Jedyna taka beczka z winem na świecie

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Dwanaście ekip fachowców pracowało przez dwa lata w firmie Lalique w Wingen sur Modern w Alzacji aby  stworzyć arcydzieło – jedyną na świcie kryształową beczkę na wino. Jej cena nie jest znana, choć można przypuszczać, że kosztowała krocie.

Lalique, to francuska firma szkła artystycznego, złożona w 1884 roku przez René Lalique. Wytwarza butelki do perfum, wazony i inne szklane dzieła, zwłaszcza z kryształu.

Beczka z kryształu 1

Photo : Georges Gobet/AFP

Beczka jest w całości z kryształu, łącznie z mocującymi nitami, natomiast obręcze są ze skóry. Beczka typu bordoskiego wypełniona jest 225 litrami znakomitego, słodkiego wina Sauternes i waży około 400 kilo. Jest umieszczona w winnicy Château Lafaurie-Peyraguey w bordoskim regionie Sauternes, która obchodzi 400 lat istnienia.

 

Beczka z kryształu chateau Lafaurie

Château Lafaurie-Peyraguey, fot wikipedia

Château Lafaurie-Peyraguey położony jest w centrum regionu Sauternes. Początki zamku sięgają XIII wieku. W 1742 roku pojawia się wzmianka o 30 hektarach winnicy, pięciu prasach w winiarni i licznych beczkach. W historycznej klasyfikacji wielkich win z 1855 roku  winnica i wino otrzymuje pierwszą klasę – Premier Cru. Obecnie należy do dużej, francuskiej grupy GDF-Suez i obejmuje 41 hektarów winnic obsadzonych głównie odmianą Sémillion. Winogrona zbiera się ręczne, nawet siedmiokrotne.

Przejrzyste dno beczki jest udekorowane wygrawerowaną reprodukcją „Femme et raisin” (Kobieta i winogrono), dzieła René Lalique z 1928 roku, która także zdobi butelki wina.

Beczka z kryształu dno beczki

France 3 regions etivino.fr

Beczka z kryształu 2 butelki wina Lafaurie

Beczka z kryształu betelki z inkrustacją

Lalique.com

Jak przystało na Château Lafaurie-Peyraguey Premier Cru wino ma odpowiednio wysoką cenę. Np. w sklepie Festus, butelka wina z rocznika 2010 kosztuje 399 PLN.

Opracowano m.in. na podstawie AFP oraz Figaro vin

Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Maison Foucher Les Vieilles Vignes Pouilly-Fume

Doskonałe do dań z białych ryb, drobiu, miękkich serów.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Pisano Tannat RPF

Świetne, oryginalne wino oddające cechy urugwajskiego terroir.

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY

Dziękuję za odwiedziny! Piszę o treściach, które są przeznaczone co do zasady tylko dla osób pełnoletnich.

Moje wpisy czasami mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku, ale nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o Wychowaniu w Trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356). Używam plików cookies w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu: czas trwania wizyty, źródło klikane linki, etc., za pomocą usługi Google Analytics lub Microsoft Clarity. Te dane są anonimowe, nie pozwalają na identyfikację użytkownika i wykorzystuję je wyłącznie w sposób ilościowy.