Czy na Marsie jest wino?

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Okazuje się, że jest, przynajmniej w książce  „Kroniki marsjańskie” , wydanej po raz pierwszy w 1950 roku.

Kroniki marsjańskie

„Ich dom, wsparty na kryształowych filarach, stał na planecie Mars na skraju pustego morza i co ranka można było ujrzeć panią K, jak jadła złociste owoce wyrastające z krystalicznych ścian, albo też sprzątała dom za pomocą garstki magnetycznego pyłu, który unosząc za sobą cały brud ulatywał z gorącym wiatrem. Popołudniami, gdy skamieniałe morze było ciepłe i nieruchome, zaś drzewa winne tkwiły sztywno na dziedzińcu …..”,  a w innym miejscu

„ -Próbowałam sobie przypomnieć – rzekła w ciszy do siedzącego naprzeciwko chłodnego, sztywnego, złotookiego męża.

– Przypomnieć sobie? Co? – Pociągnął łyk wina”

(fragmenty pochodzą z książki:  Ray Bradbury, Kroniki Marsjańskie, Wydawnictwo Mediasat Poland, Kolekcja Gazety Wyborczej -XX wiek)

Tak więc na Marsie są winorośle, takie marsjańskie drzewa winne, i oczywiście jest wino, które popija Marsjanin Pan K. Tak właśnie opisywał życie na Czerwonej Planecie Ray Bradbury. Można przypuszczać, że Autor, który wiele lat mieszkał w Kalifornii (w Los Angeles), największym regionie winiarskim USA, był amatorem wina i nie wyobrażał sobie, aby na Marsie mogło go zabraknąć.

Wyprawy na Marsa i osiedlenie się tam mieszkańców Ziemi jest dzisiaj nie tylko przedmiotem zainteresowań literatury futurystycznej, lecz także poważnych przedsięwzięć naukowych.

Gruzińscy naukowcy z Tbilisi Business Technology University , z kraju gdzie tradycja winiarstwa ma kilka tysięcy lat, podjęli badania nad możliwością uprawy winorośli na Marsie. Projekt nosi nazwę IX Millenium i składa się z kilku etapów.

Naukowcy  planują odtworzyć warunki jakie panują na Marsie i sprawdzić jaki szczep winorośli najlepiej przystosuje się do nich. Czeka ich bardzo trudne zadanie znalezienia takiej odmiany winogron, która będzie odporna na gwałtowne promieniowanie, na marsjańskie warunki glebowe, ekstremalne i zmienne temperatury, duży udział dwutlenku węgla w atmosferze oraz bardzo niskie ciśnienie, jakie można spotkać na Czerwonej Planecie. Problemem będzie fermentacja w warunkach minimalnej grawitacji, choć naukowcy NASA twierdzą, że to możliwe.

Kroniki marsjańskie2

Atmosfera na Marsie składa się głównie z dwutlenku węgla (96%), argonu (1,93%) i azotu (1,89%), są tam ślady tlenu, wody i metanu. Podczas burz atmosferę pokrywają pokłady kurzu barwiące niebo na rdzawy kolor, a podczas spokoju na niebieski, fot Wikipedia

Eksperymenty w przestrzeni kosmicznej z produktami rolnymi były już przeprowadzane. Na międzynarodowej stacji kosmicznej podejmowano próby uprawy sałaty w warunkach nieważkości, natomiast Chińczycy badają jak można by uprawiać ziemniaki i kapustę na księżycu. Podobnie znana firma produkcji piwa Budweiser wysyłała w przestrzeń kosmiczną nasiona jęczmienia, aby sprawdzić możliwości produkcji piwa na Marsie. Partia szkockiej whiskey Armodore przebywała trzy lata na stacji kosmicznej. Stwierdzono, że stan nieważkości nie zaszkodził whiskey.

W książce Ray’a Bradbury Ziemianie lądują na Marsie w 1999 roku, choć faktycznie jeszcze tam nie dotarliśmy. Elon Musk zapowiada, że w 2024 roku wyśle rakietą Space X pierwszą załogę na Marsa, a NASA planuje taki lot na rok 2030.

Picture of Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY