Sake to wino, nie wódka

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Właściwie nazywanie sake winem jest nieco na wyrost, bowiem określenie wino jest zarezerwowane dla napoju alkoholowego powstającego z winogron, a sake powstaje z ryżu. Jednak w krajach azjatyckich podstawową uprawą jest ryż, i z niego od wieków wytwarza się m.in. różne napoje alkoholowe.

sake 1

Początki japońskiego wina związane są z ryżem, zwłaszcza z ryżowymi polami doliny Hakuba, położonej w prowincji Nagano. Fot. DRc

Sake – nihonshu po japońsku

Ryżowe wino Sake może być wytrawne, półsłodkie, deserowe, musujące, z różną zawartością alkoholu. Niektóre Sake dojrzewają w beczkach z cedru japońskiego (komodaru) lub w emaliowanych beczkach. Rzadkością jest wino Taru, dojrzewające w dębowych beczkach. Tradycyjnie, Sake serwuje się w shuki, składającego się z pękatego dzbanuszka i ceramicznych filiżanek. Filiżanki z drewna wykorzystuje się do sake serwowanego na ciepło. Niektórzy piją sake z kieliszków do wina.

Japońskie „ Beaujolais Nouveau”

Sake jest produkowane zimą, kiedy chłodne temperatury pozwalają lepiej kontrolować fermentację ryżu. W styczniu wino jest nalewane po raz pierwszy do butelek. Młode sake pojawia się zawsze na początku lutego każdego roku jako en primeur i nosi nazwę Shionshu  ( nowego sake). Wino jest świeże, bez siarczynów i nie jest pasteryzowane. Konsumuje się je w ciągu 6 tygodni od nalania do butelek.

sake 2

Eksperymentatorzy piją sake nawet do ostryg (vide zdjęcie). Jest to sake Masakura pochodzące od producenta Daishichi, firmy założonej w 1752 roku w prefekturze Fukushima ( niestety, znanej także z katastrofy elektrowni atomowej w 2011 roku),w mieście Nihonmatsu. Wino jest wytwarzane według starej, tradycyjnej metody kimoto, która nadaje mu łagodność i śmietanowy smak. W aromatach można odkryć gruszkę, ananasa i karmel. Zawartość alkoholu sięga 15%.

Wielkie sake

Niektóre, białe sake są uznawane jako wielkie wina, m.in. takie jak Kobe, Takayama, Fushimi,Mont Fuji czy Iwakumi. Nie jest łatwo poruszać się w złożonym świecie sake, w jego rozlicznych rodzajach, sposobach i odpowiednich temperaturach degustacji. Obecnie w Japonii jest około 1300 producentów sake wytwarzających ponad 10 000 różnych jej rodzajów. Powoli sake podbija rynki zagraniczne i staje się modne w Nowym Jorku, Berlinie, Londynie i Paryżu.

sake 3

Fot. Philippe Levy

Wskazówka

o-sake oznacz po japońsku napój alkoholowy, natomiast Nihonshu wskazuje na alkohol pochodzący z ryżu. Wino ryżowe  sake nie można mylić z Baiju – sake chińskim, które jest destylatem z ryżu, a także z Shochu, japońską wódką powstającą z destylatu ryżu i słodkich ziemniaków.

Opracowano na podstawie artykułu Disco du Vin

O starym winie ryżowym w Chnach na blogu : Wino sprzed 2000 lat odkryto w chińskim grobowcu

 

Picture of Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Ten post ma 2 komentarzy

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY