Czy wiesz … jakie wino lubią współcześni papieże?

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Czy wiesz jakie wino lubią współcześni papieże?

W średniowieczu papieże gustowali w winie pochodzącym z winnic papieskich z Châteauneuf du Pape, położonych niedaleko Awinionu. Obecnie w Watykanie popularne jest także wino z innych krajów, zwłaszcza z Hiszpanii. Ulubionym winem Jana Pawła II była Viña Pedrosa z regionu Ribera del Duero, natomiast dla Papieża Franciszka wina przygotowuje winiarnia Heras Cordon z regionu Rioja.

W najmniejszym kraju pije się najwięcej wina

Watykan to najmniejsze państwo na świecie. Ma 800 mieszkańców, 0,44 kilometra kwadratowego powierzchni i aż 45 000 litrów wina konsumowanego w roku. Na każdego mieszkańca Watykanu przypada średnio 56 litrów skonsumowanego wina w roku.

Wysoka konsumpcja wina w Watykanie nie wynika wcale z obrządku religijnego, kiedy podczas eucharystii kapłan wypija wino symbolizujące Krew Chrystusa. Wprawdzie odprawia się tam wiele mszy, to jednak w kielichu mszalnym znajduje się niewiele wina, a kapłan zaledwie macza sobie nim usta. Więcej wina konsumują stali mieszkańcy oraz oficjalni goście przybywający na liczne uroczystości przy okazji codziennych i uroczystych posiłków.

Papież Franciszek

Papież Franciszek w spontanicznym geście w kierunku do wiernego na Placu Świętego Piotra. fot. Cordoni

Większość mieszkańców Watykanu to Włosi i Szwajcarzy, którzy ukończyli 50 lat , bez dzieci na utrzymaniu i o dobrej sytuacji ekonomicznej. Odpowiada to klasycznemu profilowi konsumenta wina. W Watykanie jest jeden sklep Spaccio dell’Annona, gdzie można wejść za specjalną przepustką i kupić np. wino. Z racji obowiązującego systemu podatkowego ceny sprzedawanych tam produktów są niskie, bowiem nie zawierają podatku od wartości dodanej (VAT).

Warto przywołać tutaj słowa Papieża Franciszka, który na audiencji dotyczącej cudu w Kanie Galilejskiej, gdzie na weselu Pan Jezus przemienił wodę w wino, powiedział „uroczystość weselna bez wina to powód do wstydu dla nowożeńców – wyobraźmy sobie uroczystość weselną przy herbacie.  Dla święta wino jest niezbędne”

 

Heras Cordón wyłącznym dostawcą dla Watykanu wina z regionu Rioja

Pomimo, że papieże Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek wywodzą się z odmiennych kultur i odmiennych gustów kulinarnych, to jednak wszyscy trzej polubili hiszpańskie wino z małej winnicy Heras Cordón, położonej w regionie Rioja.

W winnicy, której właścicielem jest José Lous Heras wytwarza się rocznie ponad 700 000 butelek wina, z czego około 2000 butelek wysyłane jest, poprzez Nuncjaturę w Madrycie, do Watykanu.

Jose Louis Heras

José Luis Heras w winiarni,z butelką dla Papieża .L. RICO

Wino komponowane z trzech odmian – Tempranillo, Graciano i Mazuelo – ma specjalną etykietę, wskazującą dla jakiego papieża zostało przygotowane, oraz zawiera napis: Misericordias Domini in aeternum cantabo (Będę śpiewać miłosierdzie Pana na wieki).

Znak Watykanu na etykiecie potwierdza, że Heras Cordón jest oficjalnym dostawcą Watykanu. W 2003 roku Jan Paweł II przyjął Felipe Heras i jego syna na audiencji.

Jose Luis Heras na audiencji u Jana Pawła II

José Luis Heras na audiencji u Jana Pawła II

Relacje między Heras Cordón i Watykanem trwają już od 17 lat otwierając nowe rynki dla hiszpańskiej winiarni, szczególnie w krajach katolickich takich jak Filipiny, Dominikana, Meksyk i Brazylia.

Ulubione wino Papieża Jan Pawła II

Najwięcej wypijanego wina na świecie na jednego mieszkańca (per capita) przypada na Watykan, który wyprzedza pod tym względem Luxemburg. To, że w państwie kościelnym wykorzystuje się spore ilości wina do celów liturgicznych nie jest niczym nadzwyczajnym. Także liczni goście, duchowni i świeccy, wypijają do posiłku lampkę wina.

Wielu ciekawi , czy także najwyższy zwierzchnik kościoła, zasiadający na Stolicy Piotrowej, ma swoje ulubione wino. O ile nic na ten temat nie wiadomo w odniesieniu do Papieża Benedykta, o tyle więcej wiemy o ulubionym winie Jana Pawła II.

Dziennikarze hiszpańscy dziennika El Pais dowiedzieli się, że „Polski Papież” gustował w hiszpańskim winie Viña Pedrosa z regionu winiarskiego Ribera del Duero. Wino, które pochodzi w rodzinnej winiarni Perez Pascuas, cechuje najwyższa jakość, a co za tym idzie dość wysoka cena.

Winnica Vina Pedrosa

Całkowity obszar winnicy wynosi 135 hektarów, gdzie w systemie krzaczastym uprawia się odmianę Tinta del Pais (Tempranillo). Roczna produkcja oscyluje w granicach 500 000 butelek, sprzedawanych jako Cepa Galivan,  Viña Pedrosa oraz Perez Pascuas-Gran Seleccion. Ponad 43 % produkcji jest eksportowane do 38 krajów.

Wino Viña Pedrosa znajdziemy w sklepach specjalistycznych w cenach : crianza 90 PLN, reserva 150, gran reserva ponad 200 PLN.

 

winnicaprofesora

winnicaprofesora

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Domaine Chandon de Briailles

Głębokie, złożone, finezyjne, czyste, urzekające.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Dafnios Liatiko Dafnes

Oryginalne wino, wysoka ocena. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

szukaj

youtube

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.

Podoba Ci się to, co czytasz?

Dostawaj powiadomienia o nowych wpisach prosto na skrzynkę.