Specjalne edycje wina

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Niektóre winnice przygotowują specjalne , ograniczone partie wina, pochodzące z wyjątkowego rocznika i starych winorośli. Wina mają często etykiety dedykowane dawnym, bądź współczesnym wydarzeniom. Z racji wyjątkowych walorów wina te mogą dojrzewać wiele lat i są przedmiotem zainteresowania kolekcjonerów, a także inwestorów.

Dwa prezentowane, czerwone wina specjalnej edycji pochodzą z hiszpańskiego regionu Rioja – jedno ze znanej, dużej firmy winiarskiej Marqués de Cáceres, drugie z mniejszej firmy rodzinnej Bodegas Ontañon

Wino i flamenco

Marqués de Cáceres, znana bodega z hiszpańskiego regionu winiarskiego DOC Rioja udostępniła swoją ostatnią edycję wina Generación MC ( Generacja MC) ze zbioru  2016, z etykietą nawiązującą do festiwalu mody flamenco SIMOF – Salon Internacional de la Moda Flamenca.

Projekt etykiety obecnej edycji wina przygotowała Virginia Vargas, ekspert mody flamenco. Postacią widniejąca na etykiecie, ubraną w charakterystyczną, andaluzyjską suknię, jest słynna projektantka mody Aurora Gaviño, założycielka festiwalu, prezentująca własne kolekcje mody flamenco.

Flamenco i wino

 

Wino wytworzone w 100% z odmiany Tempranillo pochodzi z 65-90 letnich winorośli. Winogrona zbierane ręcznie do 15 kilowych skrzynek poddawane są powolnej fermentacji przez 10-12 dni, częściowo z udziałem całych kiści. Następnie wino dojrzewa przez 15 miesięcy w nowych beczkach z dębu francuskiego i 6 miesięcy w butelkach.

W sumie napełniono tylko 15 957 butelek Generación MC Limited Edition by Aurora Gaviño Enolodzy bodegi wydobyli z maleńkich działek winnicy i winogron kwintesencję smaków i aromatów. Stworzyli doskonałe wino łączące piękno flamenco z elegancją, równowagą i intensywnym, błyszczącym kolorem wina.

 

Colleción Miológica z Bodegas Ontañon

 Inną firmą winiarską z regionu Rioja jest rodzinna firma Bodegas Ontañon, położona niedaleko stolicy regionu Logroño.

Obecnie powierzchnia winnic wynosi 250 hektarów. Poszczególne działki położone są w różnych miejscach, gdzie w zależności od warunków glebowych i mikroklimatycznych uprawia się odpowiednie szczepy winorośli. Bodegas Ontañon znane są z doskonałych, dojrzewających win czerwonych – crianza, reserva i gran reserva.

Ontanon winnice

Winnice Bodegas Onañon

Szczególną, ograniczoną do 10 000 butelek, jest wino Gran Reserva z najlepszych roczników, występujące pod marką Colecctión Mitológica.

 Wino pochodzi  z wyjątkowej jakości winogron Tempranillo i Graciano,  z niewielkiej winnicy La Montesa. Stare winorośle o niskiej wydajności pozwalają uzyskiwać wino o dużej koncentracji koloru, aromatów i wieloletnim potencjale dojrzewania. Etykiety nawiązują do Dionizosa, bóstwa winnicy i wina.

Ontanon Coleccion Mitologica butelka

I

Wino jest kupażem 95% Tempranillo i 5% Graciano. Powstało podczas długiej maceracji w kontrolowanej temperaturze 26-28 C i dojrzewaniu przez 2 lata w beczce z dębu amerykańskiego i francuskiego oraz 3 lata w butelce. Wino ma kolor rubinowy, aromaty dojrzałych owoców z nutami  ciemnej czekolady. W smaku zrównoważone, eleganckie o długiej żywotności.

Wina dostępne na zamówienie u importerów : m.in. Wielkie Wina (Marqués de Cáceres) i City Wine Poznań (Ontañon).

Więcej o winach Marqués de Cáceres na blogu :

Wina Marqués de Cáceres, DOC Rioja

 

 

Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Domaine Chandon de Briailles

Głębokie, złożone, finezyjne, czyste, urzekające.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Dafnios Liatiko Dafnes

Oryginalne wino, wysoka ocena. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

szukaj

youtube

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.

Podoba Ci się to, co czytasz?

Dostawaj powiadomienia o nowych wpisach prosto na skrzynkę.