Gaudium – „Przyjemność dla zmysłów” z regionu Rioja

Najbardziej znane w Polsce hiszpańskie wina pochodzą właśnie z regionu Rioja, położonego w północnej Hiszpanii. W tym wino Gaudium, które degustuję.

Region winiarski Rioja DOC… Niewątpliwie najbardziej znane w Polsce hiszpańskie wina pochodzą właśnie z regionu Rioja, położonego w północnej Hiszpanii. Podstawową działalnością gospodarczą regionu jest rolnictwo i związany z nim przemysł przetwórczy. Dominują winnice i produkcja wina. Wzdłuż doliny rzeki Ebro rozpościera się ponad 60 000 hektarów winnic. 17 000 winiarzy, w 800 winiarniach, wytwarza wino (głównie czerwone) o najwyższym oznaczeniu jakości DOC – Denominación de Origen Calificada (Kwalifikowane Oznaczenie Pochodzenia). W tym tytułowe Gaudium.

Winnice w regionie Rioja

Region winiarski Rioja DOC

Region winiarski Rioja dzieli się na trzy subregiony:

  • Rioja Baja (Rioja Dolna);
  • Rioja Alta (Rioja Górna);
  • Rioja Alavesa.

Rocznie na rynek krajowy oraz na eksport trafia około 340 milionów butelek wina DOC Rioja, w tym najwyższej jakości wina dojrzewającego w dębowych beczkach, oznaczanego jako crianza, reserva oraz gran reserva. Oprócz wina słynne są regionalne szparagi oraz  doskonałej jakości czerwona papryka (Pimiento Riojano).

W Rioja powstaje wino Gaudium.
Region winiarski Rioja, Decanter.com

Podstawową odmianą jest Tempranillo, zajmująca około 75% całej powierzchni winnic. Winogrona mają gruba skórkę i ciemny, błyszczący kolor. Nazwa odmiany nawiązuje od wczesnego dojrzewania winogron – temprano znaczy wcześnie. Tempranillo daje wino wszechstronne, o długim okresie dojrzewania, zrównoważone, łagodne na podniebieniu i owocowe. Wina powstają w 100% z Tempranillo lub w połączeniu z innymi odmianami, zwłaszcza z Garnacha , a także w mniejszych proporcjach z Graciano. Natomiast owocowe, świeże wina białe powstają głównie z odmiany Viura i coraz bardziej popularnej Tempranillo Blanco.

Bodegas Marqués de Cáceres

Jedną ze znanych, prestiżowych firm winiarskich regionu Rioja jest Marqués de Cáceres Union Viti – Vinicola. Firmę założył w 1970 roku Enrique Forner, który zdobywał doświadczenie  w najlepszych winnicach Bordeaux. Pierwsze wina crianza i reserva pod marką Marqués de Cáceres ukazały się na rynku w 1975 roku. W latach 1990tych zaangażowano do firmy Michela Rollanda, słynnego enologa z Bordeaux, którego obsesją jest poszukiwanie metod uzyskiwania wina najwyższej jakości. Wino powstaje z winogron z własnych winnic oraz z kupowanych od okolicznych rolników. Uprawy są kontrolowane cały rok przez enologów firmy, którzy decydują o zbiorze. Wina dojrzewają w tysiącach dębowych beczek i milionach butelek, nabierając wysokiej jakości.

Wino dojrzewa w tysiącach dębowych beczek, fot.abc

Winnice położone są w Rioja Alta, niedaleko stolicy regionu Logroño. Większość produkcji stanowi wino czerwone, wytwarzane głównie ze szczepu Tempranillo. Natomiast wino białe powstaje ze miejscowej odmiany Viura. Obecnie wino pod firmową marką trafia na rynki 120 krajów, w tym do Polski. Według Drink International marka Marqués de Cáceres znajduje się wśród 50 najbardziej docenianych marek napojów.

Tutaj powstaje wino Gaudium.
Winnice Marqués de Cáceres.

Gaudium – wino nadzwyczajne

 W 1999 roku powstało Gaudium – wino nadzwyczajne. Wytwarza się je tylko z najlepszych winogron na wyselekcjonowanych działkach w Rioja Alta, w 100% z Tempranillo, niekiedy z minimalnym dodatkiem Graciano. Produkcja jest ograniczona, np. rocznika 2016 do 127 beczek.

Winogrona pochodzą z małych winnic, ze starych ponad 70 letnich winorośli. Niektóre  mają ponad 100 lat i pochodzą z okresu przed zarazą filoksery. Z jednego krzewu zbiera się niecały kilogram winogron. Gleby są gliniasto wapienne, osadzone na skalnym, wapiennym podłożu .  Winogrona zbiera się ręcznie do małych, 15 kilowych skrzynek. Całe jagody winogrona poddawane są powolnej fermentacji alkoholowej i długiej maceracji w małych zbiornikach ze stali nierdzewnej i drewnianych kadziach. Korzysta się jedynie z naturalnych, miejscowych drożdży. Fermentacja jabłkowo- mlekowa odbywa się w beczkach z dębu francuskiego. Wino dojrzewa 18 miesięcy w nowych beczkach z dębu francuskiego o delikatnej ziarnistości i średnim wypaleniu klepek i kolejne dwa lata w butelce.

Gaudium Marqués de Cáceres, 2016

Kraj i region: Hiszpania, Rioja DOC.

Producent: Marqués de Cáceres Union  Viti – Vinicola.

Rodzaj: czerwone, wytrawne, dojrzewające.

Odmiana: 100% Tempranillo.

Ocena: 4,9/5.

Wino Gaudium otrzymuje 4,9/5.

Kolor bardzo ciemny z niewielkim rozjaśnieniem na dysku. Bogaty bukiet zapachów oddający cechy terroir małych parceli, nuty balsamiczne, ciemnych owoców (wiśni) oraz beczki. Wino dobrze zbudowane, doskonale zrównoważone, eleganckie, gładkie taniny, w smaku owoce leśne, elementy kawy i orzechów pochodzące z dojrzewania w z beczce Smak długo utrzymuje się w ustach na niezmiennym poziomie jakości, doskonale wino, ma potencjał do dalszego dojrzewania.

 Gaudium to wielkie, eleganckie wino. Serwować w temperaturze 15 C.

autor.

Ocena Winnicy Profesora 4,9/5.

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY