Historia winiarstwa regionu Doliny Rodanu sięga starożytności. W średniowieczu popularność i prestiż wina wzrasta dzięki papieżom z Awinionu, którzy ustanowili je piątym żywiołem, obok wody, ognia, powietrza i żelaza, a w miejscowości Châteaunauf założyli winnice dając początek ikonie Doliny Rodanu – wielkiemu winu Châteaunuef du Pape. Historia regionu ma także ciemniejszą stronę. Stąd bowiem, w połowie XIX wieku, rozprzestrzeniła się zaraza filoksery, która zniszczyła ogromne obszary winnic we Francji oraz innych krajów europejskich. Wiele odmian winogron bezpowrotnie utracono.
Dzisiaj region Doliny Rodanu, obejmujący obszar 78 000 hektarów winnic, słynie z win czerwonych, popularnych Côtes du Rhône oraz najwyższej jakości, takich jak Châteaunuef du Pape i Gigondas z części południowej i Hermitage, Côte Rôtie, czy Saint Joseph z części północnej regionu.
Właśnie z małego, zaledwie 135 hektarowego, regionu winiarskiego AOC Hermitage pochodzi prezentowane wino, wytworzone w winiarni Cave de Tain.
Tarasowe winnice Cave de Tain, Hermitage
Winnice położone są tarasowo na południowych zboczach pagórków doliny Rodanu, co chroni winorośle i winogrona od chłodu wiatrów wiejących z północy. Uboga, kamienista gleba stwarza doskonale warunki dla rozwoju ma Syrah, głównej odmiana z której powstają wina Hermitage. Cave de Tain powstała w 1933 roku, a w 1934 wino tam wytwarzane uzyskało oznaczenie pochodzenia AOC Hermitage.
Wino: Hermitage 2014
Kraj: Francja
Region: Dolina Rodanu, AOC Hermitage
Producent: Cave de Tain
Rodzaj: czerwone, wytrawne, odmiana Syrah
Ocena
Fot. winnicaprofesora
Wino o głębokiej, ciemnej czerwieni, bogatym bukiecie zapachów czarnej porzeczki, przypraw i nut kakao. W smaku dobrze zbudowane, o dobrej kwasowości, krzepkie (13% alkoholu) lecz doskonale równoważone taninami. Wino godne określenia wielkie. Odłożone w piwniczce może jeszcze długo dojrzewać , dochodząc do optymalnego poziomu jakości. Ceny wina Hermitage przekraczają 100 PLN za butelkę i zależą od renomy winiarni i rocznika.
Więcej o regionie i winach Doliny Rodanu :
Ten post ma 3 komentarzy
Żaden Francuz z Doliny Rodanu nie napisze Shiraz. Zawsze będzie Syrah. W apelacji dopuszczalne jest też użycie białych odmian Roussanne i Marsanne. Co ciekawe, 15% odmian białych może być dodane do czerwonego wina.
Faktycznie we Francji powiedzą raczej Syrah choć Shiraz jest synonimem.Osobiście nie używam słowa apelacja bowiem jest to kalka z francuskiego,a po polsku znaczy coś zupełnie innego – odwołanie się od wyroku do sadu wyższej instancji, co nie ma nic wspólnego z winem.
Jak podaje słownik języka polskiego PWN (wersja online)
apelacja II «rejon uprawy winorośli, w którym produkuje się wino określonego rodzaju»
Wydaje mi się, że w polskiej winnej nomenklaturze termin ten jest jasny i nie budzi wątpliwości.