Winnice w niecodziennych miejscach (8/12)

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Winnica na piaskach Sahary

Wino znane było już w starożytnym Egipcie. Egipcjanie tłoczyli wino, umieszczali jest w amforach i pili przy okazji różnych uroczystości. Świadczą o tym freski przedstawiające uprawę winorośli i produkcję wina. Okazuje się, że w Egipcie winnice uprawia się dzisiaj  nawet na piaskach Sahary.

Luksor, miasto w południowym Egipcie, nazywane jest największym muzeum na otwartym terenie, mieszczącym ruiny świątyń Karnaku, świątynię Luksoru (na zdjęciu) oraz słynną Dolinę Królów z niezliczonymi posągami i kryptami. Luksor, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jest atrakcją dla turystów z całego świata. Innym, ciekawym miejscem okolic Luksoru, nie związanym z czasami starożytnymi, są winnice.

sah3

Saharyjskie winnice znajdują się w najbardziej niesprzyjającym dla winorośli otoczeniu. Ponad 200 hektarów winnicy, nadzorowanej przez Karima Hwaidaka, poddawane jest ekstremalnym zmianom temperatur dziennych i nocnych oraz całkowitemu brakowi opadów. W dodatku piaszczysta gleba pozbawiona jest odżywczych składników.

Pomimo tak drastycznych warunków uprawia się tutaj 30 różnych odmian, takich jak Chenin Blanc, Viognier czy Grenache. Każdy hektar ziemi jest nawożony 60 tonami kompostu, a głębokie systemy nawadniające dostarczą winorośli wodę. Z pewnością wydajność winogron nie jest wysoka, choć na koszty produkcji wina mają wpływ niskie ceny ziemi oraz siły roboczej.

 

 

Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Maison Foucher Les Vieilles Vignes Pouilly-Fume

Doskonałe do dań z białych ryb, drobiu, miękkich serów.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Pisano Tannat RPF

Świetne, oryginalne wino oddające cechy urugwajskiego terroir.

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY

Dziękuję za odwiedziny! Piszę o treściach, które są przeznaczone co do zasady tylko dla osób pełnoletnich.

Moje wpisy czasami mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku, ale nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o Wychowaniu w Trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356). Używam plików cookies w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu: czas trwania wizyty, źródło klikane linki, etc., za pomocą usługi Google Analytics lub Microsoft Clarity. Te dane są anonimowe, nie pozwalają na identyfikację użytkownika i wykorzystuję je wyłącznie w sposób ilościowy.