Winnice w niecodziennych miejscach [11/12] – wulkan w kieliszku wina

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Winnica pod którą drzemie wulkan z gotującą się magmą i oparami siarki – czy to możliwe?

Historia winiarstwa na Wyspach Kanaryjskich sięga XV wieku, kiedy żeglarze przywieźli ze sobą pierwsze krzewy winorośli. Dzisiaj na wulkanicznych wyspach jest 11 oznaczonych obszarów winiarskich DOP Denominación de Origen Protegida, pięć na Teneryfie i kolejne na La Gomera, La Palma, Gran Canaria i Lanzarote. Najbardziej popularna odmianą winogron jest Malvasia.

Wyspy Kanaryjskie krajobraz wulkaniczny

Stoki wulkanu Teneguía w Fuencaliente na kanaryjskiej wyspie La Palma.

Bodega La Geria, Lanzarote

Winnica La Gerina na Lanzarote przypomina krajobraz księżycowy. Na obszarze 5 hektarów krzewy winorośli rosną w małych kraterach, posadzone na wulkanicznych popiołach, pozostałych po ostatniej erupcji wulkanu w latach 1730-1736.

Dla ochrony przed wiatrem kratery z winoroślą otoczone są murem z kamieni. Z winogron powstają oryginalne w smaku wina, łączące świeżą kwasowość z mineralnymi nutami.

Winnica La Geria

Winnica La Geria

Winiarnię La Geria  złożyła w XIX wieku rodzina Rijo. W roku 1993 winnica została przejęta przez obecnych właścicieli, rodzinę Melian. Dla ochrony przed silnymi wiatrami, wiejącymi na wyspie w okresie lata, kratery z winoroślą otoczone są murem z kamieni. Braki opadów kompensowane są przez nocną wilgoć gromadzoną w żużlu i przekazywaną winorośli. W winnicy uprawia się odmiany Malvasia, Merlot, Shyrah oraz Tintilla, z których produkuje się szereg win wytrawnych i słodkich, łączących świeżą kwasowość z mineralnymi nutami.

 

 

Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Maison Foucher Les Vieilles Vignes Pouilly-Fume

Doskonałe do dań z białych ryb, drobiu, miękkich serów.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Pisano Tannat RPF

Świetne, oryginalne wino oddające cechy urugwajskiego terroir.

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.

Dziękuję za odwiedziny! Piszę o treściach, które są przeznaczone co do zasady tylko dla osób pełnoletnich.

Moje wpisy czasami mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku, ale nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o Wychowaniu w Trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356). Używam plików cookies w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu: czas trwania wizyty, źródło klikane linki, etc., za pomocą usługi Google Analytics lub Microsoft Clarity. Te dane są anonimowe, nie pozwalają na identyfikację użytkownika i wykorzystuję je wyłącznie w sposób ilościowy.