Beaujolais Nouveau 2023 już jest!

Beaujolais Nouveau 2023 już jest! Jak smakuje, gdzie kupić, jak podawać i co warto o nim wiedzieć? Czytajcie całość!

Pod tym hasłem – od 1985 roku – w trzeci czwartek listopada, odbywa się inauguracja młodego wina Beaujolais. W barach, restauracjach i domach na całym świecie próbuje się jak wypadło w tym roku wino z tegorocznych zbiorów. Rocznie produkuje się około 450 000 hektolitrów Beaujolais Nouveau, co stanowi 1/3 całej produkcji wina z regionu Beaujolais. W ciągu niespełna miesiąca konsumenci wypijają ponad połowę produkcji nowego wina. Jakie jest Beaujolais Nouveau 2023?

Beaujolais Nouveau est Arrivé – Nowe Beaujolais już jest !

Skąd pochodzi Beaujolais Nouveau?

Wino jest wytwarzane we Francji, w regionie winiarskim AOP Beaujolais. W skali winiarstwa francuskiego region Beaujolais jest stosunkowo niewielki – 22 000 hektarów winnic, rozciągających się na południe od Burgundii, w kierunku Lyonu. Znany jest lekkich, owocowych win, zwłaszcza z młodego wina Beaujolais Nouveau, chociaż powstają tutaj także wina wysokiej jakości – Crus de Beaujolais.

Region Beaujolais wyróżniają dwie, charakterystyczne cechy:

  • odmiana winogron Gamay,
  • maceracja węglowa – szczególna metoda produkcji wina.

Wino z Beaujolais powstaje z odmiany Gamay, ciemnych winogron o jasnym soku. Jest to miejscowy szczep, istniejący od wieków, przystosowany do ubogich warunków glebowych (granitowego podłoża). We Francji jest niewiele winnic obsadzonych tą odmianą, przy czym aż 70% upraw zlokalizowanych jest w Beaujolais.

Zebrane winogrona poddaje się oryginalnemu procesowi maceracji węglowej, która polega na wywołaniu fermentacji wewnątrz jagody tak, aby do momentu  wyciskania zapachy nie ulotniły się i pozostały wewnątrz. Zbiornik wypełniony jest całymi gronami. Ciężar owoców rozgniata je inicjując fermentację, podczas której uwalnia  się CO2.Przy braku tlenu drożdże zaczynają pracować i przekształcać cukier w alkohol.

Do momentu tłoczenia maceracja trawa krótko – tylko 4 dni w przypadku Beaujolais Nouveau i do 10 dni dla win najwyższej klasy – Crus de Beaujolais. Wino z odmiany Gamay ma umiarkowaną kwasowość, jest lekkie, owocowe w smaku, ma mało tanin. Trwałość Beaujolais Nouveau sięga jednego roku, natomiast wina Village oraz Cru są bardziej trwałe.

Beaujolais Nouveau 2023 jakie jest?

Tegoroczne wino z Beaujolais jest pod znakiem owocowego bukietu zapachów z dominacją wiśni. Także w smaku przebijają nuty wiśniowe, delikatne – charakterystyczne dla Gamay taniny i kwasowość oraz dobrze zrównoważony alkohol (13,5%). Wino pije się jako młode, serwując je lekko schłodzone.

W sumie bardzo udane Beaujolais Nouveau 2023 z oceną 4,5/5.

autor.

Gdzie kupić to młode wino?

Wino pojawi się w polskich sklepach w czwartek, warto je szukać w sieciach francuskich:

  • Carrefour
  • Auchan
  • Intermarché

Oferta tego wina trwa jednak krótko, a ceny są przystępne – w granicach 30 PLN za butelkę.

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY