Winnice w niecodziennych miejscach (5/12)

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Winnica przy elektrowni atomowej Olkiluoto

Na dalekiej północy, przy fińskiej elektrowni atomowej Olkiluoto, znajduje się malutka winnica o powierzchni 1000 metrów kwadratowych. Jest to winnica eksperymentalna, ogrzewana przez elektrownię. Obsadzona szczepem Zilga daje rocznie około 850 kilogramów winogron.

Winnica przy elektrowni atomowej

Elektrownia działa od 1979 roku i jest położona na wyspie Olkiluoto w północno – zachodniej Finlandii. W zimie temperatury są ujemne, natomiast latem sięgają zaledwie kilkanaście stopni. Woda ogrzana przez reaktor atomowy jest wykorzystywana do wytworzenia pary, która obraca turbiny generatora prądu i chłodzi reaktor. Większość tej nieradioaktywnej wody jest następnie odprowadzana do Morza Bałtyckiego. Jednak część wody jest pompowana do winnicy i ogrzewa glebę tak, że winorośl „sądzi”, że rośnie w cieplejszym klimacie. Odmiana Zilga pochodzi z Finlandii i Litwy. Charakteryzuje się krótkim cyklem wegetacji, przystosowanym do zimnego klimatu. Podobno może wytrzymywać temperatury poniżej minus 20 C.

Picture of winnicaprofesora

winnicaprofesora

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY