Rynek inwestora -jakie wina dały największy zysk w 2019 roku?

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Ostatni raport Liv-ex publikuje listę win ,które w 2019 roku odnotowały największe wzrosty cen i zyski dla  inwestorów na rynku wtórnym. O ile w roku 2018 wśród najbardziej rentownych dominowały  Grands Crus z Burgundii, to rok 2019 zmienił ranking radykalnie. Na czoło wysunęły się wina z Włoch, Szampanii oraz Doliny Rodanu.

Hitem rynkowym jest Giacomo Contero Barolo Riserva Monfortino 2002 , którego cena wzrosła w ciągu roku aż o 75%. Niewiele ustępują mu inne wina z Piemontu – Gaja Barbaresco o wzroście cen ponad 30%. Warto odnotować, że wina Gaja znalazły się w pierwszej dziesiątce najwyższych wzrostów cen także w 2018 roku.

Top ten performers in the Liv-ex Fine Wine 1000 Index in 2019*

Ceny win inwestycyjnych w 2019

*Prices shown are Liv-ex Mid Prices.

Bardzo dobry rezultat inwestycyjny osiągają wielkie wina z Doliny Rodanu :

Ermitage Pavillon 2007 od Chapoutier zwiększył w 2019 r. swoją wartość o ponad 50%,

Auguste Clape 2011 Cornas  o 35%,

a  kultowe Vieux Telegraphe Chateauneuf du Pape 2008 o 24%.

Wysokie wzrosty odnotowały także prestiżowe szampany – Bollinger, Roederer i Salon. Jedynym reprezentantem Burgundii wśród dziesiątki jest białe wino Bonneau Martray Corton Charlemangne.  W pierwszej dziesiątce brakuje wielkich win z Bordeaux. Od roku 2010 ich udział w rynku win inwestycyjnych zmniejsza się do około 55% .

Więcej o regionie i winach Doliny Rodanu:

Picture of Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY