Jedyna taka beczka z winem na świecie

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Dwanaście ekip fachowców pracowało przez dwa lata w firmie Lalique w Wingen sur Modern w Alzacji aby  stworzyć arcydzieło – jedyną na świcie kryształową beczkę na wino. Jej cena nie jest znana, choć można przypuszczać, że kosztowała krocie.

Lalique, to francuska firma szkła artystycznego, złożona w 1884 roku przez René Lalique. Wytwarza butelki do perfum, wazony i inne szklane dzieła, zwłaszcza z kryształu.

Beczka z kryształu 1

Photo : Georges Gobet/AFP

Beczka jest w całości z kryształu, łącznie z mocującymi nitami, natomiast obręcze są ze skóry. Beczka typu bordoskiego wypełniona jest 225 litrami znakomitego, słodkiego wina Sauternes i waży około 400 kilo. Jest umieszczona w winnicy Château Lafaurie-Peyraguey w bordoskim regionie Sauternes, która obchodzi 400 lat istnienia.

 

Beczka z kryształu chateau Lafaurie

Château Lafaurie-Peyraguey, fot wikipedia

Château Lafaurie-Peyraguey położony jest w centrum regionu Sauternes. Początki zamku sięgają XIII wieku. W 1742 roku pojawia się wzmianka o 30 hektarach winnicy, pięciu prasach w winiarni i licznych beczkach. W historycznej klasyfikacji wielkich win z 1855 roku  winnica i wino otrzymuje pierwszą klasę – Premier Cru. Obecnie należy do dużej, francuskiej grupy GDF-Suez i obejmuje 41 hektarów winnic obsadzonych głównie odmianą Sémillion. Winogrona zbiera się ręczne, nawet siedmiokrotne.

Przejrzyste dno beczki jest udekorowane wygrawerowaną reprodukcją „Femme et raisin” (Kobieta i winogrono), dzieła René Lalique z 1928 roku, która także zdobi butelki wina.

Beczka z kryształu dno beczki

France 3 regions etivino.fr

Beczka z kryształu 2 butelki wina Lafaurie

Beczka z kryształu betelki z inkrustacją

Lalique.com

Jak przystało na Château Lafaurie-Peyraguey Premier Cru wino ma odpowiednio wysoką cenę. Np. w sklepie Festus, butelka wina z rocznika 2010 kosztuje 399 PLN.

Opracowano m.in. na podstawie AFP oraz Figaro vin

Picture of Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY