Rocznik wina – rok zaznaczony na butelce ma znaczenie?

​Rocznik wina wskazuje na rok zbioru. Jeżeli na butelce widnieje napis 2019 - oznacza, że zostało wytworzone po zbiorach w roku 2019.

Rocznik wina

Rocznik wina wskazuje na rok zbioru winogron. Jeżeli na butelce widnieje napis 2019 – oznacza, że zostało wytworzone po zbiorach w roku 2019. To znaczy, że we wrześniu dla winnic położonych na półkuli północnej albo w marcu dla półkuli południowej.

Rocznik wina na korku.
Rocznikiem oznaczone są korki najlepszych win | fot. Winnica Profesora.

Najczęściej w butelce oznaczonej rocznikiem znajduje się wino z winogron zebranych w tym roku. W niektórych krajach dopuszcza się, aby wino składało się w pewnej części z wina pochodzącego z innych lat. Umożliwia to wyrównywanie jakości wina. W krajach Starego Świata – Francja, Hiszpania, Włochy – umieszczanie na etykiecie roku powstania wina jest obowiązkowe. W krajach Nowego Świata – Australia, USA, Argentyna, Chile – zależy to od decyzji winiarza.

Efekt rocznikowy

Ważnym czynnikiem decydującym o jakości wina jest klimat. Warunki pogodowe na wiosnę i w lecie mogą znacznie zmienić budowę wina. Temperatura, nasłonecznienie, opady, wiatry decydują o zaopatrzeniu winorośli w wodę, o fotosyntezie oraz dojrzewaniu winogron i okresie winobrania.

Rocznik wina - po nim można zobaczyć, w jaką pogodę było zbierane.
Nasłonecznione winnice Bolgheri we Włoszech | fot. Bolgheri Consorzio.

Gorące i suche lato da wina ciężkie i mocne. Z kolei zbyt duże opady i chłód spowodują, że winogrona nie będą dostatecznie dojrzałe, a wino będzie zbyt kwaśne o roślinnych aromatach. Duża wilgotność sprzyja rozwojowi pleśni na winogronach, co ma wpływ na jakość wina.

Najlepszym rocznikiem jest taki, kiedy wiosna i lato są słoneczne – lecz nie gorące. Z dwoma, trzema opadami dostarczającymi winorośli wystarczającą ilość wody. Takich optymalnych warunków nie spotyka się często. W latach trudnych wiele zależy od umiejętności i doświadczenia winiarza, który potrafi dostosować proces winifikacji do niedoskonałej jakości zebranych winogron.

Rocznik wina ma szczególne znaczenie dla regionów położonych w strefie zmiennych warunków pogodowych. W regionach gorących i suchych – gdzie winorośle są nawadniane, a warunki klimatyczne nie zmieniają się często – roczniki wina nie są niespodzianką i są bardziej stabilne.

Bardzo ważny jest rocznik najwyższej jakości win dojrzewających, na przykład:

  • francuskich Grands Crus;
  • hiszpańskich Gran Reserva.

Wina te cechuje zdolność do długiego dojrzewania. Muszą być wytwarzane z winogron najwyższej jakości. Dlatego wina te są nie tylko przedmiotem konsumpcji, lecz także inwestycji. Efekt rocznikowy znajduje odzwierciedlenie także w cenie wina. Ceny bordoskich Grands Crus z dobrych roczników – np. 2005, 2010, 2015 – są znacznie wyższe od tych z gorszych roczników – 2012, 2013 czy 2014.

Szampan i Sherry – różny rocznik wina

Szampan związany jest od setek lat z Szampanią, najbardziej wysuniętym na północ regionem winiarskim Francji. Stosunkowo chłodny i zmienny klimat powoduje, że każdego roku warunki dojrzewania winogron są inne. Brak dostatecznej ilości słońca sprawia, że moszcz musi być często dosładzany Dlatego szampan z oznaczeniem roku – Vintage otrzymywany wyłącznie z winogron danego roku – jest wyjątkiem. Większość stanowi szampan Non Vintage będący kompozycją – kupażem – win z różnych roczników. Najwięksi producenci – Domy Szampana (Maisons de Champagne) utrzymują do kompozycji duże zapasy win z różnych roczników. Można więc spotkać szampany skomponowane w 70% z danego rocznika, 15% z rocznika poprzedniego oraz po 5% z trzech jeszcze starszych roczników.

Rocznik wina - szampan też dojrzewa.
Szampan skomponowany z różnych roczników dojrzewaja w piwnicy.

Także andaluzyjskie wino Jerez – Sherry oraz portugalskie Porto komponowane są metodą solera z win różnych roczników. Beczki z winem, dojrzewającym pod płaszczem z drożdży, ułożone są jedne na drugich na trzech lub czterech poziomach  Na każdym poziomie wino jest z różnych roczników:

  • najmłodsze w górnych beczkach;
  • najstarsze na najniższym poziomie, z którego wino nalewa się do butelek. Ubytek dopełnia się winem z wyższego poziomu.
Metoda solera – Sherry dojrzewające na trzech poziomach beczek | fot.wikimedia.

Więcej o naturalnych czynnikach decydujących o jakości wina dowiesz się z książki “Przewodnik po Świecie Wina”

Książka.
Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Ten post ma 8 komentarzy

  1. Marek

    A co z winem porto lbv, panie profesorze? Rocznik na butelce oznacza rocznik zbioru, czy rocznik butelkowania?

    1. Marek

      Niestety, nie wiem. Late bottled vintage to wino rocznikowe vintage, jakie np.z racji braku możliwości sprzedaży zostawia się w beczkach do dalszego dojrzewania, często do sześciu lat i dopiero potem wino butelkuje się. Logicznie, jako odłożone w czasie vintage , także LBV powinno mieć oznaczenie roku zbioru, a nie butelkowania. Gdyby miało rok butelkowania, wówczas nie wiedzielibyśmy ile wino, jakie kupujemy, ma lat – a to jest ważne. Lecz takie jest tylko moje przypuszczenie. Generalnie nie przepadam za winami wzmacnianymi, takimi jak Porto. Dlatego nie wgłębiałem się nigdy w tajniki produkcji czy bardzo rozbudowanej klasyfikacji win Porto.

  2. Robert

    Mam takie pytanie – kupiłem na prezent wino Chianti Classico Villa Antinori Riserva z 1985r przez internet i otrzymana butelka jest w zaskakująco dobrym stanie – zarówno etykieta jak i laminat wokół korka zdają się pochodzić z przed kilku miesięcy/lat a nie z przed prawie 40. Czy zostałem oszukany, czy być może jest tak że winnice przetrzymują wina w beczkach i wino ze starego rocznika jest w swoim czasie rozlewane do współczesnych butelek?

    1. Agnieszka Kuchniak

      Witam, mam pytanie co do wina.

  3. Marek

    Niestety, kupno wina w internecie, zwłaszcza wina starego, jest obarczone dużym ryzykiem – Pan je podjął, ja bym tego nie zrobił.Aby etykieta i kapsel były w bardzo dobrym stanie, tak jak w przypadku prawie 40 letniego wina jaki Pan kupił, butelka musiała być przechowywana w idealnych warunkach ( stałej temperaturze około 12-13 C, stałej wilgotności 60%, w pozycji leżącej w ciemnym miejscu). Wątpię,aby miał Pan pewność,że tak wino było cały czas przechowywane, a ewentualne zapewnienia sprzedającego trudno sprawdzić. Ponadto wino Chianti Classico Riserva, zgodnie z przepisami oznaczenia pochodzenia DOCG musi dojrzewać w beczkach dwa lata. Jednak przepisy klasyfikacji wina włoskich powstały dopiero w 1963 roku. Dlatego nie obowiązywały w 1985 roku i nie wiadomo, czy oraz ile czasu wino dojrzewało. Jednak najczęściej winiarze butelkują wino zaraz po spełnieniu wymogów okresu dojrzewania i nie przetrzymują wina w beczkach przez dziesiątki lat ( to są ogromne koszty). Wino dalej może dojrzewać w butelce.Jak długo? Zależy to m.in. od odmiany winogron i zawartości tanin w winie. Odmiana Sangiovese, z której produkowane jest Chianti Classico Riserva nie ma dużo tanin, stąd okres leżakowania w butelce nie jest zbyt długi – 10-15 lat w przypadku wina z bardzo dobrej winiarni. Po tym okresie jakość wina radykalnie spada , a jego konsumpcja może przynieść spore rozczarowanie. Szkoda,że nie skontaktował się Pan ze mną przed kupnem wina – raczej bym Panu odradzał. Jest też możliwość ,że wino jest fałszywe. We Włoszech jest, niestety sporo fałszerstw renomowanych win , polegających m.in. na nalepianiu etykiet i kapsli np. Chianti Classico Riserva czy Barolo na butelki , w których jest wino na kilka EUR.

  4. Magda

    Kupiłam w internecie, na prezent, Dom Perignon vintage rocznik 1978. Czy szampan będzie nadawał się jeszcze do picia?

  5. MAGDA

    Kupiłam w internecie, Dom Perignon vintage rocznik 1978. Czy szampan będzie nadawał się jeszcze do picia?

  6. Dr Marcin

    Tak ale na własne ryzyko, proszę je przefiltrować przez sitko.

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY