Winnice w niecodziennych miejscach (8/12)

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Winnica na piaskach Sahary

Wino znane było już w starożytnym Egipcie. Egipcjanie tłoczyli wino, umieszczali jest w amforach i pili przy okazji różnych uroczystości. Świadczą o tym freski przedstawiające uprawę winorośli i produkcję wina. Okazuje się, że w Egipcie winnice uprawia się dzisiaj  nawet na piaskach Sahary.

Luksor, miasto w południowym Egipcie, nazywane jest największym muzeum na otwartym terenie, mieszczącym ruiny świątyń Karnaku, świątynię Luksoru (na zdjęciu) oraz słynną Dolinę Królów z niezliczonymi posągami i kryptami. Luksor, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jest atrakcją dla turystów z całego świata. Innym, ciekawym miejscem okolic Luksoru, nie związanym z czasami starożytnymi, są winnice.

sah3

Saharyjskie winnice znajdują się w najbardziej niesprzyjającym dla winorośli otoczeniu. Ponad 200 hektarów winnicy, nadzorowanej przez Karima Hwaidaka, poddawane jest ekstremalnym zmianom temperatur dziennych i nocnych oraz całkowitemu brakowi opadów. W dodatku piaszczysta gleba pozbawiona jest odżywczych składników.

Pomimo tak drastycznych warunków uprawia się tutaj 30 różnych odmian, takich jak Chenin Blanc, Viognier czy Grenache. Każdy hektar ziemi jest nawożony 60 tonami kompostu, a głębokie systemy nawadniające dostarczą winorośli wodę. Z pewnością wydajność winogron nie jest wysoka, choć na koszty produkcji wina mają wpływ niskie ceny ziemi oraz siły roboczej.

 

 

Picture of Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

winnica wspiera fundację Fundacja People4People (P4P)

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY