Specjalne edycje wina

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Niektóre winnice przygotowują specjalne , ograniczone partie wina, pochodzące z wyjątkowego rocznika i starych winorośli. Wina mają często etykiety dedykowane dawnym, bądź współczesnym wydarzeniom. Z racji wyjątkowych walorów wina te mogą dojrzewać wiele lat i są przedmiotem zainteresowania kolekcjonerów, a także inwestorów.

Dwa prezentowane, czerwone wina specjalnej edycji pochodzą z hiszpańskiego regionu Rioja – jedno ze znanej, dużej firmy winiarskiej Marqués de Cáceres, drugie z mniejszej firmy rodzinnej Bodegas Ontañon

Wino i flamenco

Marqués de Cáceres, znana bodega z hiszpańskiego regionu winiarskiego DOC Rioja udostępniła swoją ostatnią edycję wina Generación MC ( Generacja MC) ze zbioru  2016, z etykietą nawiązującą do festiwalu mody flamenco SIMOF – Salon Internacional de la Moda Flamenca.

Projekt etykiety obecnej edycji wina przygotowała Virginia Vargas, ekspert mody flamenco. Postacią widniejąca na etykiecie, ubraną w charakterystyczną, andaluzyjską suknię, jest słynna projektantka mody Aurora Gaviño, założycielka festiwalu, prezentująca własne kolekcje mody flamenco.

Flamenco i wino

 

Wino wytworzone w 100% z odmiany Tempranillo pochodzi z 65-90 letnich winorośli. Winogrona zbierane ręcznie do 15 kilowych skrzynek poddawane są powolnej fermentacji przez 10-12 dni, częściowo z udziałem całych kiści. Następnie wino dojrzewa przez 15 miesięcy w nowych beczkach z dębu francuskiego i 6 miesięcy w butelkach.

W sumie napełniono tylko 15 957 butelek Generación MC Limited Edition by Aurora Gaviño Enolodzy bodegi wydobyli z maleńkich działek winnicy i winogron kwintesencję smaków i aromatów. Stworzyli doskonałe wino łączące piękno flamenco z elegancją, równowagą i intensywnym, błyszczącym kolorem wina.

 

Colleción Miológica z Bodegas Ontañon

 Inną firmą winiarską z regionu Rioja jest rodzinna firma Bodegas Ontañon, położona niedaleko stolicy regionu Logroño.

Obecnie powierzchnia winnic wynosi 250 hektarów. Poszczególne działki położone są w różnych miejscach, gdzie w zależności od warunków glebowych i mikroklimatycznych uprawia się odpowiednie szczepy winorośli. Bodegas Ontañon znane są z doskonałych, dojrzewających win czerwonych – crianza, reserva i gran reserva.

Ontanon winnice

Winnice Bodegas Onañon

Szczególną, ograniczoną do 10 000 butelek, jest wino Gran Reserva z najlepszych roczników, występujące pod marką Colecctión Mitológica.

 Wino pochodzi  z wyjątkowej jakości winogron Tempranillo i Graciano,  z niewielkiej winnicy La Montesa. Stare winorośle o niskiej wydajności pozwalają uzyskiwać wino o dużej koncentracji koloru, aromatów i wieloletnim potencjale dojrzewania. Etykiety nawiązują do Dionizosa, bóstwa winnicy i wina.

Ontanon Coleccion Mitologica butelka

I

Wino jest kupażem 95% Tempranillo i 5% Graciano. Powstało podczas długiej maceracji w kontrolowanej temperaturze 26-28 C i dojrzewaniu przez 2 lata w beczce z dębu amerykańskiego i francuskiego oraz 3 lata w butelce. Wino ma kolor rubinowy, aromaty dojrzałych owoców z nutami  ciemnej czekolady. W smaku zrównoważone, eleganckie o długiej żywotności.

Wina dostępne na zamówienie u importerów : m.in. Wielkie Wina (Marqués de Cáceres) i City Wine Poznań (Ontañon).

Więcej o winach Marqués de Cáceres na blogu :

Wina Marqués de Cáceres, DOC Rioja

 

 

Picture of Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY