Słynna winiarnia El Grifo na Lanzarote

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Jeśli wybierasz się na Wyspy Kanaryjskie warto zajrzeć do najstarszej na wyspach winiarni El Grifo i spróbować wyśmienitego wina, powstającego na wulkanicznej glebie.

Ostatnio ujrzała światło dzienne specjalna edycja wina poświęcona stuleciu urodzin artysty Cesara Manrique. 14 000 butelek wina z rocznika 2017 powstało z odmiany Malvasia Volcanica

Lanzarote Bodega El Grifo

Artysta współpracował przy budowie winiarni El Grifo, której architektura jest typowa dla Lanzarote, fot TecnoVino

Białe, wytrawne wino Malvasia de Cesar powstało z 100% z  miejscowej odmiany Malvasia Volcanica. Winorośl jest uprawiana tradycyjnie na wulkanicznym piasku, a dla ochrony przed wiatrami otacza się ją kamiennym murem.

Lanzarote winnice Bodega El Grifo

Winnice Bodega El Grifo z charakterystycznym, wulkanicznym pejzażem, fot TecnoVino

Dawne budynki winiarni zaadoptowano na muzeum wina, odwiedzanego każdego roku przez tysiące turystów. Artysta zaprojektował etykietę do wina, której motywem jest mitologiczny ptak Gryf.

Wino wytwarzane w El Grifo ma gęste i głębokie aromaty, wysoki poziom alkoholu i dużą kwasowość. Dojrzewa 15 miesięcy, w tym trzy miesiące w dębowej beczce. Tak więc winiarnia zerwała z tradycją, zgodnie z którą wino z tej odmiany jest lepsze jako młode, z danego rocznika.

Z kolei Malvasia de Cesar ma kolor słomkowy, czysty i błyszczący, z czasem przechodzący w złocisty. Bogaty i głęboki bukiet zapachowy przypomina różę, eukaliptus. W smaku dobre z cytrynowym finiszem.  Jest to wino eleganckie, złożone z własną osobowością.

Lanzarote wino

Etykieta przedstawia fragment muralu Cesara Manrique „Lanzarote” z 1953 roku zdobiącego terminal poru lotniczego na wyspie. Obecnie będzie eksponowany w Fundacji imienia artysty.

Lanzarote mural

Chcesz pogłębić swoją wiedzę o winie? Zamów Przewodnik po świecie wina, nową książkę profesora Marka Rekowskiego dla początkujących i bardziej zaawansowanych amatorów wina. Zamów TUTAJ

ksiażka o winie, znawca wina, przewodnik po świecie wina

 

Picture of Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Michał

    Pozdrowienia Panie Profesorze z Warszawy. Student Mikroekonomii z roku akademickiego 1991/92. Było więcej chętnych na wykłady niż miejsc… Losowanie było na pierwszym wykładzie…:-)

    1. winnicaprofesora

      Panie Michale, dziękuję za pozdrowienia,o tym, że było losowanie nie pamiętam lecz okres przełomu lat 1990tych to gospodarcza rewolucja rynkowa w Polsce i studenci bardzo chcieli się dowiedzieć, jak działają mechanizmy rynku, a tego właśnie dostarczała mikroekonomia.Napisałem wtedy pierwszy, polski podręcznik akademicki z mikroekonomii. Dzisiaj jestem już na emeryturze i bardziej zajmuje mnie wino – prowadzenie bloga, pisanie książek o winie a także prowadzenie wykładów z problematyki rynków wina. Pozdrawiam Prof. M.R

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY