Winnice w niecodziennych miejscach (5/12)

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Winnica przy elektrowni atomowej Olkiluoto

Na dalekiej północy, przy fińskiej elektrowni atomowej Olkiluoto, znajduje się malutka winnica o powierzchni 1000 metrów kwadratowych. Jest to winnica eksperymentalna, ogrzewana przez elektrownię. Obsadzona szczepem Zilga daje rocznie około 850 kilogramów winogron.

Winnica przy elektrowni atomowej

Elektrownia działa od 1979 roku i jest położona na wyspie Olkiluoto w północno – zachodniej Finlandii. W zimie temperatury są ujemne, natomiast latem sięgają zaledwie kilkanaście stopni. Woda ogrzana przez reaktor atomowy jest wykorzystywana do wytworzenia pary, która obraca turbiny generatora prądu i chłodzi reaktor. Większość tej nieradioaktywnej wody jest następnie odprowadzana do Morza Bałtyckiego. Jednak część wody jest pompowana do winnicy i ogrzewa glebę tak, że winorośl „sądzi”, że rośnie w cieplejszym klimacie. Odmiana Zilga pochodzi z Finlandii i Litwy. Charakteryzuje się krótkim cyklem wegetacji, przystosowanym do zimnego klimatu. Podobno może wytrzymywać temperatury poniżej minus 20 C.

winnicaprofesora

winnicaprofesora

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Maison Foucher Les Vieilles Vignes Pouilly-Fume

Doskonałe do dań z białych ryb, drobiu, miękkich serów.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Dr. Loosen, Riesling

Dobre wino jakościowe. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.

Podoba Ci się to, co czytasz?

Dostawaj powiadomienia o nowych wpisach prosto na skrzynkę.