Riesling – duma niemieckich winiarzy

Niemcy są ósmym światowym producentem wina. W strukturze produkcji dominują wina białe - głównie z tradycyjnej niemieckiej odmiany Riesling.

Niemcy są ósmym światowym producentem wina. Wytwarzają ponad 9 milionów hektolitrów wina rocznie. W strukturze produkcji dominują wina białe, głównie z tradycyjnej, niemieckiej odmiany Riesling.

Właśnie w Niemczech znajdują się największe na świecie obszary winnic rieslinga. Uprawiany jest także we francuskiej Alzacji, w Austrii oraz w mniejszym zakresie w wielu innych krajach – głownie w regionach o chłodniejszym klimacie. Charakter wina Riesling jest silnie związany z terroir, który nadaje mu oryginalne zapachy, smaki i strukturę.

13 marca każdego roku obchodzona są urodziny wina Riesling.

Riesling – stara niemiecka odmiana

W Niemczech wzmianki o winie Riesling pochodzą z XV wieku. Cechy Rieslinga – wzrost, niewielki rozmiar kiści winogron, długi okres dojrzewania i wysoka odporność na niskie temperatury i przymrozki – wskazują na jego pochodzenie od winorośli leśnej.

Riesling.
Grona szczepu riesling, fot. Wikipedia.

Szczególnie długą tradycję uprawy rieslinga mają winiarze z  regionów Rheingau i Mozeli, o czym świadczą dokumenty pochodzące z lat 1435 i 1465. Świadectwa o rieslingu z innych regionów – Rheinhessen (Hesja Nadreńska) i Palatynatu pochodzą z końca XV i połowy XVI wieku.

Wino Riesling jest zazwyczaj konsumowane jako młode. Wino jest aromatyczne i owocowe (zielone jabłko, agrest, brzoskwinia), w smaku ożywcze z racji wysokiej kwasowości, która umożliwia winu długie leżakowanie w piwnicy. Jeszcze dłużej, nawet ponad 100 lat, mogą być przechowywane słodkie rieslingi, takie jak Beerenauslese czy Trockenbeerenauslese. Najstarsze rieslingi spoczywają w beczkach kilkaset lat, w piwnicach ratusza miasta Bremy czy dawnego szpitala w Strasburgu.

Winnice rieslinga w regionie Mozeli, fot. Wikipedia.

Regiony winiarskie Niemiec

Riesling jest uprawiany we wszystkich 13 regionach winiarskich Niemiec. Za najlepsze uznaje się wina pochodzące z regionów Mozeli, Rheingau oraz Rhein-Pflatz.

Regiony winiarskie Niemiec, fot. Winepedia.

Klasyfikacja niemieckich win Riesling

Wina Riesling są  klasyfikowane na podstawie dojrzałości winogron w momencie winobrania, w zależności od poziomu cukru w moszczu. Wina Riesling znajdziemy we wszystkich kategoriach jakościowych i cenowych. Warto jednak zwrócić uwagę na kategorię win jakościowych Qualitätswein, zwłaszcza tych z wyróżnikiem Prädikatswein.

Qualitätswein

Wina jakościowe Qualitätswein  muszą pochodzić wyłącznie z jednego z  oficjalnie uznawanych regionów (Anbaugebiet). Jednakże wiele z tych win jest dosładzane, co nie jest interesujące dla amatora wina. Oczywiście wśród win jakościowych znajdują się takie, które w pełni zasługują na to określenie.

Riesling i inne wina, kategorie.
Kategorie win niemieckich, Briscoe Bites.

Prädikatswein

Wina o specjalnej jakości Prädikatswein obejmują wszystkie wina jakościowe, produkowane na bazie naturalnie dojrzewających winogron (bez dodawania cukru), pochodzące z wyznaczonych regionów.

Wina Prädikatswein dzielone są w zależności od niemieckich reguł dotyczących dojrzewania winogron:

  • Kabinett – w tej kategorii znajdują się dobre i bardzo dobre wina lekkie, wytrawne lub lekko słodkie, o niskiej zawartości alkoholu. Niektóre wymagają 3-5 lat dojrzewania zanim osiągną wysoką jakość. 
  • Spätlese – oznacza wino powstałe ze zbiorów nieco opóźnionych, wino półwytrawne, które z powodzeniem może dojrzewać 5-10 lat.
  • Auslese – wino produkowane ze specjalnych winogron, wino o wyraźnej strukturze, łagodności i długiej trwałości. Otrzymuje się je poprzez sukcesywne tłoczenie dojrzałych winogron (pokrytych lub nie szlachetna pleśnią). Wina te można przechowywać nawet do 20 lat.
  • Beerenauslese – wino wytwarzane z wyselekcjonowanych, przejrzałych winogron pokrytych szlachetną pleśnią, które osiągają około 16 % zawartości alkoholu i mogą być przechowywane 15 i więcej lat. Ważne są roczniki win, których jakość  zależy od warunków pogodowych.
  • Trockenbeerenauslese – wino deserowe produkowane z nielicznych, wybieranych pojedynczo jagód winogron, silnie pokrytych szlachetną pleśnią. Jest to prawdziwy, aromatyczny nektar o niewielkiej zawartości alkoholu i bardzo długim okrasie przechowywania.
  • Eiswein otrzymuje się z wyciskania zmrożonych winogron, zbieranych w grudniu lub styczniu przy ujemnych temperaturach. W winogronach nie ma już wody co daje silnie skoncentrowany moszcz. Jest to wino łagodne, bogate w smaku i aromacie.

Kabinett, Spätlese i Auslese stanowią większość białych win jakościowych w Niemczech,  jakie powstają z dojrzałych winogron nie pokrytych szlachetna pleśnią. Wina 3-5 letnie są owocowe ze smakami jabłka, cytrusów i pieprzu, z łagodną zawartością cukru, dzięki zawsze obecnej sporej kwasowości. Prawdziwe wina deserowe rozpoczynają się od Auslesen Goldkapsel.

Niemieckie wino wytrawne

Dawniej dominowały wina słodkie. Obecnie coraz więcej winiarzy produkuje Riesling wytrawny. Oczywiście, niemieckie wina słodkie, zwłaszcza te z winogron pokrytych szlachetną pleśnią – jak Trockenbeerenauslese z doliny Mozeli – nieustannie cieszą się powodzeniem wśród koneserów.

Należy zwrócić uwagę na znaczenie terminu wino wytrawne – trocken (dry). W Niemczech za wytrawne uważa się wino zawierające aż do 9g/l cukru resztkowego, podczas gdy np. we Francji, zgodnie z przepisami unijnymi, limitem jest 4g/l. Jednak należy pamiętać, że wina niemieckie cechuje większa kwasowość i dlatego wino z większą zawartością cukru będzie miało wytrawną równowagę. Wina typu Kabinett warto napowietrzyć w karafce, gdyż często zawierają bąbelki, co może przeszkadzać w konsumpcji.

Wielkie rieslingi

Najlepsze wina Riesling powstają w trzech regionach:

  • Mozeli,
  • Rheingau,
  • Pflatz.

W 2012 roku 200 winiarzy, należących do VDP Verband Deutscher Prädikatsweingüter – stowarzyszenia najlepszych winiarzy niemieckich – dokonało pewnych zmian w klasyfikacji win przywiązując większą wagę do terroir, obszaru pochodzenia wina.

Wyróżniono dwie klasy:

  •  Erste Gewächs – Pierwsze Wino (półwytrawne)
  •  Grosse Gewächs – Wielkie Wino (wytrawne).

Dr. Loosen Winegut

Do prestiżowego stowarzyszenia niemieckich winiarzy VDP należy Dr. Loosen. Jego Rieslingi z winnic regionu Mozeli i Pfaltz są oceniane jako jedne z najlepszych. W winiarni powstają zarówno podstawowe wina jakościowe, jaki i te oznaczane jako Wielkie Wino – Grosse Gewächs. Wszystkie oddają charakter terroir – położenia na stromych zboczach doliny rzeki Mozeli,  mikroklimatu jaki tworzy rzeka oraz kamienistej gleby, na której posadowione są winnice.

Winnice i winiarnia Dr. Loosen, fot. Dr. Loosen.

Chłodny klimat region Mozeli, strome, południowe stoki oraz łagodny wpływ rzeki tworzą doskonałe warunki dla Rieslinga, wydłużają okres dojrzewania winogron utrzymując w nich ożywczą kwasowość.

Winnice Erdener Pralat położone na stromych zboczach, fot. Dr. Loosen.

Terroir tworzy także łupkowa gleba. Łupki pokrywające powierzchnię gleby utrzymują ciepło, a ich składniki mineralne tworzą charakter wina. Kamieniste, suche gleby przyczyniły się do tego, że w regionie Mozeli nie było zarazy filoksery. Stąd niektóre winorośle w winnicach Dr. Lossena maja prawie 130 lat.

Tutaj rośnie winogrono na Riesling.
Riesling dojrzewa na glebie pokrytej niebieskimi łupkami (Blauschiefer), fot Dr. Loosen.

Wino: Dr. Loosen, Riesling Trocken, Blauschiefer, 2021

Kraj i region: Niemcy, region Mozeli.

Producent: Dr. Loosen Weingut.

Rodzaj i odmiana: wytrawne, 100% Riesling.

Ocena 4,5/5.

Tego Riesling oceniam wysoko.

Wino o charakterystycznym, czystym kolorze jasnej zieleni. Bogaty bukiet zapachowy z dominacją owoców cytrusowych i nutami jabłka. W smaku łagodna kwasowość dobrze zrównoważona cukrem resztkowym dodającym słodkie elementy. W rezultacie wino ma cechy półwytrawnego. Także łupkowa gleba (Blauschiefer), na której dojrzewały winogrona pozostawia swój ślad w postaci mineralnych nut.

 Dr Loosen Riesling Trocken to dobre wino jakościowe z oceną 4,5/5.

autor.

Na koniec krotka historia niemieckiego wina w obrazkach:

prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY