Inwestycje w wino – a może kupić winnicę we Francji?

Sławni aktorzy i piosenkarze mają winnice we Francji. Może warto kupić sobie taką winnicę?

Sławni aktorzy i piosenkarze mają winnice we Francji. Brad Pett i Angelina Jolie, piosenkarz Jon Bon Jovi – wszyscy firmują marki wina ze swoich winnic. Tych, które zakupili na południu Francji, w Prowansji i Langwedocji. Czy warto rozważać inwestycje w wino?

Inwestycje w wino – ile trzeba zapłacić za winnicę?

Na pozór wydaje się, że nie tak dużo. Za cenę średniej wielkości mieszkania w Warszawie – możemy kupić kilka hektarów winnicy w Langwedocji lub Dolinie Loary.

Jednak ceny za hektar winnicy we Francji zależą od regionu, prestiżu winnicy i wina na światowym rynku. Najwyższe są ceny w historycznych regionach – w Burgundii oraz Bordeaux.  Kiedy lider marek luksusowych LVMH (Louis Vuitton – Moët – Hennessy) kupował burgundzką posiadłość Clos des Lambrays, to za 11 hektarów winnicy – w tym 8,7 ha Grand Cru – zapłacił ponad 100 milionów Euro.

Inwestycje w wino dla mniej zamożnych

Inwestorzy z mniejszą gotówką poszukują okazji na południu Francji, w mniej prestiżowych – choć obiecujących – regionach. Takich jak Langwedocja – Roussillion.

Południe Francji to ogromny obszar winnic – około 200 000 ha w Langwedocji – Roussillion, ponad 60 000 ha w Dolinie Rodanu i około 27 000 ha w Prowansji.

Ceny winnicy rozpoczynają się  od 10 000 Euro za hektar w Roussillion, niedaleko od granicy z Hiszpanią. Dochodzą 1 000 000 Euro w północnej części Doliny Rodanu. 

Inwestycje w wino - kupno drogiej winnicy z budynkami mieszkalnymi.
Langwedocja: Carcassonne, średniowieczne miasto Katarów otoczone winnicami | Wikipedia.

Inwestowanie w wino i kupno winnicy w celu biznesowym jest przedsięwzięciem złożonym. Należy zapewnić odpowiednią uprawę winorośli i profesjonalną produkcję wina, zwrócić uwagę na rynek,  możliwości sprzedaży wina i rentowność inwestycji. Kupno winnicy w Dolinie Rodanu – zwłaszcza w Hermitage  lub Châteaunuef–du-Pape – gwarantuje, że wino znajdzie nabywców. Natomiast wina z Langwedocji nie mają dobrej pozycji na rynku, choć pojawia się coraz więcej win dobrej jakości.

Regionalne różnice cen są bardzo duże – inwestycje w wino

Między regionami winiarskimi – a także w ramach regionu czy oznaczenia pochodzenia AOC/AOP – różnice cen hektara winnicy są ogromne. Pierwsze miejsce w rankingu cen zajmują najlepsze winnice Bordeaux i Burgundii. Także w Szampanii, gdzie prawie niemożliwe jest kupno nowej parceli, średnie ceny hektara winnicy przekraczają 1 000 000 Euro.

Bordeaux

O ile hektar winnicy z oznaczeniem AOC Bordeaux kosztuje średnio 15 000 Euro, to w gminach Grands Crus – takich jak Saint-Julien, Margaux czy Paulliac – ceny sięgają ponad 1 200 000 Euro. Mimo to, wolnych parcel jest niewiele. Podobnie na prawym brzegu (Rive Droite), hektar winnicy w regionie Fronsac kupimy za około 30 000 Euro, natomiast w Pomerol i Saint – Emilion ceny rozpoczynają się od 200 000 Euro.

Burgundia

Także w Burgundii różnice cen są ogromne – od około 30 000 Eur za AOC Bourgogne do ponad 500 000 Euro w Côte de Nuits i Côte de Beaune i od 5 000 000 – 11 000 000 Euro za najlepsze parcele Grand Cru.

Langwedocja – Roussillion

Od 14 000 Euro/ha w Larzac do 25 000 w Pic Saint Loup w Langwedocji. W Roussillion od 9 000 Euro/ha do 32 000 Euro za najlepsze parcele w Banyuls i Coullioure. Na przykład. Agencja Wine Objectives z Montpellier oferuje 10 hektarów w Corbière w Langwedocji za około 100 000 Euro, lecz w Pic Siant Loup cena takiej winnicy mogłaby sięgać 300 000 Euro.

W Langwedocji popularne stają się winnice organiczne, których ceny rosną w ostatnich latach. Jest spora oferta w regionach Corbière i Monrevois, głównie z racji starzenia się winiarzy i przechodzenia na emeryturę. Wprawdzie ceny są atrakcyjne, lecz rentowność produkcji wina w niektórych miejscach jest niska, m.in. z braku nawodnienia i zmian klimatu.

Jeśli zakup dotyczy całej posiadłość – łącznie z winiarnią i budynkiem mieszkalnym – wówczas cena znacznie rośnie. 20 hektarowa posiadłość w Langwedocji w ofercie biura nieruchomości kosztuje 500 000 Euro, lecz wymaga dodatkowych nakładów. Inne posiadłości są jeszcze droższe. Ponadto indywidualny kupiec ma konkurencję ze strony firm winiarskich, które także poszukują winnic z oznaczeniem pochodzenia.

Prowansja

Wzrost popularności wina różowego sprawia, że zainteresowanie kupnem winnicy w Prowansji jest ogromne. Od 35 000 Euro za hektar AOC Côte de Provence do 100 000 – 150 000 w regionie Cassis i Bandol, skąd pochodzą najlepsze wina różowe. Działki położone bliżej wybrzeża są droższe, a te w górnej części regionu Var można znaleźć za około 70 000 Eur/ha.

Dolina Loary

Najtaniej kupimy hektar winnicy w regionie Muscadet, średnio za 7 000 Euro. W innych regionach ceny są znacznie wyższe – np. w Saumur od 18 000 do 65 000, Sancerre 140 000 – 150 000, a Pouilly Fumé 120 000-170 000 Euro za hektar.

Dolina Rodanu

W części północnej za hektar winnicy należy liczyć około 130 000 Eur w Crozes – Hermitage, 110 000 w Saint- Jospeh, aż do 450 000 w Cornas i ponad 1 000 000 w Côte Rôtie. W prestiżowym Hermitage nie ma parcel do kupienia. W części południowej od 17 000- 20 000 Eur w Côtes du Rhône, Ventoux i Luberon, do 150 000-200 000 w Gigondas i 370 000 w Châteauneuf – du Pape.


Na podstawie statystyk Safer, Agrifrance, iDealwine.

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY