric Roch, dyrektor słynnej DRC – Domaine de la Romanée Conti oraz właściciel Domaine Prieuré-Roch, popyt na jego wina poszybował pod niebiosa, a w ślad za nim ceny .

Niespodziewany, gwałtowny wzrost ceny wina Prieuré Roch od momentu śmierci właściciela posiadłości winiarskiej pokazuje indeks :

Indeks Prieure Roch

Podobne zjawisko miało miejsce w 2005 roku, kiedy po śmierci Phillipa Engela, ceny renomowanego wina Rene Engel (wnuka Phillipa) z jego posiadłości gwałtownie wzrosły. Obecnie posiadłość jest własnością Frnacois Pinault, posiadacza Château Latour, i nosi nazwę Domaine de Eugénie. Ostatni rocznik Phillipa Engela, Grand Echezeaux  2004 przekracza  850 GDP za butelkę, a cena Domanie Eugenie Grand Echezeaux osiąga od 2006 roku średnio 300 GDP za butelkę.

Znaczne zmiany cen w 2019 roku dotyczą także innych burgundów, takich jak Roulot  + 27% .

Scena z filmu

Scena z filmu – Jean Marc Roulot i młodzi winiarze próbują wino

Winiarza Jean- Marc’ a Roulot możemy oglądać w filmie Cerdica Klapischa  z 2017 roku ” Ce qui  nous lie” ,polski tytuł “Nasz najlepszy rok”, gdzie gra rolę winiarza – menedżera pomagającego rodzinie, która po śmierci właściciela odziedziczyła winnicę w Burgundii, co z pewnością zwróciło uwagę nie tylko na jego zdolności aktorskie, lecz także na jego wina, które w rankingu Power 100 awansowały ze 123 na 40 miejsce.

Film „Nasz najlepszy rok”, którego akcja toczy się w Burgundii, oglądałem dwukrotnie. Jest to jeden z najlepszych filmów fabularnych o winnicy, winiarzach, winie, przywiązaniu do tradycji rodzinnej, tak charakterystycznej wśród  burgundzkich winiarzy. Obejrzeć koniecznie – dostępne na HBO GO i Netflix.

O posiadłości DRC Domaine de la Romanee Conti:

Ile za butelkę wyjątkowego, rzadkiego wina jest skłonny zapłacić kolekcjoner -1000, 10 000, 100 000 …..USD? Okazuje się, że dużo więcj, a ceny win kolekcjonerskich sięgają niebotycznych kwot.

 

Picture of Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY