Inwestycje w wino – a może kupić winnicę we Francji?

Sławni aktorzy i piosenkarze mają winnice we Francji. Może warto kupić sobie taką winnicę?

Sławni aktorzy i piosenkarze mają winnice we Francji. Brad Pett i Angelina Jolie, piosenkarz Jon Bon Jovi – wszyscy firmują marki wina ze swoich winnic. Tych, które zakupili na południu Francji, w Prowansji i Langwedocji. Czy warto rozważać inwestycje w wino?

Inwestycje w wino – ile trzeba zapłacić za winnicę?

Na pozór wydaje się, że nie tak dużo. Za cenę średniej wielkości mieszkania w Warszawie – możemy kupić kilka hektarów winnicy w Langwedocji lub Dolinie Loary.

Jednak ceny za hektar winnicy we Francji zależą od regionu, prestiżu winnicy i wina na światowym rynku. Najwyższe są ceny w historycznych regionach – w Burgundii oraz Bordeaux.  Kiedy lider marek luksusowych LVMH (Louis Vuitton – Moët – Hennessy) kupował burgundzką posiadłość Clos des Lambrays, to za 11 hektarów winnicy – w tym 8,7 ha Grand Cru – zapłacił ponad 100 milionów Euro.

Inwestycje w wino dla mniej zamożnych

Inwestorzy z mniejszą gotówką poszukują okazji na południu Francji, w mniej prestiżowych – choć obiecujących – regionach. Takich jak Langwedocja – Roussillion.

Południe Francji to ogromny obszar winnic – około 200 000 ha w Langwedocji – Roussillion, ponad 60 000 ha w Dolinie Rodanu i około 27 000 ha w Prowansji.

Ceny winnicy rozpoczynają się  od 10 000 Euro za hektar w Roussillion, niedaleko od granicy z Hiszpanią. Dochodzą 1 000 000 Euro w północnej części Doliny Rodanu. 

Inwestycje w wino - kupno drogiej winnicy z budynkami mieszkalnymi.
Langwedocja: Carcassonne, średniowieczne miasto Katarów otoczone winnicami | Wikipedia.

Inwestowanie w wino i kupno winnicy w celu biznesowym jest przedsięwzięciem złożonym. Należy zapewnić odpowiednią uprawę winorośli i profesjonalną produkcję wina, zwrócić uwagę na rynek,  możliwości sprzedaży wina i rentowność inwestycji. Kupno winnicy w Dolinie Rodanu – zwłaszcza w Hermitage  lub Châteaunuef–du-Pape – gwarantuje, że wino znajdzie nabywców. Natomiast wina z Langwedocji nie mają dobrej pozycji na rynku, choć pojawia się coraz więcej win dobrej jakości.

Regionalne różnice cen są bardzo duże – inwestycje w wino

Między regionami winiarskimi – a także w ramach regionu czy oznaczenia pochodzenia AOC/AOP – różnice cen hektara winnicy są ogromne. Pierwsze miejsce w rankingu cen zajmują najlepsze winnice Bordeaux i Burgundii. Także w Szampanii, gdzie prawie niemożliwe jest kupno nowej parceli, średnie ceny hektara winnicy przekraczają 1 000 000 Euro.

Bordeaux

O ile hektar winnicy z oznaczeniem AOC Bordeaux kosztuje średnio 15 000 Euro, to w gminach Grands Crus – takich jak Saint-Julien, Margaux czy Paulliac – ceny sięgają ponad 1 200 000 Euro. Mimo to, wolnych parcel jest niewiele. Podobnie na prawym brzegu (Rive Droite), hektar winnicy w regionie Fronsac kupimy za około 30 000 Euro, natomiast w Pomerol i Saint – Emilion ceny rozpoczynają się od 200 000 Euro.

Burgundia

Także w Burgundii różnice cen są ogromne – od około 30 000 Eur za AOC Bourgogne do ponad 500 000 Euro w Côte de Nuits i Côte de Beaune i od 5 000 000 – 11 000 000 Euro za najlepsze parcele Grand Cru.

Langwedocja – Roussillion

Od 14 000 Euro/ha w Larzac do 25 000 w Pic Saint Loup w Langwedocji. W Roussillion od 9 000 Euro/ha do 32 000 Euro za najlepsze parcele w Banyuls i Coullioure. Na przykład. Agencja Wine Objectives z Montpellier oferuje 10 hektarów w Corbière w Langwedocji za około 100 000 Euro, lecz w Pic Siant Loup cena takiej winnicy mogłaby sięgać 300 000 Euro.

W Langwedocji popularne stają się winnice organiczne, których ceny rosną w ostatnich latach. Jest spora oferta w regionach Corbière i Monrevois, głównie z racji starzenia się winiarzy i przechodzenia na emeryturę. Wprawdzie ceny są atrakcyjne, lecz rentowność produkcji wina w niektórych miejscach jest niska, m.in. z braku nawodnienia i zmian klimatu.

Jeśli zakup dotyczy całej posiadłość – łącznie z winiarnią i budynkiem mieszkalnym – wówczas cena znacznie rośnie. 20 hektarowa posiadłość w Langwedocji w ofercie biura nieruchomości kosztuje 500 000 Euro, lecz wymaga dodatkowych nakładów. Inne posiadłości są jeszcze droższe. Ponadto indywidualny kupiec ma konkurencję ze strony firm winiarskich, które także poszukują winnic z oznaczeniem pochodzenia.

Prowansja

Wzrost popularności wina różowego sprawia, że zainteresowanie kupnem winnicy w Prowansji jest ogromne. Od 35 000 Euro za hektar AOC Côte de Provence do 100 000 – 150 000 w regionie Cassis i Bandol, skąd pochodzą najlepsze wina różowe. Działki położone bliżej wybrzeża są droższe, a te w górnej części regionu Var można znaleźć za około 70 000 Eur/ha.

Dolina Loary

Najtaniej kupimy hektar winnicy w regionie Muscadet, średnio za 7 000 Euro. W innych regionach ceny są znacznie wyższe – np. w Saumur od 18 000 do 65 000, Sancerre 140 000 – 150 000, a Pouilly Fumé 120 000-170 000 Euro za hektar.

Dolina Rodanu

W części północnej za hektar winnicy należy liczyć około 130 000 Eur w Crozes – Hermitage, 110 000 w Saint- Jospeh, aż do 450 000 w Cornas i ponad 1 000 000 w Côte Rôtie. W prestiżowym Hermitage nie ma parcel do kupienia. W części południowej od 17 000- 20 000 Eur w Côtes du Rhône, Ventoux i Luberon, do 150 000-200 000 w Gigondas i 370 000 w Châteauneuf – du Pape.


Na podstawie statystyk Safer, Agrifrance, iDealwine.

prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Domaine Chandon de Briailles

Głębokie, złożone, finezyjne, czyste, urzekające.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Dafnios Liatiko Dafnes

Oryginalne wino, wysoka ocena. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

szukaj

youtube

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.

Podoba Ci się to, co czytasz?

Dostawaj powiadomienia o nowych wpisach prosto na skrzynkę.