Czy wiesz … jakie wino lubią współcześni papieże?

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Czy wiesz jakie wino lubią współcześni papieże?

W średniowieczu papieże gustowali w winie pochodzącym z winnic papieskich z Châteauneuf du Pape, położonych niedaleko Awinionu. Obecnie w Watykanie popularne jest także wino z innych krajów, zwłaszcza z Hiszpanii. Ulubionym winem Jana Pawła II była Viña Pedrosa z regionu Ribera del Duero, natomiast dla Papieża Franciszka wina przygotowuje winiarnia Heras Cordon z regionu Rioja.

W najmniejszym kraju pije się najwięcej wina

Watykan to najmniejsze państwo na świecie. Ma 800 mieszkańców, 0,44 kilometra kwadratowego powierzchni i aż 45 000 litrów wina konsumowanego w roku. Na każdego mieszkańca Watykanu przypada średnio 56 litrów skonsumowanego wina w roku.

Wysoka konsumpcja wina w Watykanie nie wynika wcale z obrządku religijnego, kiedy podczas eucharystii kapłan wypija wino symbolizujące Krew Chrystusa. Wprawdzie odprawia się tam wiele mszy, to jednak w kielichu mszalnym znajduje się niewiele wina, a kapłan zaledwie macza sobie nim usta. Więcej wina konsumują stali mieszkańcy oraz oficjalni goście przybywający na liczne uroczystości przy okazji codziennych i uroczystych posiłków.

Papież Franciszek

Papież Franciszek w spontanicznym geście w kierunku do wiernego na Placu Świętego Piotra. fot. Cordoni

Większość mieszkańców Watykanu to Włosi i Szwajcarzy, którzy ukończyli 50 lat , bez dzieci na utrzymaniu i o dobrej sytuacji ekonomicznej. Odpowiada to klasycznemu profilowi konsumenta wina. W Watykanie jest jeden sklep Spaccio dell’Annona, gdzie można wejść za specjalną przepustką i kupić np. wino. Z racji obowiązującego systemu podatkowego ceny sprzedawanych tam produktów są niskie, bowiem nie zawierają podatku od wartości dodanej (VAT).

Warto przywołać tutaj słowa Papieża Franciszka, który na audiencji dotyczącej cudu w Kanie Galilejskiej, gdzie na weselu Pan Jezus przemienił wodę w wino, powiedział „uroczystość weselna bez wina to powód do wstydu dla nowożeńców – wyobraźmy sobie uroczystość weselną przy herbacie.  Dla święta wino jest niezbędne”

 

Heras Cordón wyłącznym dostawcą dla Watykanu wina z regionu Rioja

Pomimo, że papieże Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek wywodzą się z odmiennych kultur i odmiennych gustów kulinarnych, to jednak wszyscy trzej polubili hiszpańskie wino z małej winnicy Heras Cordón, położonej w regionie Rioja.

W winnicy, której właścicielem jest José Lous Heras wytwarza się rocznie ponad 700 000 butelek wina, z czego około 2000 butelek wysyłane jest, poprzez Nuncjaturę w Madrycie, do Watykanu.

Jose Louis Heras

José Luis Heras w winiarni,z butelką dla Papieża .L. RICO

Wino komponowane z trzech odmian – Tempranillo, Graciano i Mazuelo – ma specjalną etykietę, wskazującą dla jakiego papieża zostało przygotowane, oraz zawiera napis: Misericordias Domini in aeternum cantabo (Będę śpiewać miłosierdzie Pana na wieki).

Znak Watykanu na etykiecie potwierdza, że Heras Cordón jest oficjalnym dostawcą Watykanu. W 2003 roku Jan Paweł II przyjął Felipe Heras i jego syna na audiencji.

Jose Luis Heras na audiencji u Jana Pawła II

José Luis Heras na audiencji u Jana Pawła II

Relacje między Heras Cordón i Watykanem trwają już od 17 lat otwierając nowe rynki dla hiszpańskiej winiarni, szczególnie w krajach katolickich takich jak Filipiny, Dominikana, Meksyk i Brazylia.

Ulubione wino Papieża Jan Pawła II

Najwięcej wypijanego wina na świecie na jednego mieszkańca (per capita) przypada na Watykan, który wyprzedza pod tym względem Luxemburg. To, że w państwie kościelnym wykorzystuje się spore ilości wina do celów liturgicznych nie jest niczym nadzwyczajnym. Także liczni goście, duchowni i świeccy, wypijają do posiłku lampkę wina.

Wielu ciekawi , czy także najwyższy zwierzchnik kościoła, zasiadający na Stolicy Piotrowej, ma swoje ulubione wino. O ile nic na ten temat nie wiadomo w odniesieniu do Papieża Benedykta, o tyle więcej wiemy o ulubionym winie Jana Pawła II.

Dziennikarze hiszpańscy dziennika El Pais dowiedzieli się, że „Polski Papież” gustował w hiszpańskim winie Viña Pedrosa z regionu winiarskiego Ribera del Duero. Wino, które pochodzi w rodzinnej winiarni Perez Pascuas, cechuje najwyższa jakość, a co za tym idzie dość wysoka cena.

Winnica Vina Pedrosa

Całkowity obszar winnicy wynosi 135 hektarów, gdzie w systemie krzaczastym uprawia się odmianę Tinta del Pais (Tempranillo). Roczna produkcja oscyluje w granicach 500 000 butelek, sprzedawanych jako Cepa Galivan,  Viña Pedrosa oraz Perez Pascuas-Gran Seleccion. Ponad 43 % produkcji jest eksportowane do 38 krajów.

Wino Viña Pedrosa znajdziemy w sklepach specjalistycznych w cenach : crianza 90 PLN, reserva 150, gran reserva ponad 200 PLN.

 

winnicaprofesora

winnicaprofesora

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY