Sur lie, sobre lias, on lees – jakie to wino?

Sur lie, sobre lias, on lees... Co to znaczy, czym różnią się takie wina od innych? Podpowiadam i tłumaczę, zapraszam do wpisu!

Wybierając wino białe warto zwrócić uwagę na szczególne napisy na etykiecie – Sur Lie na etykietach win francuskich, Sobre Lias hiszpańskich lub w języku angielskim On Lees. Co to znaczy, czym różnią się takie wina od innych?

Rola drożdży w winie

Doskonale wiemy jaką rolę odgrywają drożdże w powstawaniu wina – przekształcają cukier w alkohol. Po zakończeniu procesu fermentacji w winie pozostają obumarłe komórki drożdży. Większe opadają na dno zbiornika i są oddzielane od wina. Mniejsze usuwa się w trakcie klaryfikacji – na przykład przy pomocy białka z jajek Jednak niektórzy winiarze pozostawiają je na jakiś czas w celu nadania winu złożoności zapachów i smaku lub do dalszego dojrzewania wina w beczce. Ma to miejsce głownie w odniesieniu do wina białego.

Wino na osadzie z drożdży: sur lie, sobre lias, on lees

Metoda ta jest stosowana przy produkcji win musujących, zwłaszcza szampana. Szampan nierocznikowy dojrzewa 15 miesięcy, w tym rok sur lie. Natomiast rocznikowy – vintage – musi dojrzewać na osadzie z drożdży przynajmniej trzy lata, choć w wielu domach szampana – Maisons de Champagne – trwa to dłużej.

Przy wytwarzania szampana drożdże obumierają podczas drugiej fermentacji jaka zachodzi w butelce, kiedy powstają w winie słynne bąbelki. Pojawiają się wówczas w winie szczególne smaki:

  • bułeczki,
  • herbatnika,
  • aromaty migdałów, siana i drożdży.

Na końcu osady usuwa się z butelki.

Nie tylko szampan

Także inne białe wina znane są z  dojrzewania na osadzie z drożdży:

  • Muscadet z regionu Doliny Loary we Francji;
  • Albariño z Rias Baixas oraz Godello z Valdeorras z regionu Galicji w Hiszpanii.

Wino Muscadet AOC (Sur Lie)

Jednym z najważniejszych, białych win z Regionu Doliny Loary jest wytrawne Muscadet, wytwarzane z odmiany Melon B – Melon de Bourgogne w winnicach położonych na południe od miasta Nantes. W 1936 roku Muscadet uzyskał oznaczenie pochodzenia AOC – Appellation d’ Origine Contrôlée. Winnice zajmują około 13 000 hektarów przeznaczonych wyłącznie dla produkcji wina białego.

Wino Muscadet ma cztery oznaczenia pochodzenia AOC/AOP:

  • Muscadet  Sèvre et Maine,
  • Muscadet Côtes de Grandieu,
  • Muscadet Coteaux de la Liore  
  • oraz ogólnie Muscadet.
Regiony winiarskie AOC Muscadet.

Sèvre et Maine – stąd pochodzi 70% produkcji Muscadet

Na obszarze 8 800 hektarów – nie tak daleko od Nantes, przecinane dwiema rzekami Sèvre i Maine – rozciągają się winnice, gdzie powstaje wino oznaczone jako Muscadet Sèvre et Maine. Stąd pochodzi ponad 70% produkcji wina Muscadet. Prawie połowa wina jest wytwarzana metodą Sur Lie (na osadzie) – nadającą mu pewne cechy wina musującego (delikatne bąbelki).

Muscadet AOC/AOP Sevre & Maine z Doliny Loary.

Muscadet Sur Lie – co warto wiedzieć?

Metoda produkcji wina Muscadet nazywana Sur Lie (na osadzie) polega na tym, że wino ma kontakt z osadem obumarłych drożdży, jaki utworzył się na dnie i ściankach beczki. Metodę odkryto przypadkowo na początku XX wieku. Winiarze z okolic Nantes przechowywali dla siebie beczki z najlepszym winem, aby uświetniać rodzinne uroczystości. Ponieważ wina nie czerpano przez dłuższy czas, w beczce osadzały się resztki drożdży z fermentacji – nadając winu szczególny charakter, świeżość w ustach i szeroki bukiet zapachowy.

Drożdże pokrywające brzegi beczki - tak wygląda Sur Lie.
Drożdże pokrywające brzegi beczki | Wikipedia.

Wino pozostaje przez jedną zimę w beczce lub zbiorniku z osadami drożdży z fermentacji i jest nalewane do butelek na wiosnę lub jesienią następnego roku.  W napełnionym do butelki winie może pozostać niewielka ilość dwutlenku węgla, zaznaczając musujące bąbelki. Zawartość alkoholu w winie Muscadet nie powinna przekraczać 12%.

Butelka wina Muscadet ma charakterystyczny kształt, zbliżony do butelki typu burgundzkiego. Ma wygrawerowane na szkle napisy:

  • Muscadet na dole butelki;
  • Sur Lie na górze – o ile wino było produkowane właśnie tą metodą.
Wygrawerowany napis Sur Lie na butelce Muscadet.
Wygrawerowany napis Sur Lie na butelce Muscadet.

Więcej o Muscadet de la Bretonniere oraz hiszpańskim Godello w zakładce Winnica Konesera…

Znajdź Winnicę Profesora również na LinkedIN!

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

winnica wspiera fundację Fundacja People4People (P4P)

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY