Winnice w niecodziennych miejscach [11/12] – wulkan w kieliszku wina

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Winnica pod którą drzemie wulkan z gotującą się magmą i oparami siarki – czy to możliwe?

Historia winiarstwa na Wyspach Kanaryjskich sięga XV wieku, kiedy żeglarze przywieźli ze sobą pierwsze krzewy winorośli. Dzisiaj na wulkanicznych wyspach jest 11 oznaczonych obszarów winiarskich DOP Denominación de Origen Protegida, pięć na Teneryfie i kolejne na La Gomera, La Palma, Gran Canaria i Lanzarote. Najbardziej popularna odmianą winogron jest Malvasia.

Wyspy Kanaryjskie krajobraz wulkaniczny

Stoki wulkanu Teneguía w Fuencaliente na kanaryjskiej wyspie La Palma.

Bodega La Geria, Lanzarote

Winnica La Gerina na Lanzarote przypomina krajobraz księżycowy. Na obszarze 5 hektarów krzewy winorośli rosną w małych kraterach, posadzone na wulkanicznych popiołach, pozostałych po ostatniej erupcji wulkanu w latach 1730-1736.

Dla ochrony przed wiatrem kratery z winoroślą otoczone są murem z kamieni. Z winogron powstają oryginalne w smaku wina, łączące świeżą kwasowość z mineralnymi nutami.

Winnica La Geria

Winnica La Geria

Winiarnię La Geria  złożyła w XIX wieku rodzina Rijo. W roku 1993 winnica została przejęta przez obecnych właścicieli, rodzinę Melian. Dla ochrony przed silnymi wiatrami, wiejącymi na wyspie w okresie lata, kratery z winoroślą otoczone są murem z kamieni. Braki opadów kompensowane są przez nocną wilgoć gromadzoną w żużlu i przekazywaną winorośli. W winnicy uprawia się odmiany Malvasia, Merlot, Shyrah oraz Tintilla, z których produkuje się szereg win wytrawnych i słodkich, łączących świeżą kwasowość z mineralnymi nutami.

 

 

Picture of Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY