Słynna winiarnia El Grifo na Lanzarote

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Jeśli wybierasz się na Wyspy Kanaryjskie warto zajrzeć do najstarszej na wyspach winiarni El Grifo i spróbować wyśmienitego wina, powstającego na wulkanicznej glebie.

Ostatnio ujrzała światło dzienne specjalna edycja wina poświęcona stuleciu urodzin artysty Cesara Manrique. 14 000 butelek wina z rocznika 2017 powstało z odmiany Malvasia Volcanica

Lanzarote Bodega El Grifo

Artysta współpracował przy budowie winiarni El Grifo, której architektura jest typowa dla Lanzarote, fot TecnoVino

Białe, wytrawne wino Malvasia de Cesar powstało z 100% z  miejscowej odmiany Malvasia Volcanica. Winorośl jest uprawiana tradycyjnie na wulkanicznym piasku, a dla ochrony przed wiatrami otacza się ją kamiennym murem.

Lanzarote winnice Bodega El Grifo

Winnice Bodega El Grifo z charakterystycznym, wulkanicznym pejzażem, fot TecnoVino

Dawne budynki winiarni zaadoptowano na muzeum wina, odwiedzanego każdego roku przez tysiące turystów. Artysta zaprojektował etykietę do wina, której motywem jest mitologiczny ptak Gryf.

Wino wytwarzane w El Grifo ma gęste i głębokie aromaty, wysoki poziom alkoholu i dużą kwasowość. Dojrzewa 15 miesięcy, w tym trzy miesiące w dębowej beczce. Tak więc winiarnia zerwała z tradycją, zgodnie z którą wino z tej odmiany jest lepsze jako młode, z danego rocznika.

Z kolei Malvasia de Cesar ma kolor słomkowy, czysty i błyszczący, z czasem przechodzący w złocisty. Bogaty i głęboki bukiet zapachowy przypomina różę, eukaliptus. W smaku dobre z cytrynowym finiszem.  Jest to wino eleganckie, złożone z własną osobowością.

Lanzarote wino

Etykieta przedstawia fragment muralu Cesara Manrique „Lanzarote” z 1953 roku zdobiącego terminal poru lotniczego na wyspie. Obecnie będzie eksponowany w Fundacji imienia artysty.

Lanzarote mural

Chcesz pogłębić swoją wiedzę o winie? Zamów Przewodnik po świecie wina, nową książkę profesora Marka Rekowskiego dla początkujących i bardziej zaawansowanych amatorów wina. Zamów TUTAJ

ksiażka o winie, znawca wina, przewodnik po świecie wina

 

Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Michał

    Pozdrowienia Panie Profesorze z Warszawy. Student Mikroekonomii z roku akademickiego 1991/92. Było więcej chętnych na wykłady niż miejsc… Losowanie było na pierwszym wykładzie…:-)

    1. Panie Michale, dziękuję za pozdrowienia,o tym, że było losowanie nie pamiętam lecz okres przełomu lat 1990tych to gospodarcza rewolucja rynkowa w Polsce i studenci bardzo chcieli się dowiedzieć, jak działają mechanizmy rynku, a tego właśnie dostarczała mikroekonomia.Napisałem wtedy pierwszy, polski podręcznik akademicki z mikroekonomii. Dzisiaj jestem już na emeryturze i bardziej zajmuje mnie wino – prowadzenie bloga, pisanie książek o winie a także prowadzenie wykładów z problematyki rynków wina. Pozdrawiam Prof. M.R

Dodaj komentarz

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Domaine Chandon de Briailles

Głębokie, złożone, finezyjne, czyste, urzekające.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Dafnios Liatiko Dafnes

Oryginalne wino, wysoka ocena. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

szukaj

youtube

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.

Podoba Ci się to, co czytasz?

Dostawaj powiadomienia o nowych wpisach prosto na skrzynkę.