Winnica na piaskach Sahary
Wino znane było już w starożytnym Egipcie. Egipcjanie tłoczyli wino, umieszczali jest w amforach i pili przy okazji różnych uroczystości. Świadczą o tym freski przedstawiające uprawę winorośli i produkcję wina. Okazuje się, że w Egipcie winnice uprawia się dzisiaj nawet na piaskach Sahary.
Luksor, miasto w południowym Egipcie, nazywane jest największym muzeum na otwartym terenie, mieszczącym ruiny świątyń Karnaku, świątynię Luksoru (na zdjęciu) oraz słynną Dolinę Królów z niezliczonymi posągami i kryptami. Luksor, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jest atrakcją dla turystów z całego świata. Innym, ciekawym miejscem okolic Luksoru, nie związanym z czasami starożytnymi, są winnice.
Saharyjskie winnice znajdują się w najbardziej niesprzyjającym dla winorośli otoczeniu. Ponad 200 hektarów winnicy, nadzorowanej przez Karima Hwaidaka, poddawane jest ekstremalnym zmianom temperatur dziennych i nocnych oraz całkowitemu brakowi opadów. W dodatku piaszczysta gleba pozbawiona jest odżywczych składników.
Pomimo tak drastycznych warunków uprawia się tutaj 30 różnych odmian, takich jak Chenin Blanc, Viognier czy Grenache. Każdy hektar ziemi jest nawożony 60 tonami kompostu, a głębokie systemy nawadniające dostarczą winorośli wodę. Z pewnością wydajność winogron nie jest wysoka, choć na koszty produkcji wina mają wpływ niskie ceny ziemi oraz siły roboczej.