Hermitage – wielkie wino z Doliny Rodanu

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Historia winiarstwa regionu Doliny Rodanu sięga starożytności. W średniowieczu popularność  i prestiż wina wzrasta dzięki papieżom z Awinionu, którzy ustanowili je piątym żywiołem, obok wody, ognia, powietrza i żelaza, a w miejscowości Châteaunauf  założyli winnice dając początek ikonie Doliny Rodanu – wielkiemu winu Châteaunuef du Pape. Historia regionu ma także ciemniejszą stronę. Stąd bowiem, w połowie XIX wieku, rozprzestrzeniła się  zaraza filoksery, która zniszczyła ogromne obszary winnic we Francji oraz innych krajów europejskich. Wiele odmian winogron bezpowrotnie utracono.

Dzisiaj region Doliny Rodanu, obejmujący obszar 78 000 hektarów winnic, słynie z win czerwonych, popularnych Côtes du Rhône oraz najwyższej jakości, takich jak Châteaunuef du Pape i Gigondas z części południowej i Hermitage, Côte Rôtie, czy Saint Joseph z części północnej regionu.

Hermitage mapka

Właśnie z małego, zaledwie 135 hektarowego, regionu winiarskiego AOC Hermitage pochodzi prezentowane  wino, wytworzone w winiarni Cave de Tain.

Hermitage winnice

Tarasowe winnice Cave de Tain, Hermitage

Winnice położone są tarasowo na południowych zboczach pagórków doliny Rodanu, co chroni winorośle i winogrona od chłodu wiatrów wiejących z północy.  Uboga, kamienista gleba stwarza doskonale warunki dla rozwoju ma Syrah, głównej odmiana z której powstają wina Hermitage. Cave de Tain powstała w 1933 roku, a w 1934 wino tam wytwarzane uzyskało oznaczenie pochodzenia AOC Hermitage.

Wino: Hermitage 2014

Kraj: Francja

Region: Dolina Rodanu, AOC Hermitage

Producent: Cave de Tain

Rodzaj: czerwone, wytrawne, odmiana Syrah

Ocena 5

 

Hermitage 2014 butelka

Fot. winnicaprofesora

Wino o głębokiej, ciemnej czerwieni, bogatym bukiecie zapachów czarnej porzeczki, przypraw i nut kakao. W smaku dobrze zbudowane, o dobrej kwasowości, krzepkie (13% alkoholu) lecz doskonale równoważone taninami. Wino godne określenia wielkie. Odłożone w piwniczce może jeszcze długo dojrzewać , dochodząc do optymalnego poziomu jakości. Ceny wina Hermitage przekraczają 100 PLN za butelkę i zależą od renomy winiarni i rocznika.

Więcej o regionie i winach Doliny Rodanu :

 

                         Zapraszam również do mojej nowej książki.

Przewodnik po świecie wina możesz zakupić na Lifetasty.eu Przejdź do sklepu oraz na Allegro.

ksiażka o winie, znawca wina, przewodnik po świecie wina
Książka o winie
Picture of Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Ten post ma 3 komentarzy

 1. Sebastian

  Żaden Francuz z Doliny Rodanu nie napisze Shiraz. Zawsze będzie Syrah. W apelacji dopuszczalne jest też użycie białych odmian Roussanne i Marsanne. Co ciekawe, 15% odmian białych może być dodane do czerwonego wina.

  1. winnicaprofesora

   Faktycznie we Francji powiedzą raczej Syrah choć Shiraz jest synonimem.Osobiście nie używam słowa apelacja bowiem jest to kalka z francuskiego,a po polsku znaczy coś zupełnie innego – odwołanie się od wyroku do sadu wyższej instancji, co nie ma nic wspólnego z winem.

   1. Sebastian

    Jak podaje słownik języka polskiego PWN (wersja online)
    apelacja II «rejon uprawy winorośli, w którym produkuje się wino określonego rodzaju»
    Wydaje mi się, że w polskiej winnej nomenklaturze termin ten jest jasny i nie budzi wątpliwości.

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY