Wina słodkie, wina pełne słodyczy – WIDEO

Słodkie wina są niezwykle ciekawym zagadnieniem. Powstają na różne sposoby i mają bogatą, długą historię. Zapraszam do oglądania!

Recioto, Sauternes, Tokaji Aszú, Ice Wine, Vin de Paille, Vinsanto, Muscat de Rivesaltes, BA Riesling, Moscato d’ Asti, Pedro Ximenez– co łączy te wina? Wszystkie powstają w różnych krajach i regionach, z różnych odmian winogron i sposobów produkcji – lecz wszystkie mają wspólny mianownik… mają złocisty kolor i są słodkie. Porozmawiajmy o ciekawym temacie, jakim są wina słodkie!

Słodkie wina mają złocisty kolor.

Takie wina powstają z winogron bogatych w cukier. Podczas fermentacji drożdże przerabiają cukier zawarty w winogronach w alkohol. Winiarz może zatrzymać fermentację i pozostawić część cukru w moszczu i winie. Ilość cukru resztkowego w winie jest podstawą podziału na wino wytrawne, półwytrawne, półsłodkie i słodkie. Koncentrację cukru w winogronach osiąga się również poprzez późne winobranie czy suszenie winogron. Wyjątkowe są wina wytwarzane z winogron pokrytych szlachetna pleśnią. Z kolei popularną odmianą wykorzystywaną do wytwarzania naturalnie słodkich win – vin doux naturel – jest Muscat.

Słodkie wina z winogron pokrytych szlachetną pleśnią Brotytis Cinarea

Aby szlachetna pleśń mogła rozwijać się i pokrywać  – winogronom potrzebny jest szczególny mikroklimat w rejonie uprawy winorośli. Właśnie takie warunki panują w regionie Sauternes w południowej części Bordeaux, w regionie Tokaj w północno – wschodniej części Węgier oraz w Niemczech w dolinie Mozeli. W wykładzie wideo szczegółowo poruszam każdy z wymienionych regionów i jestem pewny, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Winogrona pokryte szlachetną pleśnią.

Pleśń tworzy w skórce winogrona pory, przez które wyparowuje woda. Cukier w soku zagęszcza się i wzbogaca w glicerynę – równocześnie rozpuszczają się pektyny, a kwasowość ulega redukcji. To niesamowicie fascynujący i interesujący proces, który niestety jest też stosunkowo wymagający. Słodkie wina powstające z takich winogron są coraz rzadsze, ponieważ ogromna liczba czynników niezależnych od samych winiarzy wpływa na proces powstawania takiej pleśni.

Z  winogron pokrytych  szlachetną pleśnią powstają niepowtarzalne wina słodkie:

  • Tokaji Aszú na Węgrzech:
  • Sauternes w Bordeaux we Francji:
  • BA Riesling w regionie Mozeli w Niemczech:

Zagadnienie słodkich win poruszyłem w wykładzie wideo:

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

winnica wspiera fundację Fundacja People4People (P4P)

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY