American Viticultural Area, AVA – co wspólnego ma z winem?

Sonoita, Altus, Arroyo Seco, Lodi czy Pachaco Pass... wszystkie mają wspólną cechę – w USA są regionami AVA, czyli American Viticultural Area.

Czy spotkaliście się kiedyś z takimi nazwami jak Sonoita, Altus, Arroyo Seco, Lodi czy Pachaco Pass? Wszystkie mają wspólną cechę – w USA są oficjalnie uznanymi regionami winiarskimi AVA – American Viticultural Area.

USA potentatem na światowym rynku winaAmerican Viticultural Area

Amerykańskie winiarstwo zajmuje czołowe miejsce wśród światowych producentów i konsumentów wina:

  • na obszarze około 440 000 hektarów winnic (6. miejsce na świecie);
  • produkuje się średnio 24 miliony hektolitrów wina rocznie (4. miejsce na świecie);
  • Amerykanie są światowym liderem w konsumpcji – wypijają około 33 miliony hektolitrów wina w roku;
  • wysoki, krajowy popyt na wino jest uzupełniany dużym importem, przekraczającym 11,5 milionów hektolitrów (3. importer na świecie);
  • amerykańskie firmy E&J Gallo, Constellation Brands, The Wine Group należą do największych na świecie w branży winiarskiej.

AVA – American Viticultural Area

W roku 1976 ustanowiono  zasady oznaczania na etykiecie szczepów winogron oraz procedury wyznaczania AVA American Viticultural Area (Amerykańskiego Obszaru Winiarskiego). Aby wino mogło być oznaczone symbolem AVA, przynajmniej 85% winogron musi pochodzić z wyznaczonego obszaru.

Ustalono procedury umożliwiające otrzymanie statusu AVA. Wnioskodawca musi wykazać, że nazwa jest znana jako obszar uprawy winorośli i że cechy geologiczne lub/i klimatyczne – gleba, klimat – odróżniają ten obszar od innych, sąsiednich obszarów. Uzasadnienie i konieczne dokumenty należy przesłać do Alcohol and Tobacco Tax and Trade Bureau (TTB), organu federalnego – który dokonuje wpisania do rejestru AVA. Procedura może trwać kilka lat…

Regulacje dotyczące AVA są raczej liberalne i nie wprowadzają ograniczeń odnośnie rodzaju uprawianych odmian, wydajności, nawadniania czy procesów produkcyjnych. Nie wprowadzają także obowiązku kontroli jakości wina. W tym względzie amerykański system AVA różni się od systemów AOC – Appellation d’ Origine Contrôlée we Francji, czy DO Denominación de Origen w Hiszpanii.

American Viticultural Area
Winnice Altus AVA , Arkansas.com

Nazwa AVA może być umieszczana na etykiecie wina, jednak wino musi zawierać przynajmniej 85% winogron z wyznaczonego obszaru. Niektóre regiony, takie jak np. Kalifornia, mają dodatkowe, bardziej rygorystyczne standardy uprawy winorośli i produkcji wina.

Ile AVA jest w USA

Do roku 1983 zarejestrowano 41 AVA, w roku 2010 było ich już 160. Obecnie jest 250 AVA, rozlokowanych w 26 stanach. Większość – 140 AVA – znajduje się w Kalifornii. Czyli największym regionie winiarskim w kraju. Dalej plasuje się Teksas – 44 AVA, New York – 39 AVA, Oregon – 33 AVA , natomiast w stanie Georgia są tylko 2 AVA, a w Minnesocie zaledwie 1 AVA.

Najbardziej rozbudowaną strukturę oznaczeń regionów ma Kalifornia, która jako całość ma status AVA

W ramach AVA California wyodrębnionych jest kilka innych. Takich jak – na przykład – słynny Napa Valley czy Sonoma, w skład których wchodzi jeszcze wiele mniejszych podregionów AVA. Winiarze z Kalifornii podkreślą, że różnice klimatyczne, zwłaszcza mikroklimaty w regionie są znaczne, co wpływa na charakter wina i uzasadnia wyodrębnienie podregionu. Nawiązuje to do francuskiej koncepcji terroir.

American Viticultural Area
Winnice Sonoma AVA.

 See a full list here on the TTB website.

Wino oznaczone pochodzeniem z regionu AVA cieszy się większym prestiżem i przyczynia  do osiągania wyższej ceny winogron i wina na rynku. Bardzo ważne są także ustalania,  podejmowane w ramach AVA przez regionalne organizacje winiarzy, standardów jakościowych w winnicy i winiarni, jakie muszą spełniać producenci wina.

Rozrastanie się systemu AVA budzi kontrowersje. Zwraca się uwagę, że coraz większa ilość AVA w różnych częściach kraju wprowadza zamieszanie, utrudniając wybór amatorom wina. Z drugiej strony, wybór jest wówczas większy, większa jest różnorodność oferty wina.

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY