Co wspólnego ma wino z Airbusem i Boeingiem?

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Niektóre linie lotnicze, zwłaszcza na długich dystansach, częstują pasażerów lampką wina, a szczęśliwcy z klasy business raczą się szampanem. Pamiętam czasy, niestety minione, kiedy na  dość krótkiej trasie Warszawa – Paryż, obsługiwanej zamiennie przez Lot i Air France,   do ciepłego, smacznego posiłku podawano buteleczkę czerwonego lub białego wina. Niektórzy nie poprzestawali na jednej. I wszystko w ramach ceny biletu klasy ekonomicznej. Dzisiaj do Paryża z Poznania zawozi mnie Ryanair, wprawdzie taniej, lecz o ciepłym posiłku, nie mówiąc o buteleczce winka, trzeba zapomnieć. No cóż, jakie czasy, takie obyczaje!

Okazuje się , że związki wina z biznesem samolotów pasażerskich są bardziej złożone i mają konkretny wymiar finansowy. Światowy rynek produkcji samolotów pasażerskich jest od wielu lat zdominowany przez amerykańskiego Boeinga i europejskiego Airbusa, zaciekle rywalizujących w zdobywaniu kontraktów handlowych.

Airbus Industrie utworzono w 1970 roku z inicjatywy rządów Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii, a w 1971 roku część akcji nabyła hiszpańska CASA. Jednym z celów powołania konsorcjum było przeciwstawienie się monopolowi amerykańskich producentów samolotów wojskowych i pasażerskich. Pierwszym modelem był Airbus A 300, a potem pojawiały się kolejno następne, aż do olbrzymiego A 380. Z kolei Boeing, to międzynarodowa, prywatna korporacja, znana z produkcji samolotów serii 7 ….

Airbus 380 , wino i   Boeing 787 Dreamliner,  fot. wikipedia

Lecz gdzie tutaj jest wino?

Już w 2004 roku USA wniosły do WTO – Światowej Organizacji Handlu oskarżenie przeciwko subsydiowaniu Airbusa  przez Unię Europejską, i tym samym naruszeniu zasady uczciwej konkurencji. Wykazywano, że w okresie 1968 -2006 subsydia wyniosły 18 miliardów USD. Wywołało to wojnę taryfową między USA i UE.

Właśnie ma miejsce najnowsza jej odsłona. USTR – Przedstawicielstwo Handlowe USA chce nałożenia taryf celnych na produkty pochodzące z UE o wartości 11 miliardów USD. WTO ustaliła w ubiegłym roku, że Airbus otrzymał nielegalnie dotacje rzędu 11 mld USD związane z modelami A 380 i A 350, co wyrządziło równorzędną szkodę Boeingowi.

W celu wyrównania szkody sporządzono listę produktów z UE, które należy obłożyć taryfami celnymi. Wśród nich znalazły się ważne dla rolnictwa UE produkty, takie jak  wino, sery oraz oliwa z oliwek.

Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta

Rynek amerykański ma dla europejskich producentów wina ogromne znaczenie. USA są dzisiaj największym  na świecie konsumentem i znaczącym importerem wina. Amerykanie wypijają w ciągu roku ponad 32 miliony hektolitrów wina. Produkcja własna wynosi około 24 mln.hl, a różnica zapotrzebowania na rynku  pokrywana jest importem wina, m.in. z Francji, Włoch, Hiszpanii, Portugalii. Nałożenie cła podnosi ceny wina z tych krajów i narusza relacje cenowe na rynku. Powstaje znany w ekonomii efekt substytucji – popyt konsumenta przesuwa się w kierunku tańszego substytutu, m.in. nie obłożonego cłem wina z Nowego Świata.

Jednak nakładanie przez dany kraj ceł na towary importowane jest bronią obosieczną, bowiem prędzej czy później doczeka się kontrakcji. Kiedy w 2018 roku administracja Donalda Trumpa nałożyła cła na sprowadzaną z zagranicy stal, UE, Kanada, Meksyk i Chiny odpowiedziały cłami  m.in. na amerykańską whiskey i Burbona. W rezultacie, tylko między lipcem i listopadem 2018 roku amerykański eksport tych produktów spadł o ponad 8%.

 

 

Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Domaine Chandon de Briailles

Głębokie, złożone, finezyjne, czyste, urzekające.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Dafnios Liatiko Dafnes

Oryginalne wino, wysoka ocena. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

szukaj

youtube

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.

Podoba Ci się to, co czytasz?

Dostawaj powiadomienia o nowych wpisach prosto na skrzynkę.