Czy wiesz, że…najlepsze wino pochodzi z RPA?

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Najlepsze na świecie białe wino pochodzi z RPA

Na Światowym Konkursie Wina w Brukseli, miano najlepszego wina białego uzyskało Kleine Zalze Family Reserve z Republiki Południowej Afryki. Wino z rocznika 2013 powstało ze szczepu Chenin Blanc w rodzinnej winnicy, położonej w regionie Stellenbosch, niedaleko stolicy kraju. Historia posiadłości sięga XVII wieku. Dzisiaj winnicą kieruje Reginald Botha. Wprawdzie  wino z winnicy nie było dotychczas zaliczane do najlepszych w PRA, to jednak wyróżnienie w Brukseli nie jest przypadkowe. Sposób uprawy winorośli sprawia, że wydajność z krzewu jest niewielka. Nie stosuje się nawadniania winnicy, a wszelkie prace są wykonywane ręcznie. Krzewy są stare, średnio 40 letnie. Wszystko to sprawia, że winogrona mają niewielkie pestki i grubą skórkę oraz dużą koncentrację aromatów. Wina białe wytwarzane są na trzech działkach, ze szczepów Chenin Blanc, Chardonnay oraz Sauvignon Blanc.

Na rynku krajowym wina Kleine Zalze nie są specjalnie drogie. Ich  najwyższe ceny sięgają 250 Randów (około 70 PLN), natomiast nagrodzone wino sprzedawane jest za około 150 Randów (około 45 PLN). Nie wiem, czy w Polsce wino jest dostępne. Jeśli jednak ktoś będzie miał okazję spotkać to wino, z pewnością warto spróbować.

kkkleinekkkleine22

ź: strona internetowa Kleine Zalze

 

Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Maison Foucher Les Vieilles Vignes Pouilly-Fume

Doskonałe do dań z białych ryb, drobiu, miękkich serów.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Pisano Tannat RPF

Świetne, oryginalne wino oddające cechy urugwajskiego terroir.

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.

Dziękuję za odwiedziny! Piszę o treściach, które są przeznaczone co do zasady tylko dla osób pełnoletnich.

Moje wpisy czasami mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku, ale nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o Wychowaniu w Trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356). Używam plików cookies w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu: czas trwania wizyty, źródło klikane linki, etc., za pomocą usługi Google Analytics lub Microsoft Clarity. Te dane są anonimowe, nie pozwalają na identyfikację użytkownika i wykorzystuję je wyłącznie w sposób ilościowy.