Rocznik wina – rok zaznaczony na butelce ma znaczenie?

​Rocznik wina wskazuje na rok zbioru. Jeżeli na butelce widnieje napis 2019 - oznacza, że zostało wytworzone po zbiorach w roku 2019.

Rocznik wina

Rocznik wina wskazuje na rok zbioru winogron. Jeżeli na butelce widnieje napis 2019 – oznacza, że zostało wytworzone po zbiorach w roku 2019. To znaczy, że we wrześniu dla winnic położonych na półkuli północnej albo w marcu dla półkuli południowej.

Rocznik wina na korku.
Rocznikiem oznaczone są korki najlepszych win | fot. Winnica Profesora.

Najczęściej w butelce oznaczonej rocznikiem znajduje się wino z winogron zebranych w tym roku. W niektórych krajach dopuszcza się, aby wino składało się w pewnej części z wina pochodzącego z innych lat. Umożliwia to wyrównywanie jakości wina. W krajach Starego Świata – Francja, Hiszpania, Włochy – umieszczanie na etykiecie roku powstania wina jest obowiązkowe. W krajach Nowego Świata – Australia, USA, Argentyna, Chile – zależy to od decyzji winiarza.

Efekt rocznikowy

Ważnym czynnikiem decydującym o jakości wina jest klimat. Warunki pogodowe na wiosnę i w lecie mogą znacznie zmienić budowę wina. Temperatura, nasłonecznienie, opady, wiatry decydują o zaopatrzeniu winorośli w wodę, o fotosyntezie oraz dojrzewaniu winogron i okresie winobrania.

Rocznik wina - po nim można zobaczyć, w jaką pogodę było zbierane.
Nasłonecznione winnice Bolgheri we Włoszech | fot. Bolgheri Consorzio.

Gorące i suche lato da wina ciężkie i mocne. Z kolei zbyt duże opady i chłód spowodują, że winogrona nie będą dostatecznie dojrzałe, a wino będzie zbyt kwaśne o roślinnych aromatach. Duża wilgotność sprzyja rozwojowi pleśni na winogronach, co ma wpływ na jakość wina.

Najlepszym rocznikiem jest taki, kiedy wiosna i lato są słoneczne – lecz nie gorące. Z dwoma, trzema opadami dostarczającymi winorośli wystarczającą ilość wody. Takich optymalnych warunków nie spotyka się często. W latach trudnych wiele zależy od umiejętności i doświadczenia winiarza, który potrafi dostosować proces winifikacji do niedoskonałej jakości zebranych winogron.

Rocznik wina ma szczególne znaczenie dla regionów położonych w strefie zmiennych warunków pogodowych. W regionach gorących i suchych – gdzie winorośle są nawadniane, a warunki klimatyczne nie zmieniają się często – roczniki wina nie są niespodzianką i są bardziej stabilne.

Bardzo ważny jest rocznik najwyższej jakości win dojrzewających, na przykład:

 • francuskich Grands Crus;
 • hiszpańskich Gran Reserva.

Wina te cechuje zdolność do długiego dojrzewania. Muszą być wytwarzane z winogron najwyższej jakości. Dlatego wina te są nie tylko przedmiotem konsumpcji, lecz także inwestycji. Efekt rocznikowy znajduje odzwierciedlenie także w cenie wina. Ceny bordoskich Grands Crus z dobrych roczników – np. 2005, 2010, 2015 – są znacznie wyższe od tych z gorszych roczników – 2012, 2013 czy 2014.

Szampan i Sherry – różny rocznik wina

Szampan związany jest od setek lat z Szampanią, najbardziej wysuniętym na północ regionem winiarskim Francji. Stosunkowo chłodny i zmienny klimat powoduje, że każdego roku warunki dojrzewania winogron są inne. Brak dostatecznej ilości słońca sprawia, że moszcz musi być często dosładzany Dlatego szampan z oznaczeniem roku – Vintage otrzymywany wyłącznie z winogron danego roku – jest wyjątkiem. Większość stanowi szampan Non Vintage będący kompozycją – kupażem – win z różnych roczników. Najwięksi producenci – Domy Szampana (Maisons de Champagne) utrzymują do kompozycji duże zapasy win z różnych roczników. Można więc spotkać szampany skomponowane w 70% z danego rocznika, 15% z rocznika poprzedniego oraz po 5% z trzech jeszcze starszych roczników.

Rocznik wina - szampan też dojrzewa.
Szampan skomponowany z różnych roczników dojrzewaja w piwnicy.

Także andaluzyjskie wino Jerez – Sherry oraz portugalskie Porto komponowane są metodą solera z win różnych roczników. Beczki z winem, dojrzewającym pod płaszczem z drożdży, ułożone są jedne na drugich na trzech lub czterech poziomach  Na każdym poziomie wino jest z różnych roczników:

 • najmłodsze w górnych beczkach;
 • najstarsze na najniższym poziomie, z którego wino nalewa się do butelek. Ubytek dopełnia się winem z wyższego poziomu.
Metoda solera – Sherry dojrzewające na trzech poziomach beczek | fot.wikimedia.

Więcej o naturalnych czynnikach decydujących o jakości wina dowiesz się z książki “Przewodnik po Świecie Wina”

Książka.
prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Ten post ma 2 komentarzy

 1. Marek

  A co z winem porto lbv, panie profesorze? Rocznik na butelce oznacza rocznik zbioru, czy rocznik butelkowania?

  1. Marek

   Niestety, nie wiem. Late bottled vintage to wino rocznikowe vintage, jakie np.z racji braku możliwości sprzedaży zostawia się w beczkach do dalszego dojrzewania, często do sześciu lat i dopiero potem wino butelkuje się. Logicznie, jako odłożone w czasie vintage , także LBV powinno mieć oznaczenie roku zbioru, a nie butelkowania. Gdyby miało rok butelkowania, wówczas nie wiedzielibyśmy ile wino, jakie kupujemy, ma lat – a to jest ważne. Lecz takie jest tylko moje przypuszczenie. Generalnie nie przepadam za winami wzmacnianymi, takimi jak Porto. Dlatego nie wgłębiałem się nigdy w tajniki produkcji czy bardzo rozbudowanej klasyfikacji win Porto.

Dodaj komentarz

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Maison Foucher Les Vieilles Vignes Pouilly-Fume

Doskonałe do dań z białych ryb, drobiu, miękkich serów.

Maison Louis Latour Pouilly-Fuissé

Piękny, przejrzysty kolor ze złocistymi odblaskami.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Dafnios Liatiko Dafnes

Oryginalne wino, wysoka ocena. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.

Podoba Ci się to, co czytasz?

Dostawaj powiadomienia o nowych wpisach prosto na skrzynkę.